Mateusz Janicki: Bieganie to moje antidotum

„Aplikacji treningowej używam czasem, by motywować się razem z kumplami. Miło dostać od nich lajka. Z zegarkiem biegam, gdy chcę potrenować w odpowiednim tempie lub zrobić interwały” – mówi aktor Mateusz Janicki, szczególnie dobrze znany miłośnikom krakowskiej sceny teatralnej.

Mateusz Janicki: Bieganie jest moją odtrutką Wojciech Wójtowicz
„Aktor powinien być sprawny bez względu na wagę, a bieganie powoduje, że moje ciało jest posłuszne i wykonuje to, co chcę z nim zrobić.” – tłumaczy Mateusz (fot. Wojciech Wójtowicz).

Mateusz Janicki

Aktor. Grał m.in. w krakowskim Teatrze Starym w sztuce „Mistrz i Małgorzata", reżyserowanej przez Krystiana Lupę, a także w filmie „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Wystąpił w kilku serialach, m.in. „Czas honoru”, „M jak miłość” i „Cisza nad rozlewiskiem”.

REKLAMA

Zacząłem biegać...

…kiedy mieszkałem w USA przez rok. Chodziłem tam do liceum i trenowałem całkiem serio biegi przełajowe i na 400 metrów. Od wczesnej młodości jestem też członkiem klubu sportowego Yeti. Głównie jeździmy na nartach, ale trzeba mieć kondycję, więc bieganie było i jest siłą rzeczy obecne.

Najlepszy bieg

Pamiętam niezwykły trening w Tatrach. Dla mnie ważnym miejscem jest Rusinowa Polana i nieodległa kapliczka Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Wybiegłem na górę, wstąpiłem do kaplicy, po czym zbiegałem w dół. Nie spotkałem nikogo, cisza i widok zachodzącego słońca malującego Tatry na wszystkie możliwe kolory. Od pięknego złotego słońca, przez pomarańcz, aż po surowy cień. I wszystko naraz, na całej panoramie. Niezapomniany, magiczny moment.

Ulubiona trasa

W Krakowie mieszkam przy Błoniach, więc dwa kółka i mam 10-kilometrowy trening. Lubię też trasę wzdłuż rzeki Rudawy. Kiedy chcę się jeszcze bardziej wyciszyć, ruszam dalej do Lasku Wolskiego. W Warszawie nie mam tajemnych ścieżek: biegam po Polach Mokotowskich i wzdłuż Wisły.

Biegowa przekąska

Krakowski obwarzanek, zjadam przed biegiem jednego z białym serem.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepszy motywator

Umawiam się z przyjaciółmi z klubu Yeti. Kursuję między Warszawą a Krakowem, a bieganie jest jedynym treningiem, który mogę przeprowadzić niezależnie od miejsca i czasu. Co za problem wziąć buty i ruszyć na trening? Chyba że dam ciała i zapomnę butów. Jak mi się nie chce, mówię sobie: „Masz teraz czas, będziesz jutro żałował. Nie zrobisz tego? Zmarnujesz dzień bez sensu”. Takie samokopnięcie w tyłek pomaga.

Bieganie czy granie na scenie?

Z reżyserem Wojtkiem Klemmem swojego czasu, niezależnie od tego jak potoczył się wieczór, biegaliśmy przed próbami. Uwielbiam grać w teatrze, ale na stres i napięcie związane z pracą to właśnie bieganie jest najlepszą odtrutką.

5, 10, 21, 42 km, ultra?

Jako trening 10 km.

Biegowy cel i marzenie

Pokonać maraton, długi bieg górski i jeden z Runmageddonów.

Bieganie to bardzo popularny sport wśród aktorów. O innych artystach, którzy po zejściu ze sceny zakładają buty do biegania, poczytasz m. in. tutaj:

RW 11-12/2018

Zobacz również:
Wbrew pozorom "piątka" to wymagający dystans, więc tylko dobry plan treningowy, uwzględniający bardzo różne jednostki treningowe, pozwoli Ci potem na trasie osiągnąć tempo na miarę Twoich możliwości. Żeby naprawdę szybko pognać do mety biegu na 5 km, musisz się przygotować do startu, realizując każdy trening bardzo poważnie i z poświęceniem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA