REKLAMA

Maciej Grabowski: żeglarz na biegowej ścieżce

Maciej Grabowski pilnie przygotowuje się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Startuje w żeglarskiej klasie Laser, a kondycję i siłę buduje nie tylko na otwartych wodach, ale także na biegowych ścieżkach. Zobacz, co widzi w bieganiu nasz olimpijczyk.

Maciej Grabowski fot. Garmin

Lubię bieganie, bo dzięki niemu odrabiam zaległości towarzyskie. Za dnia nie mam za wiele czasu na spotkania, na szczęście grono moich przyjaciół wieczorami spotyka się na bieganie. Więc gdy tylko jestem w domu, wychodzę razem z nimi.

W żeglarstwie przygotowanie kondycyjne jest niezwykle istotne. Wysiłek na wodzie jest dużo większy niż mogliby sądzić ci, którzy nigdy nie pływali pod żaglami i patrzą na to z boku. A bieganie jest idealnym sposobem na utrzymanie kondycji – niezależnie od miejsca, w którym właśnie jestem.

REKLAMA

Mam problemy z wagą – jestem za szczupły, więc raczej unikam biegów długich. One oczywiście poprawiają wytrzymałość, ale zjadają mięśnie. Dlatego najczęściej trenuję w systemie interwałowym. 10 minut rozgrzewki, osiem 1,5-minutowych odcinków na poziomie 80% VO2 max, potem 3 x 3 minuty truchtu, a na koniec rozluźnienie i streczing.

Trenuję oczywiście z pulsometrem. Inaczej nie byłbym w stanie trenować według precyzyjnych wytycznych mojego fizjologa, który wyznacza mi strefy tętna, w jakich powinienem wykonać daną część treningu. Lubię Forerunnera 305. Dzięki funkcji nawigacji satelitarnej dokładnie wiem, jaki dystans pokonałem i z jaką prędkością. Wszystko zostaje zapisane w pamięci, nawet trasa. Jeśli więc spodoba mi się jakaś, bez problemu mogę do niej wrócić, mimo że pierwszy raz jestem w danym miejscu.

W biegu odrabiam zaległości. Często wychodzimy razem z moją dziewczyną. Udaje się nam wtedy trochę nadgonić domowe sprawy. Łączę przyjemne z pożytecznym.

Maciej Grabowski, ur. 2 marca 1978 r. Złoty i brązowy medalista mistrzostw Europy 2001, 2003 i 2004. Wielokrotny mistrz Polski: 2001-2005. 3. miejsce na Pucharze Świata 2006. 7. na igrzyskach w Sydney, 11. w Atenach.

RW 02/2007

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA