Pączki, frytki, kiełbasa, hamburgery, cukier – to ikony niezdrowego jedzenia, które świadomy swojej diety biegacz może ominąć niczym zwalone drzewo na ścieżce w parku. Niektóre z przeszkód w zdrowym odżywianiu i gubieniu kilogramów pozostają jednak ukryte niczym grzechotnik w trawie.
Często to złe nawyki, o których istnieniu możesz nawet nie mieć pojęcia, ignorowanie etykiet produktów czy rytuały podczas posiłku, które stają na drodze do lepszej formy i sylwetki. Pomożemy Ci nabrać zdrowych przyzwyczajeń, dzięki którym wrócisz na właściwy (żywieniowy) tor.
Zamiast kawy z bitą śmietaną i syropem...
W badaniu opublikowanym w 2009 r. w „Preventing Chronic Disease” przeanalizowano kawy kupowane w ciągu 11 tygodni w Starbucks. Okazało się, że 2/3 z nich to napoje na bazie kawy, których średnia wartość energetyczna to 239 kcal, czyli tyle co mały hamburger. Badacze ostrzegają: dodatkowe 200 kcal dziennie może prowadzić do dodatkowych 9 kg w skali roku.
...postaw na czarną kawę, która praktycznie nie ma kalorii
Jeśli lubisz napoje kawowe z dodatkami, wybieraj mniejszy rozmiar i odrobinę mleka. Odpuść sobie bitą śmietanę i syropy. Sam dodawaj cukier: w napojach słodzonych może się kryć nawet 20 łyżeczek cukru, podczas gdy dziennie aktywne osoby mogą go zjadać nie więcej niż 10 łyżeczek (w całym jedzeniu). Jeśli masz ochotę sobie pofolgować, zrób to po intensywnym biegu – dostarczenie organizmowi cukru wspomaga produkcję insuliny, która hamuje rozpad białek i odnawia zasoby energii.
Zamiast słodzonych napojów...
Picie wody po treningu podpowiada zwykłe pragnienie i miliony lat ewolucji, ale już wypicia 2 szklanek wody przed posiłkiem nie podpowie Ci instynkt. Według badań opublikowanych w „The American Journal of Clinical Nutrition”, ludzie pijący przed jedzeniem dwie szklanki wody gubią więcej kilogramów niż ci, którzy tego nie robią. Kluczowe jest uczucie sytości: masz wrażenie, że Twój żołądek jest pełny, dzięki czemu jesz mniej i szybciej chudniesz.
...postaw na 2 szklanki niegazowanej wody mineralnej albo 2 kubki zielonej lub czerwonej herbaty.
Wypijaj je przed każdym posiłkiem (podobny efekt daje lekka zupa). Zrób to samo, zanim sięgniesz po popołudniową przekąskę. Biegacze często mylą uczucie głodu z pragnieniem – prawdopodobne jest, że po wypiciu wody okaże się, że głód nie był aż tak wielki.