Łukasz majsterkowicz
Łukasz Trendel pochodzi znad morza, ale mieszka i pracuje w Warszawie. Przez pięć lat chodził o kulach, ale w końcu jego przyjaciółka, którą poznał poprzez usługę BlaBlaCar, zadzowniła do Fundacji Poza Horyzonty Jaśka Meli. Tak właśnie otrzymał protezę w radosnych, ciekawych barwach. Bo to człowiek, który tak stara się widzieć świat. Zwłaszcza teraz, kiedy jego życie wraca do normy.
Spartanie Dzieciom, Pomoc Mierzona Kilometrami, Drużyna Szpiku, Wings for Life Run – to tylko kilka z najbardziej znanych biegów charytatywnych w kraju, a przecież jest jeszcze wiele, wiele innych, mniejszych, lokalnych, drobnych. Miliony złotych, setki tysięcy biegaczy, tysiące beneficjentów tej pomocy. Tych, którzy pomoc otrzymują.
Przeciętny biegacz, który pomaga, zazwyczaj słyszy tylko liczby, kwoty, które udało się zebrać, a nie poznaje tych, którym pomógł. Dopiero wtedy widać jednak prawdziwy wymiar pomocy. Jak w przypadku Łukasza Trendela, który od Fundacji Poza Horyzonty dostał protezę.
Jego historia zaczęła się banalnie, w 2006 roku. Był taki dzień, że nie miał wiele do roboty, a kolega zaproponował, by odwiedzić samochodem koleżankę. Wsiedli, pojechali, ale nie dojechali. Kolega kierowca zasnął. Łukasz pamięta tylko, że wyczołgał się z samochodu i miał wrażenie, że wszystko będzie OK. Po 10 minutach zeszła adrenalina i zaczął się potworny ból. Potem były trzy dni oczekiwania na ostateczną diagnozę, bo lekarze sami nie wiedzieli: nogę odjąć, czy o nią walczyć. Decyzja była okrutna: płynęły łzy, było mnóstwo żalu, a potem operacja i pięć lat o kulach. Koszmar.
Miała pomóc proteza, ale nie było pieniędzy na porządną. Była byle jaka. Łukasz musiał zawsze mieć przy sobie taśmę klejącą. Awaryjnie. „Bo większe naprawy przeprowadzaliśmy u kolegi w warsztacie samochodowym – opowiada. - Jak stopa odpadła, to spawaliśmy rurki, jak pękł lej, to trzeba go było zalać żywicą epoksydową. Takie tam, regularne reperacje” – śmieje się.
Tak, teraz się śmieje, a wtedy łykał łzy. Złości i bólu. Bo jak w tym cudzie techniki wybrał się na dwugodzinne zakupy z rana, to cały dzień musiał leżeć i leczyć otarcia, rany. Dlatego, jak się okazało, że krakowska Fundacja Poza Horyzonty da mu nową, to tę starą chciał rytualnie zdetonować, zniszczyć, rozparcelować, zakopać, spalić i zapomnieć.
„Ale pomyślałem, że sporo ludzi włożyło w nią dużo pracy i postanowiłem ją zatrzymać. Na pamiątkę” – przyznaje.
Tamta fest hałasowała, a w tej może się do znajomych sklepowych skradać, żeby im zrobić dowcip cichcem. Może też jeździć na rowerze! A bieganie? Chciałby, może kiedyś, bo przed wypadkiem lubił włożyć w uszy słuchawki i przetruchtać nad jeziorko, wyciszyć się, zapomnieć, zrelaksować. Może kiedyś…
„Najważniejsze, że mam nową, kosmiczną technologię na nodze. Ma świetne kolory i wygląda jak zrobiona w NASA. Nawet ją odsłaniam specjalnie” – śmieje się. A nie wierzył, że będzie taką miał, bo to kosmiczne pieniądze. Ale jak zadzwonili z Fundacji, że jest konferencja prasowa i musi przyjechać, to pomyślał: „Kurcze, a może..?”. Jak dali znać, że na sesję zdjęciową ma się stawić, to już pewniej: „Cholera, a nuż..?”. A jak kazali stawić się u protetyka, to nie było już żadnych znaków zapytania.
Biegacze zafundowali mu nową jakość życia. Poland Business Run, z którego to biegu pieniądze odmieniły życie Łukasza, będzie miał w tym roku piątę edycję. Biegną menedżerowie i pracownicy firm w siedmiu miastach. Z wpisowego i z akcji „Pomagam bardziej” – polegającej na tym, że drużyny z biegu przez kolejne tygodnie zbierają na wyścigi dodatkowe fundusze – Fundacja Poza Horyzonty zebrała do tej pory pieniądze, które postawiły na takie sztuczne nogi z NASA już 24 osób. Na tyle starczyła kwota 1 005 648 zł. Dokładnie.
„W zeszłorocznej edycji biegu wzięło udział 13 tysięcy osób. Co rok jest więcej. Liczymy, że ta tendencja się utrzyma” – mówi Beata Sowa z Fundacji.