Mit nr 1: By schudnąć, ogranicz węglowodany i tłuszcze
Fakty są takie: Przeświadczenie, że ograniczenie spożycia jednego składnika odżywczego (zwykle węglowodanów lub tłuszczów) jest najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, jest błędne. Wyniki badań przeprowadzonych w 2009 r. przez "New England Journal of Medicine" negują te wierzenia. Uczestnicy eksperymentu przez 2 lata stosowali jedną z 4 diet, które zawierały różne ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Po 24 miesiącach wszyscy uczestnicy stracili tyle samo na wadze (zaledwie 4 kg).
"To badanie pokazuje, że kluczowym czynnikiem w odchudzaniu są kalorie – mówi maratonka Tara Gidus, zwana Królową Diet. – By schudnąć, należy spożywać mniej kalorii niż nasz organizm spala – niezależnie od zawartej w diecie ilości węglowodanów, białek czy tłuszczów". Oto kilka rad, jak zmniejszyć całkowity bilans kalorii i zacząć chudnąć, jednocześnie mając mnóstwo energii, by działać!
1. Oblicz kalorie. Aby oszacować liczbę kalorii, które pochłaniasz, a następnie spalasz, wejdź na stronę www.zdrowotne.pl/ kalkulator-kalorii lub www.nutritiondata.com/tools/calories-burned. Wpisz płeć, wiek, wagę, wzrost, styl życia (bierny lub aktywny) i częstotliwość wykonywania ćwiczeń.
2. Zaciśnij pasa! Odejmij od tego 10-15% kalorii – pod warunkiem, że nie będzie to więcej niż 500 kcal dziennie. To dość zachowawcze podejście w porównaniu do większości diet, ale jeżeli chcesz odnieść długotrwały sukces, to takie podejście jest bardziej realistyczne.
3. Ruszaj się! Badania przeprowadzone na dwóch grupach osób (pierwsza grupa stosuje dietę, druga – stosuje dietę i ćwiczy), wykazały, że schudły porównywalnie. Jednak druga grupa poprawiła także swoją wydolność, wrażliwość insulinową, zredukowała poziom cholesterolu i poprawiła ciśnienie krwi.
4. Trenuj cierpliwość. Celem Twojego odchudzania powinno być tracenie około 1 kg tygodniowo. Szybsze próby schudnięcia mogą negatywnie odbić się na mięśniach, zwiększać Twoje zmęczenie podczas biegu i spowolnić Twój metabolizm.
Mit nr 2: Ćwicz w strefie spalania tłuszczu
Fakty są takie: Według powszechnego przekonania spalanie tłuszczu jest najefektywniejsze przy 50-70% tętna maksymalnego. Podczas długich ćwiczeń przy tej intensywności organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej.
Gdy Twoje serce przyspiesza, więcej energii pochodzi z węglowodanów. Ale nie o to w tym chodzi. Bieganie przy wysokiej intensywności powoduje, że spalasz mniejszy procent tłuszczu na rzecz węglowodanów, ale pozbywasz się większej ilości kalorii. I to stanowi klucz do odchudzania. Dodatkowym plusem jest to, że bezwzględna ilość spalonego tłuszczu rzeczywiście wzrasta.