Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 1

Magia biegania polega między innymi na tym, że nogi potrafią nas zanieść w miejsca, których piękno pozostawia w pamięci niezatarte wspomnienia. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność trenować, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Miejsce: Central Park, Nowy Jork, USA

Biegacz: Rafał Stańczak

Foto: Marek Dudziński

Opis: To niewątpliwie mekka biegaczy, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Rankiem cały park opanowany jest zarówno przez maratończyków, jak i tych, którzy truchtają tylko dla zdrowia. Tutaj też od lat finiszują i zbierają za linią mety zasłużone gratulacje od rodziny i przyjaciół uczestnicy New York City Marathon.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Bartek Nowicki
fot. Bartek Nowicki

Miejsce: Albuquerque, Nowy Meksyk, USA

Biegacz: Kuba Wiśniewski

Foto: Bartek Nowicki (brązowy medalista HME i trzykrotny mistrz Polski na 1500 m)

Opis: Jedna z ulubionych miejscówek długodystansowców z całego świata - przyjeżdżają tam, by w półpustynnych warunkach, na wysokości 1600-2000 m n.p.m., przygotowywać się do sezonu startowego i... uciec przed zimą.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Paweł Kempa
fot. Paweł Kempa

Miejsce: Park Narodowy Rondane, Norwegia

Biegacz: Łukasz Baszak

Foto: Paweł Kempa

Opis: Idealne dla biegaczy są szerokie, żwirowe ścieżki biegnące dolinami Rondane. Najlepsze warunki panują tu od połowy maja do października. Kolarze górscy i biegacze są we wszystkich norweskich parkach narodowych mile widziani. W przeciwieństwie do polskich parków, można biegać i biwakować poza szlakami.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Marek Pawlak
fot. Marek Pawlak

Miejsce: Polana Jakuszycka, Sudety, Polska

Biegacz: Przebiegł tak szybko, że nie zdążyliśmy ustalić

Foto: Marek Pawlak

Opis: Polana Jakuszycka i odchodzące od niej dukty słyną z doskonałych tras do narciarstwa biegowego, ale gdy nie ma śniegu (od połowy maja do listopada), stają się świetnym terenem dla biegaczy. Można trenować podbiegi na szutrowych i trawiastych ścieżkach. Do tego korzystny mikroklimat i brak tabunów turystów. Łatwo o nocleg w pobliskiej Szklarskiej Porębie czy czeskim Harrachowie.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Adam Marecik
fot. Adam Marecik

Miejsce: Kornwalia, Wielka Brytania

Biegacz: Mariusz Król

Foto: Adam Marecik

Opis: Kornwalia to najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, położone na Półwyspie Kornwalijskim. Kornwalię charakteryzują dzikie krajobrazy, rozległe wrzosowiska, długa i urozmaicona linia brzegowa oraz łagodny klimat. To właśnie bliskość morza powoduje, że zieleń jest tu wyjątkowo soczysta nie tylko wiosną.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Adam Latoń
fot. Adam Latoń

Miejsce: Lasek Marceliński, Poznań, Polska

Biegacz: Paweł Bondaruk

Foto: Adam Latoń

Opis: Ścieżki położonego w zachodniej części Poznania Lasku Marcelińskiego to ulubione tereny do treningu wielu biegaczy ze stolicy Wielkopolski, przede wszystkim ze względu na czyste powietrze i urozmaicony teren. Są tu również szlaki rowerowe i konne, a jeśli zimą spadnie śnieg, tłoczno robi się na górce saneczkowej.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Sebastian Nagło
fot. Sebastian Nagło

Miejsce: Dolina Białej Wody, Tatry, Słowacja

Biegacz: Sebastian Nagło

Foto: Sebastian Nagło

Opis: Rozciągająca się równolegle do obleganej przez tłumy turystów Doliny Rybiego Potoku, oddzielona od niej szemrzącym potokiem Dolina Białej Wody w niczym nie przypomina swojej słynniejszej sąsiadki, choć widoki, którymi raczy zapuszczających się w nią trekkerów i biegaczy, niewiele ustępują majestatycznej panoramie Morskiego Oka. Trasa liczy 14 km od wylotu Doliny (970 m n.p.m) aż po szczyt Małej Wysokiej (2428 m n.p.m.), wznosząc się na tym dystansie o 1457 m. Bieg zaczynamy na dawnym przejściu granicznym w Łysej Polanie, a tuż za słynnym granicznym mostkiem zaczyna się właściwa trasa. Oficjalny czas turystyczny to 6:15 h, spokojnym biegiem zajmie nam to około 2:15-3:00 h. W początkowej części trasa jest płaska i dość łatwa, delikatnie wznosząc się w górę, by na ostatnich 3 kilometrach wystrzelić na wysokość bliską niemal Rysom. Świetna i dość rzadka u nas okazja do posmakowania wysokogórskiego biegania.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Mariusz Kieslich
fot. Mariusz Kieslich

Miejsce: Park Szczytnicki, Wrocław, Polska

Biegacz: Sławomir Pieczurowski

Foto: Mariusz Kieslich

Opis: Park Szczytnicki i okolice Hali Stulecia to parkowa wizytówka Wrocławia – szczególnie od czasu, gdy zamontowano tam nowoczesną fontannę. To sprawia, że jest tam również mnóstwo spacerowiczów i czasem trudno się biega. Warto jednak odskoczyć nieco dalej albo przejść na drugą stronę ulicy Wróblewskiego, by cieszyć się przestrzenią i spokojem pięknego starodrzewu, a nawet dobiec do Stadionu Olimpijskiego. Można to zrobić krótką, 4-kilometrową pętlą lub dotrzeć na wały nad Odrą, by potrenować długie biegi.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Mariusz Kieslich
fot. Mariusz Kieslich

Miejsce: Broumowskie Ściany, Czechy

Biegacz: Marcin Bil

Foto: Mariusz Kieslich

Opis: To pasmo górskie w czeskiej części Gór Stołowych to idealne miejsce na krótki biegowy wypad do naszych południowych sąsiadów. Pomiędzy piaskowcowymi skałami i skałkami wytyczono kilka turystycznych szlaków pieszych. Czerwony szlak biegnie niedaleko szczytu Supí Hnízdo (pol. Sępie Gniazdo) i formacji skalnej Skalní Divadlo (pol. Skalny Teatr).

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Quinn Kyler
fot. Quinn Kyler

Miejsce: Big Cottonwood Canyon, Utah, USA

Biegacz: Erik Isakson

Foto: Quinn Kyler

Opis: Big Cottonwood Canyon, położony w paśmie górskim Wasatch 40 km na wschód od Salt Lake City, to zimowy azyl nie tylko dla amerykańskich biegaczy. Drogi dojazdowe otaczają potężne jodły, które ciągną się przez kanion na dystansie ponad 25 km. Jak powiedział RW autor zdjęcia, „bieganie w zimie to totalnie inne doświadczenie. Jesteś tylko ty i dzika natura”.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 2 »

RW 03/2009-01-02/2011

REKLAMA
}