[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ



OCEŃ
3.0

Kiedy ciało mówi: „stop”… [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

Są takie biegi, kiedy nogi masz jak z waty, a płuca wypluwasz przy każdym kroku. Są też takie, gdy biegniesz jak na skrzydłach. Istnieją sposoby, by te pierwsze zamienić w drugie. O tym - i oczywiście, nie tylko - przeczytasz we wrześniowym numerze Runner's World.

Kiedy ciało mówi: „stop”… [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO] fot. shutterstock.com

Każdy rozsądny projektant pracujący nad nowym urządzeniem musi brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Przy doborze materiałów sprawdza ich wytrzymałość, bierze pod uwagę współczynniki gwarantujące, że wytrzymają one zakładane obciążenia, stosuje bezpieczniki czy zawory bezpieczeństwa. Twoje ciało też ma różnego rodzaju systemy, które mają zapobiec autodestrukcji – ot, choćby pocenie, które chroni przed przegrzaniem. Ale najistotniejszym elementem ochronnym jest mózg.

Wysyła on odpowiednie sygnały, dzięki którym albo dostajemy zastrzyk adrenaliny, który pozwala nam walczyć z niebezpieczeństwem (lub szybko od niego uciec), albo uruchamia ośrodki bólu, kiedy z wędliną chcemy odkroić sobie kawałek palca. Czasem wydaje mi się, że algorytm jego działania oparty jest na lenistwie.

REKLAMA

Bo jakże często mózg zmusza nas np. do przebiegnięcia zamiast 2 km w wyższym tempie jedynie 1500 m. Albo sprawia, że na podbiegu przechodzimy do marszu zamiast utrzymać choćby trucht. Albo udaje mu się Ciebie przekonać, że regeneracja i ładowanie węglowodanami są najważnieszymi środkami treningowymi i ten pierwszy stosujesz już trzeci tydzień bez przerwy, a ten drugi prawie rok.

Na szczęście, jak w każdym systemie, zabezpieczenia można obejść, a nawet sprawić, że ten sam mózg zacznie być Twoim największym sojusznikiem, gdy trzeba będzie wyjść poza strefę komfortu. To dzięki niemu będziesz w stanie pokonać zmęczenie, utrzymać tempo czy wbiec na każde wzniesienie. Wystarczy tylko nieco zmodyfikować algorytm działania Twojej głowy (na str. 28 nowego numeru RW znajdziesz parę hakerskich porad – szukaj w kioskach!), a potem pobiec najlepszy bieg w Twoim życiu.

RW 09/2017  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij