Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Maraton kinomana: Dobre filmy o bieganiu

Nie oglądaj w kółko "Forresta Gumpa", to nie jedyny dobry film o bieganiu. Przygotowaliśmy zestawienie obrazów wartych uwagi, po obejrzeniu których nabierzesz ochoty na trening. Nakręć się filmami wartymi Oscara - przynajmniej w kategorii "Bieganie".

Forrest Gump filmy fot. dystrybutor

"Forrest Gump" świetnym filmem jest, bez dwóch zdań! Podobnie jak inne kultowe: "Rydwany ognia", "Biegnij Lola, biegnij", "Maratończyk" z Dustinem Hoffmanem, "Samotność długodystansowca" czy "Prefontaine". Znane, oglądane wielokrotnie – zdarza się, że uświadczysz je nawet w telewizji.

Wśród biegaczy są wierni fani tych filmów, a fascynację nimi można porównać tylko do uwielbienia, jakim nastolatki darzą Justina Biebera. Bo tak jak te młode niewiasty chodzą i nucą piosenki swojego idola, tak dorośli cytują przy każdej okazji kwestie głównych bohaterów.

Ponieważ doznania kulturalne – jak trening – warto sobie różnicować, podczas wieczorów po treningu obejrzyj coś nowego. W naszym biegowym maratonie filmowym przedstawione są obrazy z każdego zakątka świata: począwszy od mroźnych regionów Kanady, przez Holandię, Austrię i Polskę, po Koreę Południową.

Są lekkie komedie, mocne kino akcji i wzruszające dramaty. W każdym właściwa dawka biegania. Większość filmów dostępnych jest w całości na YouTube: wystarczy wpisać polski lub oryginalny tytuł w wyszukiwarkę. Znajdziesz je też w kinach studyjnych lub w takim relikcie, jak wypożyczalnia. Na deser pojawiają się sceny z filmów, gdzie bieganie to aktor trzecioplanowy.

Bo każdy szanujący się biegacz, kiedy widzi, że delikwent sili się udawać Henia Szosta na ekranie, nie może się powstrzymać, by nie skomentować z pozycji speca. Że technika nie taka, tempo nierealne, buty w ogóle nieodpowiednie i bez izotonika amator poszedł biegać.

Polska

"Wszystko będzie dobrze"
(2007), dramat obyczajowy

Dwunastoletni Paweł jest dobrze zapowiadającym się biegaczem. Mieszka na przedmieściach pomorskiego miasteczka ze starszym bratem i matką. Ojciec dwa lata wcześniej zapił się na śmierć. Kiedy matka zapada na nowotwór, lekarze rozkładają ręce i twierdzą, że uratuje ją tylko Bóg. Młody biegacz bierze sobie do serca te słowa, zawiera pakt z Matką Boską, która w zamian za pielgrzymkę do Częstochowy ma zwrócić matce zdrowie. Zamierza biec na Jasną Górę. Paweł dostaje wsparcie od nauczyciela wuefu. Razem podejmują trud 350-kilometrowej wyprawy. Chłopiec walczy ze zmęczeniem, a jego opiekun z chorobą alkoholową.  

Okiem biegacza: A Ty myślisz, że Tobie trudno odpowiadać ciągle na pytanie: "Po co biegasz?".


"Wielki bieg"
(1981), dramat polityczny

Stefan jedzie pociągiem na "Bieg Pokoju" organizowany we Wrocławiu. W drodze rozmawia z Radkiem. Opowiada, że do wygrania w zawodach jest motocykl Jawa. Nagrodę ma wręczyć sam prezydent Bolesław Bierut. To przekonuje Radka do wzięcia udziału w imprezie. Chce wygrać bieg za wszelką cenę, żeby dać prezydentowi pismo z prośbą o ułaskawienie niewinnie oskarżonego i więzionego ojca. Jest wiosna 1952 roku, w Polsce panuje stalinizm. Szybko się okaże, że w biegu nie liczy się rywalizacja sportowa, ale propaganda i korzyści polityczne. Wśród uczestników są wyłącznie aktywiści i przodownicy pracy, którzy dramatycznie doświadczają, jakim wysiłkiem jest pokonanie długiego dystansu w upale.  

Okiem biegacza: Na te zawody ewidentnie spóźnił się duch fair play.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij