By moc płuc móc wzmóc [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

By pokonać większość dystansów biegowych, człowiek potrzebuje tlenu. Tylko dlaczego im szybciej i dalej biegniesz, tym jest go w powietrzu coraz mniej? W październikowym numerze Runner’s World bierzemy na tapet czynność podstawową dla każdego biegacza – oddychanie.

By moc płuc móc wzmóc shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bieganie to wysiłek aerobowy i – jak sama nazwa wskazuje – energię do mięśni w czasie jego trwania dostarczasz wraz z tlenem. Bez kolejnego oddechu nie jesteś w stanie pokonać praktycznie więcej niż 100 metrów.

REKLAMA

Bardzo prawdopodobne, że Twoje osobiste doświadczenie temu przeczy, bo przecież na pewno masz na koncie taki bieg czy trening, na którym ostatni kilometr udało Ci się przebiec bez tlenu - oddech zgubiłeś już wcześniej. Podobnie jak większość biegaczy zwykle nie zastanawiam się, jak oddychać w czasie biegu, ale wykorzystuję wdech i wydech na złapanie dobrego rytmu.

Jeśli nie muszę liczyć kroków na wdech, to biegnę w tempie konwersacyjnym. Jeśli po 3 krokach robię wdech, a po 3 wydech, to znaczy, że mam dobre tempo na długie wybieganie. Im szybciej biegnę, tym układ oddechowy pracuje mocniej, z większą częstotliwością, i np. po mocnych interwałach pochylam głowę ku ziemi, szukając wyplutych płuc. I wtedy marzę o takiej formie, kiedy nawet najszybszy bieg na najdłuższym dystansie to pikuś. Kiedy głowa nie ma problemów, by zmusić ciało do większego wysiłku. Wiem, że jest to możliwe. Możesz sprawdzić na s. 30 nowego numeru RW (już w kioskach!), jak moc płuc swych wzmóc.

Nie spodziewaj się jednak, że teoria wystarczy, a rozwiązania będą bezbolesne. Jak mówi bohaterka tego numeru, najlepsza polska biegaczka na MŚ w Londynie, Angelika Cichocka, miała najlepszy sezon w karierze, bo przez kilka ostatnich lat ostro zapierniczała. Dlatego jeśli chcesz mieć płuca jak miechy na każdym biegu, to na wielu treningach trzeba je wypluć. Dobrze przynajmniej, że ich powrót na miejsce przynosi taką ulgę.

RW 10/2017

Zobacz również:
Twoja ręce i ramiona też biorą udział w bieganiu - i wcale nie chodzi o unoszenie ich w geście zwycięstwa na mecie maratonu czy pozdrawianie mijanych na treningu biegaczy. Są ważne dla prawidłowej techniki biegu i zapewniają dodatkowy napęd, kiedy Twoje nogi zaczyna dopadać zmęczenie. Popracuj nad ich siłą, a będzie Ci łatwiej pokonywać kolejne kilometry. Zobacz, jaki trening przygotuje je do biegania.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA