Scott Jurek to legenda ultramaratonu. Siedem razy z rzędu wygrywał bieg Western States 100-Mile Endurance Run (1999-2005), trzy razy zwyciężył w Spartathlonie (2006-2008), dwa razy był pierwszy w Badwater Ultramarathon (2005-2006), a tuż przed przejściem na emeryturę pobił jeszcze rekord liczącego ponad 3500 kilometrów Szlaku Appalachów.
Jednocześnie to legenda ultramaratonu napędzana wyłącznie roślinnym paliwem. Na wegetarianizm zdecydował się już w 1997 roku, a dwa lata później przeszedł na weganizm. Jest autorem książki „Eat & Run: My Unlikely Journey to Ultramarathon Greatness”, wydanej w Polsce pod tytułem „Jedz i biegaj”. Posłuchaj, co o swojej ewolucji ze zdeklarowanego mięsożercy w 100-procentowego weganina mówi sam mistrz i jakie rady ma dla każdego, kto chciałby pójść w jego ślady.
Jadłem głównie mięso i ziemniaki
Byłem dzieckiem, które do warzyw pałało żywą nienawiścią. Jednak 22 lata temu zjadłem warzywne chili. Od tej chwili zacząłem zmieniać moje życie, no i bieganie, kierując się na ścieżkę diety bazującej na roślinach. Stopniowo paliwo do biegów ultra coraz bardziej czerpałem właśnie z tego źródła (szerzej o tej przemianie piszemy w artykule Scott Jurek: Jak mistrz ultra stał się weganinem).
Ta zmiana nie zaszła w pięć minut. Powoli zacząłem wymieniać produkty zwierzęce na roślinne: zamiast mięsa i ziemniaków na moim talerzu zaczęły pojawiać się tofu i soczewica. Moje „sałatki” z sałaty lodowej i marchewki ustąpiły miejsca ciemnym warzywom liściastym z ciecierzycą i fasolą. Ani się obejrzałem, a całkowicie porzuciłem produkty zwierzęce i poprawiłem swoje wyniki – co ważne, bez kontuzji i zbędnego zmęczenia.
To, czy chcesz wyrzucić także nabiał z jadłospisu, zależy od Ciebie, ale spokojnie – nie musisz od razu robić rewolucji. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet biegacze, którzy nie potrafią obejść się bez mięsa, ale konsekwentnie zaczną jeść więcej roślin, poczują przypływ mocy i dobrego samopoczucia. Te niewielkie zmiany pozwolą Ci poznać nowe smaki, zrzucić kilka kilo, a do tego będą źródłem paliwa podczas biegu.