Bardzo długi bieg: jak alkoholik został ultrasem

Każda biegowa historia jest wyjątkowa. Jednak możemy je podzielić: na te całkiem zwyczajne oraz te kompletnie zwariowane, którym rytm nadają walące się jak kłody pod nogi przeciwności losu. Tę zwariowaną znajdziemy w książce "Bardzo długi bieg" autorstwa Mishki Shubaly'ego.

Bardzo długi bieg: jak alkoholik został ultrasem

Jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje, gdy trzydziestoletni alkoholik bez kondycji (za to ze skłonnością do narkotyków) zasmakuje w bieganiu, musisz przeczytać tę książkę. W "Bardzo długim biegu" Mishka Shubaly soczystym, dosadnym językiem opisuje swoje przegrane młodzieńcze lata. "Alkohol jest uniwersalnym usprawiedliwieniem – pisze. –  jeśli go nadużywasz, zaczynasz sobie nim tłumaczyć każdy problem".

A problemów miał Shubaly niemało: wstręt do samego siebie, skłonność do autodestrukcji i pogarda dla trzeźwości, która kojarzyła mu się tylko z prześladującymi go lękami, udręką i nieznośną nudą.

Gdy autor przypadkiem odkrywa, że bieganie pozwala ujarzmić demony skuteczniej niż burbon z górnej półki, stopniowo odwraca się od dotychczasowego życia i staje się kimś, kim nigdy być nie chciał: biegaczem. A dokładniej, biegaczem ultra. Autor w opisie swoich zmagań gorzko przyznaje, że jeśli bieganie faktycznie jest substytutem uzależnień, to według niego jest to "najokropniejszy, najbardziej nieznośny i najmniej ekscytujący spośród wszystkich nałogów".

Shubaly zachwyca pod wieloma względami: w jego rozbrajających metaforach picie alkoholu jawi się jako prawdziwa, choć nieodwzajemniona miłość; głębia autoanalizy może rywalizować z dokonaniami Thoreau, a barwność relacji nawet prozaicznym sprawom nadaje wysublimowany sens. Co więcej, Shubaly jest do bólu uparty, a zarazem zdolny do zmian. Jest nihilistą, ale poszukującym. Jest chodzącą sprzecznością, dla której warto zagłębić się w tę powieść.

Polskie wydanie "Bardzo długiego biegu" ukaże się nakładem wydawnictwa Galaktyka już 23 października. Patronem medialnym książki jest magazyn Runner's World.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}