Joanna Sosnowska: terapia bieganiem

Trzy lata temu Joanna wyciągnęła z szafy stare sportowe buty i ruszyła do parku. Nie był to zwyczajny trening: nie chodziło o to, żeby ustanowić swoją kolejną życiówkę i wyprzedzić wszystkich innych trenujących w parku. Był to rodzaj terapii, oderwania od problemów i życia, które często nieźle daje w kość.

Human Race: Dwa Światy Dominika Sadowska
fot. Dominika Sadowska

Joanna nauczyła się liczyć tylko na siebie. Pracuje na 1,5 etatu, stara się zdobywać kolejne prace dodatkowe. "Jeżeli ma się dziecko, nigdy nie narzeka się na nadmiar pieniędzy. Przy dziecku niepełnosprawnym potrzeba ich jeszcze więcej. Oprócz tego ja naprawdę realizuję się zawodowo. Jest to możliwe dzięki mojej mamie, która pomaga mi w opiece nad synkiem. Babcie to naprawdę cudowne istoty" – śmieje się Joanna.

Ty biegaj, a ja będę w TV

Praca na 1,5 etatu, opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem – trzeba być dobrze zorganizowanym, żeby sobie ze wszystkim poradzić. "Zdaję sobie sprawę, że Julian ma tylko mnie i babcię, ale z drugiej strony nie można dać się zwariować. Muszę mieć trochę czasu tylko dla siebie" – przyznaje mama Julka.

Tym czasem są właśnie treningi biegowe. Biega tylko, a w tym wypadku aż, 2 godziny tygodniowo. Pomaga jej to naładować akumulatory, a ostatnio coraz częściej zaczyna myśleć o sprawdzeniu siebie. Niedawno wzięła udział w teście Coopera. Jej wynik to prawie 2400 m! Jak przyznaje, do przebiegnięcia maratonu jeszcze długa droga, ale kto wie…

"Za buty biegowe z prawdziwego zdarzenia zapłaciłabym tyle, co za miesięczną terapię Juliana. Oczywiście wiadomo, co wybiorę. Jednak coraz częściej dopuszczam do siebie myśl, że pokonam 42 km i 195 m, zwłaszcza że moim najwierniejszym kibicem jest Julian" – opowiada.

Joanna coraz częściej zabiera syna na treningi. Jednego dnia Julian uczestniczy w nich chętnie, innego nie chce iść z mamą, ale na pewno trzyma za nią kciuki. Czasem bywa nawet tak, że synek Joanny przebiegnie kilkanaście, kilkadziesiąt metrów razem z mamą. Lekarze są zgodni, że dla dzieci autystycznych ruch jest wskazany.

Chorzy na autyzm mają problemy z koordynacją, tak więc wszelkie ćwiczenia fizyczne są bardzo pomocne. Dobrą terapią jest przede wszystkim basen, ale bieganie też nie zaszkodzi. Problem może sprawiać jazda na rowerze, ale tę Julek niedawno opanował – co prawda na razie na rowerze z czterema kółkami, ale wszystko jeszcze przed nim. Teraz Joanna biega, a Julek jedzie obok niej.

Przykre jest tylko to, że Joanna i Julian są często narażeni na docinki ze strony innych ludzi. "Wyśmiewanie się z choroby mojego synka na pewno nie jest nam potrzebne, ale, niestety, na takim świecie żyjemy. Dlatego jak biegam, mogę sobie wyobrazić, że jestem zupełnie gdzie indziej, że jestem wolna od tych wszystkich przykrości i problemów" – tłumaczy Joanna.

Czy Julian na poważnie zainteresuje się uprawianiem sportu? "Bardzo bym chciała, bo sport to szkoła życia. Wiem po sobie, że ruch nie tylko dodaje energii, ale także pewności siebie" – przyznaje. Niedawno Joanna z synkiem oglądali relację z maratonu w Londynie. Chłopiec stwierdził, że kiedyś będzie tak, że jego mama pobiegnie w takich zawodach, a on będzie ją dopingował i pokaże go telewizja. Może tak się zdarzy, jednak dla Joanny to nie jest priorytet.

"Najważniejszy dla mnie jest Julian. Kiedy przyjdzie do mnie, przytuli się i powie, że mnie kocha, to tak jakbym zdobyła złoty medal na igrzyskach, bo dzieci z autyzmem zwykle nie okazują uczuć, a przynajmniej robią to bardzo rzadko" – mówi.

"Cieszę się, że odkryłam bieganie. Dzięki treningom rozładowuję stres, co pozwala mi być lepszą mamą. Myślę, że Julian to czuje i dzięki temu robi postępy" – podsumowuje Joanna Sosnowska.

Tu znajdziesz pomoc w walce z autyzmem:

Fundacja Rodzin i Terapeutów Autyzm bez Granic, www.autyzm.lodz.pl

Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu, www.autyzm.wroclaw.pl

Effatha - Ośrodek dla Osób z Autyzmem, www.autyzm.krakow.pl

Fundacja Jaś i Małgosia, www.jim.org

Fundacja Synapsis, www.synapsis.org.pl

Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu w Łodzi Navicula Centrum, www.navicula.pl

RW 06/2012

1 2
STRONA 2 z 2
REKLAMA