Trzeba myśleć o tym, co dobre
Aleksandra Niwińska to 10. zawodniczka na świecie w biegu 24-godzinnym, a szósta w Europie. Zaczęła biegać w wieku 21 lat. Dziś ma 29 i jest w kadrze Polski.
-
Wiek: 29 lat
-
Mieszkam: Wrocław
-
Klub: AZS AWF Katowice
-
Zawód: fizjoterapeutka
-
Rekordy życiowe: bieg na 10 kilometrów: 44:22; półmaraton: 1:29:44; maraton: 3:13:37; bieg na 100 kilometrów: 9:42:23; bieg 12-godzinny: 139,4 km; bieg 24-godzinny: 225,989 km; bieg 48-godzinny: 323,6 km.
-
Ile godzin i kilometrów w tygodniu: Trenuję od 8 do 10 godzin tygodniowo. 2 godziny to szermierka, a godzina basen. Bieg: od 50 do 70 km tygodniowo.
-
Ulubiony wyścig: Ostatni Maraton Warszawski, bo jeśli chodzi o typ biegu, to lubię półmaraton.
-
Najcenniejsza nagroda: Brązowy medal drużynowy MŚ w biegu 24-godzinnym z Turynu 2015 i puchar za 6. miejsce w półmaratonie w Pucku.
Wyników takich, jakie osiągają najlepsi spośród amatorów, nie sposób wybiegać radośnie w podskokach, jak na łące. Trzeba pracować. Choć czasem są tacy, którym przychodzi to nieco łatwiej niż innym. Aleksandra Niwińska to ultramaratonka bez żadnej zawodniczej przeszłości. Dziesiąta na świecie w biegu 24-godzinnym, rekordzistka Polski w tej dyscyplinie i zwyciężczyni biegu 48-godzinnego w kategorii open!
Ma 29 lat, a zaczynała, gdy miała 21. Od maratonu. Co ją zachęciło? Jako kibic zobaczyła, jak biegną ludzie na samym końcu i pomyślała, że skoro oni mogą, to ona też. Po tym pierwszym maratonie tydzień wchodziła po schodach bokiem, ale potem przebiegła jeszcze 13 takich dystansów.
Potem był bieg na 100 km, na którym zapadła decyzja, że od teraz już tylko ultra; potem bieg 12-godzinny, a potem pierwszy w Polsce 48-godzinny. Ten, który wygrała w open. Na znak szacunku w czasie dekoracji wszyscy biegacze i kibice wstali z miejsc.
„Ten moment sobie na biegach przypominam, kiedy jest mi źle, kiedy mam kryzys. To bardzo pomaga – mówi zawodniczka. – I myślę zawsze tak: byle do setnego kilometra, potem byle do 12 godzin, potem byle do 15, potem do 200 km, a potem już poleci z górki” – opowiada o taktyce na każdy swój bieg 48-godzinny. Na co dzień prowadzi gabinety fizjoterapeutyczne. Wstaje rano o 8, bo siedzi przed komputerem do drugiej w nocy. Cały dzień pracuje, a potem treningi.
A co robi do późnej nocy? Zaspokaja potrzeby umysłu. Na przykład puszcza sobie jakiś dobry dokumentalny film. Albo robi własnoręcznie kosmetyki. I w zasadzie nie odpoczywa, nie leży, nie byczy się. Jej odpoczynek to basen, odnowa biologiczna albo nowa pasja, czyli szermierka. Zawsze o niej marzyła, ale długo nikt nie chciał trenować dorosłych amatorów.
A jej bieganie pokazuje, że dorośli amatorzy mogą robić rzeczy niemożliwe. Bo jak inaczej nazwać to, że Ola jest szósta w Europie w biegu 24-godzinnym, biegając w tygodniu od 50 do 70 kilometrów? „Nie potrafię podać recepty na sukces. Czy ja wiem? Chyba trzeba po prostu bardzo chcieć” – mówi.
Typowy dzień
-
8:00 - pobudka
-
10:00 - praca
-
13:00 - obiad
-
19:00 - koniec pracy
-
20:00 - trening
-
22:00 - relaks
-
1:00 - idę spać
Patenty Agnieszki: wygraj dietą i głową
1. Nie ma przeciwników. W trakcie biegu myśl tylko o sobie. Nie zastanawiaj się nad tym, gdzie są Twoi rywale, ale skoncentruj się na tym, żeby pobiec jak najlepiej możesz. Jeśli już musisz pomyśleć o przeciwnikach, to pomyśl sobie, że oni też cierpią.
2. Mało, a często. Ja jem na biegach co 2,5 kilometra, ale bardzo małe ilości. Zazwyczaj są to banany, naturalne produkty. Na biegach ultra odżywianie to bardzo ważna sprawa. Nie może zabraknąć Ci energii, sam musisz opracować dobrą dietę.
3. Głowa wygrywa. Koncentruj się na swoich sukcesach. Przypomnij sobie jakieś ważne wydarzenie biegowe i gdy już nie możesz, myśl o nim. Jeśli to nie skutkuje, pomyśl, że biegniesz ostatni raz w życiu. Oszukasz głowę, a to pomoże.
Komentarze
~Michał, 2018-03-27 20:00:59
Zawodostwo = czerpanie korzyści finansowych z czegoś.
Forrest, 2016-05-09 11:19:43
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?