Mężczyzna bez rąk i nóg ukończył maraton w Calgary

37-letni Kanadyjczyk Chris Koch w ostatnią niedzielę maja ukończył Calgary Marathon w 4 godziny i 23 minuty. Wynik na pierwszy rzut oka nie wzbudza podziwu. Wszystko jednak zmienia się w momencie, kiedy dowiadujesz się, że dokonał tego człowiek, który urodził się bez kończyn.

Chris Koch, maraton na deskorolce Calgary Marathon / facebook.com
Chris Koch podczas maratonu/fot. Calgary Marathon facebook.com

Chris urodził się bez rąk i bez nóg w prowincji Alberta w Kanadzie. Calgary Marathon był jego pierwszym biegiem na dystansie 42 kilometrów. Całą długość trasy pokonał, poruszając się na longboardzie (dłuższa wersja deskorolki), odpychając się kikutem prawej nogi. Jego celem było złamanie 4h 30 min. Udało mu się! I to z zapasem 7 minut.

Chris brał wcześniej udział w krótkich biegach, ale ten w Calgary był jego pierwszym pełnym maratonem. Swój występ zadedykował schronisku dla bezdomnych rodzin i dzieci z Calgary - Inn From the Cold. Udało mu się uzbierać na pomoc dla ośrodka 4 tys. dolarów.

 

Koch mógł liczyć na wielkie wsparcie w czasie wyścigu. W pewnym momencie wpadł na kobietę, która na jego widok zaczęła płakać i powiedziała: “Miałam nadzieję, że będę miała szansę Cię zobaczyć”. Potem zmotywowali się nawzajem i pobiegli dalej. Na ostatnich kilometrach gorący doping zapewniły mu rodzina oraz dziewczyna.

Chris po biegu powiedział, że pod koniec rywalizacji czuł dyskomfort w kikucie. But, który nosił, był skórzany i nie zapewnił mu stabilizacji, jakiej oczekiwał. Podkreślił, że następnym razem na pewno zaopatrzy się w obuwie, które nie będzie przeszkadzało mu w osiągnięciu lepszego wyniku.

W kolejnym maratonie celem Kocha jest złamanie granicy 4 godzin. Chciałby również, żeby na starcie obok niego stanęła jego dziewczyna. Zainteresowana nie wyklucza takiej możliwości. Jednak główny cel Chrisa na przyszły rok to wędrówka do bazy pod Mount Everest. Wyprawa ta ma zwrócić większą uwagę na potrzeby ludzi niepełnosprawnych w Nepalu.

Chociaż wiele osób było bardzo sceptycznie nastawionych do pomysłu Chrisa na wzięcie udziału w maratonie, on sam podsumował, że to, co zrobił było wspaniałym doświadczeniem.

 Wzruszający finisz Chrisa


Reportaż o Chrisie

RW

REKLAMA
}