Kiedy ciało mówi: „stop”… [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

Są takie biegi, kiedy nogi masz jak z waty, a płuca wypluwasz przy każdym kroku. Są też takie, gdy biegniesz jak na skrzydłach. Istnieją sposoby, by te pierwsze zamienić w drugie. O tym - i oczywiście, nie tylko - przeczytasz we wrześniowym numerze Runner's World.

Kiedy ciało mówi: „stop”… [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO] shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Każdy rozsądny projektant pracujący nad nowym urządzeniem musi brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Przy doborze materiałów sprawdza ich wytrzymałość, bierze pod uwagę współczynniki gwarantujące, że wytrzymają one zakładane obciążenia, stosuje bezpieczniki czy zawory bezpieczeństwa. Twoje ciało też ma różnego rodzaju systemy, które mają zapobiec autodestrukcji – ot, choćby pocenie, które chroni przed przegrzaniem. Ale najistotniejszym elementem ochronnym jest mózg.

Wysyła on odpowiednie sygnały, dzięki którym albo dostajemy zastrzyk adrenaliny, który pozwala nam walczyć z niebezpieczeństwem (lub szybko od niego uciec), albo uruchamia ośrodki bólu, kiedy z wędliną chcemy odkroić sobie kawałek palca. Czasem wydaje mi się, że algorytm jego działania oparty jest na lenistwie.

Bo jakże często mózg zmusza nas np. do przebiegnięcia zamiast 2 km w wyższym tempie jedynie 1500 m. Albo sprawia, że na podbiegu przechodzimy do marszu zamiast utrzymać choćby trucht. Albo udaje mu się Ciebie przekonać, że regeneracja i ładowanie węglowodanami są najważnieszymi środkami treningowymi i ten pierwszy stosujesz już trzeci tydzień bez przerwy, a ten drugi prawie rok.

Na szczęście, jak w każdym systemie, zabezpieczenia można obejść, a nawet sprawić, że ten sam mózg zacznie być Twoim największym sojusznikiem, gdy trzeba będzie wyjść poza strefę komfortu. To dzięki niemu będziesz w stanie pokonać zmęczenie, utrzymać tempo czy wbiec na każde wzniesienie. Wystarczy tylko nieco zmodyfikować algorytm działania Twojej głowy (na str. 28 nowego numeru RW znajdziesz parę hakerskich porad – szukaj w kioskach!), a potem pobiec najlepszy bieg w Twoim życiu.

RW 09/2017  

REKLAMA
}