Z przeglądu 76 badań na ten temat, opublikowanych w „Annals of Internal Medicine” w 2014 roku, wyłania się jeden zasadniczy i zaskakujący wniosek: nie wskazano związku między tłuszczami nasyconymi a chorobami serca. Pod badaniami podpisali się naukowcy z Cambrigde, Oxfordu i Harvardu. Łączna grupa przebadanych wyniosła ponad pół miliona osób. Potwierdziły się tym samym badania z 2010 roku, które przeprowadzał Jeff Volek na University of Connecticut.
Stwierdził on w podsumowaniu: „Tłuszcze nasycone nie są takim potworem, za jakiego uchodzą”. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli będziesz zajadać się wyłącznie golonką i karkówką, taka dieta spowoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL. To z kolei może powodować tworzenie się złogów w tętnicach i spowodować problemy z sercem. Dlatego najlepiej trzymać zalecanych wartości spożycia. Według American Heart Association kalorie z tłuszczów nasyconych powinny stanowić około 7% dziennej dawki energii.
Jeżeli Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2500 kcal, to około 175 kcal może pochodzić z tłuszczów nasyconych. Możesz sobie zatem pozwolić na kotlet schabowy (ok. 10 g) smażony na smalcu (ok. 4 g) i dwie kromki chleba z masłem (2 x 3 g). W konstruowaniu jadłospisu najlepiej kierować się spojrzeniem całościowym na produkty, a nie przez pryzmat jednego składnika.
Rezygnowanie z niektórych pokarmów wysokotłuszczowych może być ze stratą dla organizmu. Przykładów jest wiele. Czerwone mięso zawiera żelazo, cynk i białko. Pełne mleko jest doskonałym źródłem wapnia i witaminy D. Do tego pełnotłuszczowe pokarmy lepiej zmniejszają apetyt. Olej z kokosa może być świetnym źródłem łatwo przyswajalnej energii. Zawiera on średniołańcuchowe kwasy tłuszcze – takie, które organizm jest w stanie szybko przetworzyć bez dużego obciążenia układu pokarmowego.
Potyczki naukowców o tłuszcz zapewne będą jeszcze trwały. Wniosek z nich dla biegacza jest jeden: tłuszcze w umiarkowanej ilości nie szkodzą zdrowiu i formie, a wręcz przeciwnie. Jako osoba aktywna i świadoma zdrowego trybu życia nie musisz ograniczać produktów bogatych w tłuszcz. Zróżnicowana dieta, która dostarcza pełnowartościowe produkty, jest tym, czego potrzebujesz.
Zatem jeśli w Twojej diecie nie brakuje warzyw, owoców, pełnego ziarna, chudego białka i oczywiście biegania, nie zaszkodzi, jeśli czasami uraczysz się kurczakiem z chrupiącą skórką.