Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy

Suszone owoce to jedna z najlepszych, bo naturalnych i pełnych substancji odżywczych, przekąsek dla osób uprawiających sport. A ponieważ są lekkie i łatwe do przechowywania ich zalety powinni szczególnie docenić biegacze.

Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy Getty Images
fot. Getty Images

Istnieje przekonanie, że suszone owoce nie są tak zdrowe, jak ich świeże odpowiedniki, bo są pełne cukru. Choć świeże owoce mogą być optymalnym sposobem na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na witaminy oraz mikro- i makroelementy, nie jest to praktyczne paliwo na czas treningu (spróbuj zjeść jabłko podczas biegu). Natomiast suszone owoce są łatwe do zapakowania, nie psują się i, w przeciwieństwie do tradycyjnych żeli energetycznych, zawierają tylko naturalnie występujące cukry i zachowują błonnik.

Co więcej, wyniki badań przedstawione na łamach pisma „Nutritional Research” wykazało, że jedzenie suszonych owoców oznacza poprawę jakości diety i niższą masę ciała dzięki zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej. Z pomocą dietetyków wybraliśmy więc pięć najlepszych takich owocowych przekąsek przyjaznych dla biegaczy.

Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy Getty Images
fot. Getty Images

1. Rodzynki

Badanie opublikowane w piśmie „The Journal of the International Society of Sports” wykazało, że biegacze, którzy ukończyli trzy 80-minutowe biegi, po których nastąpiła 5-kilometrowa próba czasowa, osiągali równie dobre wyniki, zarówno gdy uzupełniali zapasy energii rodzynkami, jak i przekąskami sportowymi.

Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy Getty Images
fot. Getty Images

2. Jagody goji

Chociaż niektóre prozdrowotne zalety jagód goji, czyli owoców krzewu o nazwie kolcowój, naturalnie występującego w Azji, Ameryce Północnej i Środkowej, są przeceniane, nie ulega wątpliwości, że to dobre źródłem witaminy A oraz przeciwutleniaczy, zmniejszając stan zapalny i wzmacniając układ odpornościowy.

Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy Getty Images
fot. Getty Images

4. Banany

Kiedy badanie opisane w „PLOS One” porównało podnoszące wytrzymałość działanie bananów z napojami dla sportowców, owoc okazał się najlepszy. Nie jest jednak mądre wychodzenie na trening z torbą pełną świeżych bananów – suszone chipsy bananowe są trwalsze i lżejsze. Są też bogate w kalorie, cukier, sód i potas, czyli wszystko, czego potrzebujesz w trakcie biegu.

Suszone owoce: 5 świetnych przekąsek dla biegaczy JRP Studio/shutterstock.com
fot. JRP Studio/shutterstock.com

5. Daktyle

Ze swoim słodkim, karmelowym smakiem daktyle odmiany Medjool, często nazywanej „królem daktyli”, mogą być najsmaczniejszym naturalnym paliwem dla biegaczy. Są też wysokoenergetyczne (132 kcal i 33 g węglowodanów na 2 daktyle), co czyni je świetną alternatywą dla żeli energetycznych. Daktyle Medjool są też doskonałym źródłem potasu, dostarczając o 50% więcej tego ważnego pierwiastka niż banany.

Zobacz także:

RW 03-04/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}