Maratonka Emma przed ustawieniem się na linii startu prostuje włosy, bo przez to „czuje się szybsza”. Średniodystansowiec Kowalski przed wyjściem na bieżnię leży w jogowej pozycji dziecka na hotelowym łóżku, bo uważa, że to koi jego nerwy i dzięki temu nie wpada w czyste szaleństwo. A jeden z wielu Johnów po przypięciu numeru startowego skrupulatnie składa koszulkę i wkłada z powrotem do torby, po czym pije kawę i słucha przedstartowej playlisty. Marek z kolei przed wyjściem z hotelu musi założyć skórzaną bransoletkę, którą dostał przed laty od ojca, bo bez tego chodzi spięty i traci pewność siebie.
Rytuały są nieodłączną częścią religijnych czy duchowych praktyk, ale przedstartowe rytuały to też ważna część sportowych wydarzeń. Większość biegaczy – od amatorów walczących o dominację w kategorii wiekowej, po zawodowców – nie kryje się ze swoimi dziwacznymi zachowaniami, które mają korzystnie wpłynąć na ich osiągnięcia. I nawet ma to sens.
Rywalizacja wiąże się z niepewnością. Zawody są pełne niewiadomych. Jak wypadnę na tle rywali? Czy pogoda będzie mi sprzyjać? Czy moje treningi były wystarczające? Rytuały pomagają eliminować część stresów, które są częścią rywalizacji sportowej. Ale czy te ekscentryczne działania, w których panuje duża dowolność, prowadzą do lepszych rezultatów?
Dlaczego musimy sięgać po rytuały?
Mózg nie lubi dezorganizacji i chaosu, więc próbuje znaleźć sens tam, gdzie się da. Rytuały pomagają nadać poczucie sensu i kontroli w nieprzewidywalnym świecie. Z tego powodu nie są one po prostu zbiorem przypadkowych dziwactw. To sformalizowane, powtarzalne zachowania według określonego scenariusza, których przebieg jest mocno indywidualny.
„Wierzymy, że musimy to zrobić w ten sposób” – mówi Nick Hobson, naukowiec behawioralny i ekspert od rytuałów. Wydaje nam się, że jeśli nie uda nam się odpowiednio wykonać naszego ceremoniału, to nastąpi seria katastrofalnych konsekwencji. „Jeśli ukończymy rytuał z sukcesem, to zaspokajamy naszą głęboką potrzebę pewności i przewidywalności” – mówi specjalista.
Rytuały mają wiele znaczeń, symbolicznych i gawędziarskich, przez co często łączy się je ze scenariuszami specjalnych wydarzeń, w których chodzi o wysoką stawkę – jak podczas zawodów.