Bieg Firmowy: integracja w ruchu

Impreza integracyjna w parku? Czemu nie! Biegowa? Jak najbardziej. Bieg Firmowy był strzałem w dziesiątkę. We Wrocławiu i w Warszawie w 4-osobowych drużynach pobiegło 2000 osób. Głównie po to, by wesprzeć chorą dziewczynkę - Alicję Nowicką, a przy okazji poruszać się i zrelaksować.

Bieg Firmowy Filip Gomułkiewicz
fot. Filip Gomułkiewicz

Pierwszy taki bieg

"Wystawiliśmy 4 zespoły z LGEWR – wszystkie w kategorii sztafet mieszanych. Jednej z nich udało się zająć 2. miejsce w klasyfikacji generalnej" – mówi Anna Idzikowska z LG Electronics.

"Najbardziej niesamowite było to, że zdecydowana większość naszych zawodników to debiutanci. Tylko 3 osoby z 16 startujących biegały wcześniej" – opowiada Ewelina Narożny z Tabak Polska.

"We wrocławskim Biegu Firmowym wzięło udział aż 84 pracowników Grupy Kruk. Nie tylko z Wrocławia, ale też z naszego oddziału w Szczawnie-Zdroju" – dodaje Michał Pułka z Kruk S.A.

W sumie w obu edycjach pierwszego Biegu Firmowego wystartowało około 300 firm. "Byliśmy zaskoczeni taką frekwencją" – opowiada inicjator i organizator zawodów Wojciech Mróz. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że drugie tyle firm czekało na listach rezerwowych.

Skąd pomysł na taką imprezę? Wojciech Mróz ze swoją żoną Ewą i kolegą Marcinem Łuczynem doszli do wniosku, że podobnych zawodów w Polsce na taką skalę jeszcze nie ma. Sami biegają, są maratończykami, triathlonistami.

"Zawsze chciałem przebiec maraton, ale nie znałem ludzi, którzy biegają. Stąd przebiegnięcie tak długiego dystansu wydawało mi się wówczas nieosiągalne" – opowiada Wojtek. Maraton przebiegł 6 lat temu. Później było kolejnych 6 i zawody triathlonowe na dystansie Ironman. Żona Wojtka po raz pierwszy dystans 42 km i 195 m pokonała 9 miesięcy po narodzinach córeczki. Cała trójka brała udział w wielu biegach także poza granicami Polski.

Ideę Biegu Firmowego podpatrzyli w Niemczech. Sami wywodzą się z biznesu. Bieg miał być połączeniem ich pracy z pasją, do tego dodali jeszcze zbiórkę środków na leczenie niepełnosprawnej Alicji. Wojciech, Ewa i Marcin zaczęli działać w styczniu. Na przełomie marca i kwietnia rozpoczęły się zapisy, a już 18 maja we wrocławskim parku Grabiszyńskim na starcie stanęło 1000 biegaczy i drugie tyle kibiców. Dwa tygodnie później Bieg Firmowy ruszył w Warszawie.

Sport i piknik

Bieg Firmowy nie był organizowany z myślą o profesjonalnych biegaczach, ale przede wszystkim o amatorach. "Odkąd pamiętam, uważałam, że nie lubię biegać" – mówi szczerze Ewelina Narożny. W akcji wzięła udział tylko dlatego, że promowała ją w swojej firmie. Nie wypadało nie pobiec.

Jednak… "Już po pierwszym treningu wiedziałam, że w bieganiu jest coś, co wciąga. To jakaś magia. Teraz, gdy jadę samochodem i mijam biegacza, najchętniej bym się z nim zamieniła"– śmieje się Ewelina.

Choć w akcji udział wzięło sporo debiutantów, to jednak w wielu drużynach wystartowali biegacze, którzy mają za sobą półmaratony i maratony, nawet taki wzdłuż rzeki Han w Korei. Dystans jednak dostosowano do tych, którzy dopiero zaczynają.

Zawodnicy startowali w sztafetach, w 4-osobowych drużynach. Każda zmiana do przebiegnięcia miała 4 km. "Dla nas najważniejsze było to, żeby wszyscy poczuli atmosferę zawodów biegowych, żeby każdy mógł otrzymać medal, techniczną koszulkę biegową oraz wiele dodatkowych atrakcji w pakietach startowych. Jednocześnie nie stawialiśmy wyłącznie na typową rywalizację sportową, a bardziej na aktywny wypoczynek" – mówi Wojtek.

Z założenia impreza miała mieć także charakter integracyjny – dla firm, ale i dla rodzin. I rzeczywiście uczestnicy jednogłośnie twierdzą, że atmosfera podczas biegu była niecodzienna. "Jednak momentami walka była zacięta. Po zawodach liczyliśmy i przechwalaliśmy się, kto ilu konkurentów wyprzedził" – opowiada Anna Idzikowska.

Z pewnością dodatkową mobilizacją dla biegaczy, którzy startowali we Wrocławiu, była obecność małej Ali. To właśnie na jej leczenie przeznaczony był dochód z biegu. Każda firma zobowiązana była wpłacić za zawodnika 50 zł. Ostateczna kwota, którą uda się przekazać dziewczynce, nie jest jeszcze znana, ale jak mówi Wojtek, w sumie powinno to być kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najważniejsze, że Alicja przejdzie operację. Po niej będzie ją czekała 6-miesięczna rehabilitacja.

To nie koniec

"Nasz prezes nieraz ukończył zawody Ironman, a pracownicy często startują w biegach długodystansowych, zdobywają szczyty itd. I właśnie ci doświadczeni biegacze chwalili organizację biegu i jakość przygotowanych tras" – opowiada Michał. "Myślę, że wszyscy daliśmy radę: i my – uczestnicy, i organizatorzy. Atmosferę, jaka panowała, można określić jednym słowem – jedność" – twierdzi Ewelina Narożny.

Pierwsza edycja nie będzie ostatnią. "Planujemy w przyszłym roku przekroczyć granicę 10 tysięcy uczestników" – mówi Wojtek. Impreza ma się rozrastać nie tylko pod względem liczby uczestników, ale też miast, w których będzie organizowana.

W tym roku były Wrocław i Warszawa. Jak będzie w przyszłości, dowiemy się w czwartym kwartale 2013 roku. Zapisy ruszą od nowego roku.

Póki co, organizatorzy uwagę skupiają na kolejnym przedsięwzięciu – Biegu dla Kobiet. Po raz pierwszy w stolicy Dolnego Śląska zostanie on zorganizowany 21 września. Do pokonania 5,2 km. Trójka organizatorów ma także własne plany sportowe. Wojtka czekają w tym roku jeszcze dwie imprezy triathlonowe na dystansie half Ironman. "To wszystko, co mogę zrobić, jednocześnie organizując imprezy. Brakuje mi czasu na solidny trening, bo przecież jest jeszcze praca zawodowa i rodzina" – kończy Wojtek Mróz.

Bieg firmowy

Impreza charytatywna zorganizowana dla firm. W biegu rywalizują 4-osobowe sztafety. Pierwsza edycja zawodów zorganizowana została we Wrocławiu i w Warszawie. W styczniu ruszają zapisy do kolejnej. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie biegfirmowy.pl oraz na Facebooku.

RW 8/2013

Zobacz również:
REKLAMA
}