[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

By moc płuc móc wzmóc [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

By pokonać większość dystansów biegowych, człowiek potrzebuje tlenu. Tylko dlaczego im szybciej i dalej biegniesz, tym jest go w powietrzu coraz mniej? W październikowym numerze Runner’s World bierzemy na tapet czynność podstawową dla każdego biegacza – oddychanie.

By moc płuc móc wzmóc fot. shutterstock.com

Bieganie to wysiłek aerobowy i – jak sama nazwa wskazuje – energię do mięśni w czasie jego trwania dostarczasz wraz z tlenem. Bez kolejnego oddechu nie jesteś w stanie pokonać praktycznie więcej niż 100 metrów.

Bardzo prawdopodobne, że Twoje osobiste doświadczenie temu przeczy, bo przecież na pewno masz na koncie taki bieg czy trening, na którym ostatni kilometr udało Ci się przebiec bez tlenu - oddech zgubiłeś już wcześniej. Podobnie jak większość biegaczy zwykle nie zastanawiam się, jak oddychać w czasie biegu, ale wykorzystuję wdech i wydech na złapanie dobrego rytmu.

REKLAMA

Jeśli nie muszę liczyć kroków na wdech, to biegnę w tempie konwersacyjnym. Jeśli po 3 krokach robię wdech, a po 3 wydech, to znaczy, że mam dobre tempo na długie wybieganie. Im szybciej biegnę, tym układ oddechowy pracuje mocniej, z większą częstotliwością, i np. po mocnych interwałach pochylam głowę ku ziemi, szukając wyplutych płuc. I wtedy marzę o takiej formie, kiedy nawet najszybszy bieg na najdłuższym dystansie to pikuś. Kiedy głowa nie ma problemów, by zmusić ciało do większego wysiłku. Wiem, że jest to możliwe. Możesz sprawdzić na s. 30 nowego numeru RW (już w kioskach!), jak moc płuc swych wzmóc.

Nie spodziewaj się jednak, że teoria wystarczy, a rozwiązania będą bezbolesne. Jak mówi bohaterka tego numeru, najlepsza polska biegaczka na MŚ w Londynie, Angelika Cichocka, miała najlepszy sezon w karierze, bo przez kilka ostatnich lat ostro zapierniczała. Dlatego jeśli chcesz mieć płuca jak miechy na każdym biegu, to na wielu treningach trzeba je wypluć. Dobrze przynajmniej, że ich powrót na miejsce przynosi taką ulgę.

RW 10/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij