Biegacz na gwarancji [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

W naszej dyscyplinie z całego zestawu biorącego udział w zawodach dużo częściej awarii ulega człowiek niż sprzęt. O części zamienne raczej trudno, wiec lepiej zadbaj o te oryginalne.

Biegacz na gwarancji [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO] shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Delikatny, elektroniczny sprzęt na różnego rodzaju wyprawach przewozi się często w specjalnych pojemnikach firmy Pelican. Można na nich siadać, skakać po nich czy topić je w rzece, a producent daje gwarancję, że skrzynia nie ulegnie zniszczeniu, a sprzęt nie zamoknie. Od tej gwarancji są jednak trzy wyjątki. Reklamacji nie podlega sprzęt uszkodzony w wyniku ataku niedźwiedzia grizzly i rekina oraz w wyniku działań dziecka do lat 5.

REKLAMA

Obawiam się, że gdyby była taka skrzynka chroniąca biegaczy od uszkodzeń w czasie treningów (i między nimi), to często mielibyśmy problem z uznaniem reklamacji. Najłatwiej byłoby nam udowodnić, że nie traktujemy swoich mięśni, stawów czy ścięgien z wściekłością i siłą niedźwiedzia czy rekina. Chociaż i tu mam wątpliwości, widząc twarze biegaczy na finiszu, podbiegach, interwałach czy treningu korpusu. Gorzej jednak byłoby z tym trzecim wyjątkiem. Właściwie nie ma biegacza, którego jakaś kontuzja nie byłaby wynikiem niefrasobliwości godnej czteroletniego brzdąca.

Czy zawsze robisz rozgrzewkę, poświęcasz czas na rozciąganie, dbasz o odpoczynek, odpuszczasz trening, kiedy ból nie pozwala biec? Pytań, które warto sobie postawić i na które warto znać dobrą odpowiedź, by mieć dożywotnią gwarancję na bieganie bez kontuzji, jest więcej (sprawdź w lipcowym RW na stronie 44). Ale kiedy już je poznasz i wcielisz w życie, to jedynym Twoim problemem na trasie pozostanie grizzly.

RW 07/2017

Zobacz również:
Kiedy podczas biegania mięśnie alarmują, że są już na skraju wytrzymałości, od siły Twojej psychiki zależy, czy zdołasz przekonać je, że stać je na dużo więcej. Poznaj proste strategie treningu mentalnego, dzięki którym wzmocnisz swój umysł, tak aby biec dalej i szybciej, kiedy ciału wydaje się, że osiągnęło kres swoich możliwości.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA