Grzegorz Grabowski: Pasja biegania

1500 zdjęć z prawie 60 imprez na 420 stronach. Dlaczego album poświęcony bieganiu jest taki wyjątkowy? To proste: został stworzony przez biegaczy dla biegaczy, a przy okazji pomaga w rozwijaniu swojej pasji tym najzdolniejszym. Zobacz, jak powstawał.

Grzegorz Wasyl Grabowski - Pasja biegania 2010

"To miał być jeden wielki reportaż o bieganiu" – mówi Grzegorz "Wasyl" Grabowski, pomysłodawca projektu. Zaczęło się od jeżdżenia po Polsce i robienia zdjęć na imprezach sportowych. Uzbierało się tego sporo. Dziś internetowe archiwum Wasyla liczy ponad 350 tysięcy fotografii. "To była baza wyjściowa do tego, żeby stworzyć album" – mówi Wasyl.

Plan jest prosty. Autorzy założyli sobie, że w ciągu 10 lat wydadzą pięć takich albumów. Praca nad pierwszym z nich zakończyła się w grudniu 2010 roku, a sam album ukazał się dwa miesiące później i od razu rozszedł się jak świeże bułeczki.

Biały Kruk

"Pasja Biegania", bo tak zatytułowany jest cały projekt, ukazała się w nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy, z czego 1300 sztuk trafiło w ręce organizatorów biegów, a pozostałe do sprzedaży "Stworzyliśmy system samofinansowania, który sprawdził się idealnie" – zdradza Wasyl. Za każdą stronę w albumie organizatorzy musieli kupić cztery egzemplarze "Pasji Biegania". Dzięki temu mieli oni nagrody dla zawodników, a autorzy środki na sfinansowanie projektu.

Album jest utrzymany w konwencji pór roku. Zaczyna się zimą, a kończy jesienią. W środku można znaleźć bogaty wybór zdjęć z zawodów organizowanych na terenie całej Polski, ciekawe felietony i artykuły.

Album tworzą jednak przede wszystkim ludzie. Zdecydowana większość z nich to amatorzy, którzy bawią się bieganiem. Każda fotografia to niepowtarzalna historia. "Chodziło mi o to, żeby zamieścić tam jak najwięcej zdjęć biegaczy. Niestety, dla wszystkich miejsca nie starczyło" – śmieje się Grzegorz i dodaje, że z pewnością w kolejnym tomie osiągnie ten cel. Udało mu się jednak zebrać wspaniałą ekipę, która wykonała kawał dobrej roboty. Warunek był tylko jeden: wszyscy, którzy pracowali przy projekcie, musieli być związani z bieganiem. "Nawet właściciel drukarni jest maratończykiem" – mówi Wasyl.

Oprawą graficzną zajął się sam Zbigniew Karaszewski, znany polski artysta, który wspólnie z Grabowskim stworzył również specjalną grafikę do egzemplarzy, z których zysk ze sprzedaży przekazany został na szczytny cel.

Przyjemne z pożytecznym

"Jeżdżąc po zawodach zauważyłem, że równocześnie z biegami dla dorosłych organizowane są starty dla dzieci. Wpadłem więc na pomysł, żeby zrobić coś dla biegającej młodzieży, która może wiele osiągnąć" – mówi Wasyl. Postanowił stworzyć 50 sztuk albumu ze specjalnym stemplem kolekcjonerskim i autografami znanych postaci ze świata sportu, m.in. boksera Dariusza Michalczewskiego, Kazimierza Zimnego – brązowego medalisty z IO w Rzymie, gen. Romana Polki i Mariki Popowicz ze złotej sztafety z ME w Barcelonie. "Praktycznie wszystkie egzemplarze już się rozeszły" – zdradza Wasyl.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pomogły uruchomić program stypendialny "Pasja Biegania", który wspiera młodych, uzdolnionych zawodników pochodzących z niezamożnych rodzin. W pierwszej edycji, która rusza już 1 września, stypendium otrzymają trzy biegaczki: Katarzyna Grzesik i Klaudia Trzcińska, reprezentujące barwy Zawiszy Bydgoszcz, oraz Izabela Furtak z klubu Diament Gniezno. Przez rok, co miesiąc, dziewczyny będą otrzymywały na konta wpłaty w wysokości 300 zł.

"Bardzo się cieszę, że ktoś zwrócił uwagę na mnie i na to, co robię" – mówi Iza Furtak, która w tym roku wywalczyła mistrzostwo Polski w triatlonie w kategorii juniorów. "Te pieniądze to zawsze jakiś bonus, który pozwoli mi się rozwijać sportowo" – dodaje Kasia Grzesik, wicemistrzyni w halowych MP na 800 m. Obie dziewczyny otrzymane pieniądze planują przeznaczyć na sprzęt sportowy, obozy i starty w zawodach.

O tym, kto dostanie stypendium, decyduje specjalnie do tego powołana kapituła, w skład której wchodzą członkowie stowarzyszenia OTK Rzeźnik, organizatora najtrudniejszych w Polsce zawodów – Biegu Rzeźnika – i patrona całego przedsięwzięcia, oraz trenerzy lekkiej atletyki. Na razie pieniędzy starczyło na trzy stypendia, ale organizatorzy projektu wierzą, że wydając następne tomy albumu, będą mogli wesprzeć kolejne młode talenty.

Dług wdzięczności

Cała akcja nie doszłaby zapewne do skutku, gdyby nie organizatorzy biegów i sponsorzy. "Jest o tyle dobrze, że od ponad 20 lat jestem związany z bieganiem, więc zna mnie cała branża. Wchodzi Wasyl i wszyscy wiedzą, kto to jest" – śmieje się autor. Dzięki temu pomysłodawcy projektu nawiązali współpracę nie tylko z dyrektorami biegów, ale też z firmami w całej Polsce.

Oprócz zebrania pieniędzy autorom udało się zachęcić młodych ludzi do biegania, a organizatorów zawodów do przyłączania się do takich akcji w przyszłości. "Pierwszy album zrobił dobrą robotę, bo teraz ktoś, kto miał wątpliwości, widząc ten album, żałuje, że go tam nie ma i chętnie pracuje przy kolejnym tomie" – mówi Wasyl.

A ten już powstaje. Autorzy planują wydać go na przyszłoroczne Boże Narodzenie. "Taki prezent na gwiazdkę" – śmieje się Wasyl. Będą nowe zdjęcia, nowe imprezy i nowi celebryci: Jacek Fedorowicz, Przemysław Babiarz i wielu innych znanych biegaczy. Pomysłodawcy wierzą, że kolejna edycja przyniesie jeszcze więcej radości z biegania, a co najważniejsze pozwoli na rozbudowanie programu stypendialnego i objęcie nim jak największej liczby biegaczy. RW patronuje programowi.

RW 09/2011

Zobacz również:
REKLAMA
}