Grzegorz Grabowski: Biegowy świat nie ma dla mnie tajemnic

Fotograf, organizator biegów, reporter, komentator, konferansjer, dobra dusza biegów. Człowiek, który zna wszystkich w tym światku i poświęcił sportowi całe swoje życie. Grzegorz „Wasyl” Grabowski oddał się biegowej pasji bez reszty i zupełnie za darmo.

Grzegorz Grabowski, Wasyl fotograf, Pasja biegania Archiwum prywatne
Zazwyczaj to Grzegorz "Wasyl" Grabowski fotografuje innych biegaczy, rzadko komu uda się zrobić jemu zdjęcie. To jeden z takich nielicznych przypadków / fot. Archiwum prywatne

Trudno by szukać kogoś, kto równie mocno kochałby bieganie, co Grzegorz „Wasyl” Grabowski. Kto zrobiłby biegaczom już dwa miliony zdjęć i nie wziął pieniędzy za ani jedno z nich. „Wasyl”, bo tak go wszyscy w światku biegowym wołają, biega już od trzydziestu lat. Zakochał się w tym sporcie od pierwszego wejrzenia i ta miłość pochłania go bez reszty.

„Uwielbiam te niekończące się gadki o czasach, kontuzjach, życiówkach. Kocham zapach maści rozgrzewających w szatni, kocham gadżeciarstwo, kocham zawody, kocham treningi, kocham zmęczenie” – deklaruje. Tę jego miłość w światku biegowym znają już wszyscy. Bo jak biegasz, to musisz znać „Wasyla”.

Ot, choćby dlatego, że jest najbardziej znanym fotografem biegowym, który nigdy za swoją pracę nie bierze pieniędzy. Fotografuje od 2003 roku, choć fotografować nie lubi. „Ale uwielbiam biegaczy i robię to dla nich” – wyjaśnia.

To on jest autorem kilkutomowego już albumu „Pasja Biegania”. W ostatnim było 2600 zdjęć, wywiady, relacje, ciekawe artykuły. „Wasyl” wydaje wszystko bezkosztowo. Zamarzył o tym wiele lat temu i konsekwentnie swoje marzenie realizuje.

Ale to niejedyna jego pasja biegowa. Bywa też konferansjerem. To właśnie konferansjerka go kiedyś uziemiła i odebrała czynnemu bieganiu. Przytył do 145 kilo. Nikt nie wierzył, że wróci do normalnej wagi i do biegania. Ale on to zrobił i dziś cieszy się maratonami i połówkami ze swoją wysportowaną żoną (Przeczytaj historię powrotu do wagi lekkiej Wasyla: Biegacze niepokorni: Złamali zasady treningu i osiągnęli sukces).

„W tym roku zamknąłem koło, bo znów pobiegłem w maratonie berlińskim. Tam właśnie zaczynałem swoją przygodę z tym dystansem” – mówi.

„Wasyl” jest amatorem biegania i za darmo też fotografuje, więc na co dzień musi pracować. Na biegi jeździ co weekend. Tym właśnie żyje.

W swojej rodzinnej miejscowości założył fundację Aktywne Trzemeszno. Propagują z żoną sport wśród młodzieży. Do tego ten pozytywny szaleniec zorganizował w kraju Mistrzostwa Polski Grubasów, które sam zresztą wygrywał. Odbywają się one teraz w Dąbrowej i na cześć inicjatora akcji dystanse noszą dumne nazwy: „Semi Wasyl” i „Classic Wasyl”.

O dokonaniach i pasjach „Wasyla” można by długo opowiadać. Ale najlepsze świadectwo jego miłości do biegania daje to, że fotografuje amatorsko. Gdy ktoś chce mu zapłacić, dać zlecenie – odmawia. „Nie chcę, żeby moja pasja stała się pracą. Chcę to robić, bo mogę, a nie dlatego, że muszę. Dla mnie najważniejsze jest to, żebym realizował się w pasjach biegowych na własnych zasadach” – zapewnia.

Życie publiczne Grzegorza zaczyna się od nadania mu ksywki „Wasyl”. Skąd się wzięła? Była kiedyś bajka „Miś Kuleczka”, a w tej bajce zły myśliwy – Wasyl. Podobno podobny do Grzegorza.

2012- Z jednym ze swoich biegowych przyjaciół – Romkiem Tobołą (Zobacz też: Skąd ja go znam? Roman Toboła i jego głos). Zdarzało im się wspólnie komentować biegi w całym kraju.

 

 

2013 - W tym roku pobiegł swój dziesiąty maraton w Berlinie. Stolica Niemiec jest jego ulubionym miastem.

 

 

2014 - Ślub z ukochaną małżonką Marią uświetniła obecność Dariusza Michalczewskiego – świadka tego doniosłego zdarzenia.

 

 

2015 - Tak wyglądała trzecia edycja „Pasji Biegania” – albumu, który „Wasyl” wydaje już od wielu lat. Ta wersja wyszła w roku 2015. W 2017 roku pojawi się kolejna!

 

 

 

 

 

2016 - Najlepiej jest dzielić pasję biegową. Tutaj z małżonką na tegorocznym, kwietniowym maratonie w Dębnie.

 

 

RW 06/2016

Zobacz również:
REKLAMA
}