Biegnij z WOŚP!

Biegać każdy może, cukrzycy także! – przekonuje Jurek Owsiak i 11 stycznia zaprasza na trzeci warszawski bieg "Policz się z cukrzycą". Zobacz, jak narodził się pomysł biegu pod szyldem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bieganij z WOŚP! organizatorzy
fot. organizatorzy

Akcja będzie częścią XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł narodził się trzy lata temu w Kopenhadze. Owsiak był tam ze swoim sztabem na zjeździe diabetologów. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała już na swoim koncie sukcesy w akcji na rzecz leczenia dzieci z cukrzycą.

"Zobaczyłem w tym mieście coś niezwykłego. Ulicami biegł wielotysięczny tłum: ludzie starzy, młodzi, niektórzy nawet ze swoimi zwierzętami. A to wszystko w ramach solidarności z chorymi na cukrzycę" – opowiada szef WOŚP, który również jest fanem biegania. Pomyślał wtedy, że warto by coś takiego zaszczepić w Polsce.

Tym bardziej że Wielka Orkiestra już od kilku lat aktywnie angażuje się w pomoc dla diabetyków. W ramach programu "Policz się z cukrzycą" kupiła i rozdała dzieciom już ponad 3000 osobistych pomp insulinowych, które bardzo ułatwiają chorym życie. I właśnie tylu biegaczy dostanie 11 stycznia w Warszawie specjalne koszulki z logo akcji Owsiaka. Kto pierwszy się zgłosi, ten lepszy.

Pomarańczowa rewolucja

"Chcemy z tego zrobić prawdziwe pospolite ruszenie, nie tylko dla cukrzyków" – mówi Jurek, który wspólnie ze znanym dziennikarzem sportowym Przemysławem Babiarzem będzie namawiał ludzi do wzięcia udziału w biegu. Są tylko dwa warunki: trzeba mieć ukończone osiem lat i włożyć na siebie coś pomarańczowego.

Organizatorzy akcji chcą w nią zaangażować wszystkich producentów żywności w Polsce. Chodzi o to, by na opakowaniach ich produktów znalazły się informacje pomagające cukrzykom odpowiednio dawkować sobie insulinę. "Często jednak jest to walka z wiatrakami – przyznaje Radek Mysłek z WOŚP, również amator biegania. – Prezesów firm, szczególnie tych, które mają siedziby za granicą, ten problem w ogóle nie interesuje. Strasznie ciężko się do nich przebić i otworzyć im oczy".

Do biegu tradycyjnie już zostaną zaproszeni również znani sportowcy oraz ludzie ze świata polityki i kultury. "To naprawdę świetna sprawa – mówi Mandaryna, wokalistka i tancerka, która ma na swoim koncie start w biegu "Policz się z cukrzycą" (sama od pięciu lat cierpi na tę chorobę). – Ludziom wydaje się, że jak są chorzy, to nie powinni się ruszać, a to kompletna bzdura. Oczywiście, trzeba dostosować swoje życie do cukrzycy, regularnie mierzyć poziom cukru, ale nie można zgnuśnieć i dać za wygraną". Mandaryna zapewnia, że diabetycy mogą uprawiać sport.

Koronnym dowodem na to są wyniki naszych sportowców – wioślarz i diabetyk jednocześnie, Michał Jeliński, zdobył przecież mistrzowski tytuł na olimpiadzie w Pekinie. Potwierdzają to również lekarze. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podkreśla, że "wysiłek fizyczny jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy".

Być jak Mike Tyson

Sama Mandaryna przyznaje, że bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie był dla niej bułką z masłem, ale dała radę. "Ludzie wstydzą się mówić, że są chorzy, a takie akcje pomagają innym w zrozumieniu tego poważnego problemu"– dodaje.

Cukrzyca ma bowiem różne twarze i może być wynikiem złego odżywiania (cukrzyca typu II). Wiele osób na nią choruje, chociaż zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego bieg "Policz się z cukrzycą" ma być również manifestacją zdrowego stylu życia. Nie będzie ścigania się, tylko zabawa. Nie będzie nagród, tylko pamiątkowe medale. "Chcemy mówić ludziom, że w zdrowym ciele zdrowy duch, że trzeba się ruszać i systematycznie badać – podkreśla Jurek Owsiak, który sam regularnie uprawia sport. – Mam już swoje lata i 16 Finałów WOŚP na koncie. Muszę być jak Mike Tyson, muszę trzymać formę i wygrać po raz siedemnasty" – dodaje.

Bieg "Policz się z cukrzycą"

Otwarcie biegu w niedzielę, 11 stycznia 2009 r., o g. 13.30 przy ul. Marszałkowskiej (vis-á-vis sceny pod Pałacem Kultury i Nauki). Start o godzinie 13.45. Ponadczterokilometrowa trasa będzie prowadzić historycznymi ulicami Warszawy, m.in. Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem z metą przy placu Defilad. Wcześniej należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.wosp.org.pl

RW 1/2009

REKLAMA
}