Bartłomiej Topa: Jestem gotów zagrać maratończyka

Choć sport ma w genach, to nagrody zgarnia za role filmowe - serca polskiej publiczności podbił występami m. in. w takich hitach jak "Wesele" czy "Drogówka". Kino jednak nie jest dla Bartka Topy całym światem - sumiennie trenuje triathlon, a biegając, pomaga ludziom z autyzmem.

Bartłomiej Topa na trasie triathlonu w Suszu Rafał Meszka / Sport Evolution
Bartłomiej Topa na trasie triathlonu w Suszu (fot. Rafał Meszka / Sport Evolution)

Pierwszy był hokej. W Nowym Targu wszyscy kibicowali drużynie Podhala, a mały Bartek Topa śmigał na łyżwach i wywijał kijem od pierwszych klas podstawówki. Potem rodzice przenieśli go do klasy sportowej. W liceum grał nawet na mistrzostwach Polski szkół rolniczych w koszykówce, a na spartakiadzie startował w wieloboju. Bieganie było nieodłącznym elementem treningu wytrzymałościowego.

"Biegaliśmy po górach. Było trudno, ale trenerzy mówili mi, że mam niezłą wydolność" - wspomina.

Przyznaje, że gdy trafił na studia aktorskie do Łodzi, odłożył sport na bok, choć w ramach zajęć ćwiczył szermierkę, sztuki walki i taniec, więc ruch stale był obecny. Do biegania wrócił po skończeniu studiów i przeprowadzce do Warszawy.

"Biegałem 3 razy w tygodniu, brałem udział w biegach na 5 i 10 km" - mówi.

Triathlon bez napinki

Dwa lata temu dostał propozycję udziału w mistrzostwach Polski w triathlonie. Mimo że start w Suszu początkowo nie był jego marzeniem, to jednak pod okiem Piotra Nettera, głównego trenera Akademii Triathlonu, wkręcił się mocno w tę dyscyplinę i zaczął solidnie trenować.

"Szybko się nudzę, więc triathlon wydał mi się interesujący. Dla mnie okazał się wręcz idealnym rozwiązaniem. Złapałem bakcyla" - mówi Bartek.

"W poniedziałek o 6 rano zakładałem czepek i pływałem 2 km. O godz. 9 mocniejsze śniadanie, a potem praca lub przed samym startem trening biegowy w parku 7-8 km wieczorem. Następnego dnia rozruch, pobudzenie, wskakiwałem na 45 minut na rower. Środa bieganie: 10-15 km. Trenowałem tak 6 dni w tygodniu. Pierwsze 4 tygodnie nie były łatwe, ale po miesiącu nie wyobrażałem sobie, że nie wyjdę na trening. Plusem było to, że trener dobierał obciążenia do samopoczucia i moich obowiązków w pracy" - opowiada aktor.

Bartek nie napinał się na wyśrubowany wynik. Startował na luzie, z uśmiechem. "Nie dotarłem do ściany, żeby powiedzieć do siebie, za przeproszeniem: »Ja pier…, nie daję rady!«. Nie mam w sobie tyle ambicji, żeby wymiotować białkiem na mecie. Włączam wtedy mózg i mówię: »No nie, stary, zadeklarowałeś, że wystartujesz, to teraz skończ«".

Po co to robi? "Chcę w dobrej formie pracować przed kamerą i czuć się świetnie mimo upływającego czasu".

Biegiem po pomoc

Konsekwentnie pomaga nagłośnić sprawę pomocy ludziom z autyzmem. Wspiera Fundację "Synapsis". Teraz bierze udział w akcji "Biegiem na pomoc".

"Jako aktor pracuję na emocjach, zmysłach, stąd moje zainteresowanie problemem autyzmu. To, co my wykonujemy na treningach, żeby osiągnąć sukces, przekładamy na wysiłek dziecka, które samo próbuje przejechać tramwajem dwa przystanki. Ci ludzie też zdobywają swoje szczyty. Myślę, że dzięki naszym działaniom wiedza Polaków o autyzmie bardzo wzrosła".

Bartłomiej Topa zaangażował sie również w ogólnopolską kampanię społeczną "Siła Odruchu", organizowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, występując dla niej w bardzo motywującym filmie promującym aktywny tryb życia:

Wymarzona rola

Ostatnio w polskich filmach nie ma nawet epizodów, w których bohater biega, choć być może się to zmieni (z aktorem rozmawialiśmy, zanim zagrał w filmie "Drogówka", w którym Bartek mógł się wreszcie popisać swoją formą biegową w scenach pościgów).

"Znam kilku reżyserów, którzy bacznie przyglądają się biegaczom. Jeśli pojawi się rola dla maratończyka, jestem gotów. Pod warunkiem że pobiegnę boso" - śmieje się Bartek.

Bartek Topa, 48 lat, aktor, za rolę w filmie "Wesele" otrzymał nagrodę w Locarno i Karlovych Varach. Ambasador Mistrzostw Polski w Triathlonie Herbalife Susz Triathlon. Wspomaga Fundację "Synapsis" i akcję "Biegiem na pomoc", pomagające osobom autystycznym.

RW 09/2012

REKLAMA
}