Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11

Bieganie swą magię zawdzięcza między innymi temu, że nogi potrafią nas czasem nieść w miejsca, których piękno pozostawia w pamięci niezatarte wspomnienia. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność trenować, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Kotlina Kłodzka, Polska

biegacze: Uczestnicy Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich

fotograf: Jacek Deneka

opis: W Kotlinie Kłodzkiej każdy biegacz – i ten początkujący, i ten ultra – znajdzie dla siebie ścieżki, którymi będzie mógł pobiegać w pięknych okolicznościach przyrody na dystansie i z przewyższeniami, które pasują do jego aktualnej formy. Góry Stołowe są idealne na długie i krótkie biegowe wycieczki, z małymi albo dużymi przewyższeniami. Jeśli szukasz tras, sprawdź trasy biegów, na jakich odbywają się zawody Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Poza sezonem nie będziesz obijać się o ludzi, a okolice Śnieżnika, Błędnych Skał czy wypad na czeską stronę do Skalnego Miasta dadzą Ci, oprócz lepszej formy, niesamowite widoki.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Karkonosze, Polska

biegacze: Uczestnicy Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego

fotograf: Piotr Dymus

opis: Biegi górskie to ten rodzaj zawodów, które pozwalają nam cieszyć się rywalizacją mimo pandemii. Mamy nadzieję, że zaplanowany na 6 marca 2021 roku Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbędzie się bez większych przeszkód. Trasa ma długość 54 km oraz 2500 metrów przewyższeń i prowadzi grzbietem Karkonoszy przez Śnieżkę, Śnieżne Kotły i okolice Szrenicy. Jeśli chcesz podziwiać takie widoki na żywo, to zapisz się na start, a jeśli chcesz ten i jemu podobne mieć u siebie na ścianie, poszukaj kalendarza biegowego The Climb, którego Runner’s World jest patronem medialnym.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Tatry, Polska

biegacz: Marcin Świerc

fotograf: Zofia Fechner

opis: Bieganie po Tatrach wymaga... rozsądku. Zresztą ten przydaje się w każdych górach. Ale jeśli przygotujesz się do takiej wyprawy, wybierz trasę na miarę swoich możliwości – nie tylko będziesz miał jedne z najpiękniejszych widoków w polskich górach, ale też, co ważniejsze, bezpiecznie wrócisz do domu. Znajdziesz tu trasy dopasowane do Twojej aktualnej formy niezależnie od tego, jaka ona jest.

Nie musi to być od razu trasa Biegu Marduły, w którym tradycyjnie startuje Marcin Świerc. Początkujący mogą pobiec z Kuźnic do schroniska Murowaniec, a ci mocniejsi z Murowańca zrobić pętlę przez Dolinę Pięciu Stawów i z powrotem do schroniska. Jeśli chcesz znaleźć trasę dla siebie, to skorzystaj z przewodnika po górskich trasach biegowych Natalii Tomasiak i Marcina Świerca pt. „Przez polskie góry – przewodnik biegacza”. A potem ruszaj pod niebo...

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: South West Coast, Wielka Brytania

biegacz: Dawid Miller

fotograf: Liam Brook

opis: Wysokie klify i schowane wśród wzniesień doliny to krajobraz, w którym – biegając – czujesz się jak członek Drużyny Pierścienia. South West Coast Path to szlak turystyczny w południowo- -zachodniej Anglii o długości 1014 km, wiodący z Minehead w hrabstwie Somerset wzdłuż wybrzeża kanału bristolskiego, Atlantyku i kanału La Manche do Poole w hrabstwie Dorset. Nieważne, gdzie się na niego wbijesz: od razu poczujesz, że tak właśnie powinien wyglądać trail. Majestatyczny wodospad Speke’s Mill Mouth Waterfall, leżący w północnej części szlaku, powstał w wyniku erozji klifu, pozwalając strumieniowi spadać z wrzosowisk wprost do oceanu. Po biegu możesz opowiedzieć swoją przygodę w The Wreckers Retreat Bar w pobliskim Hartland Quay. Nic, tylko ruszyć na poszukiwanie hobbita.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Tuszetia, Gruzja

biegaczki: Marcelina Kusza, Katarzyna Kochanek

fotograf: Jolanta Kusza

opis: Jeśli chcesz pobiegać w otoczeniu dzikiej przyrody, wybierz się do Gruzji. Góry Tuszeti w północno-wschodniej części tego kraju to nadal jeden z najbardziej dziewiczych rejonów świata, choć można zauważyć rozwijającą się już infrastrukturę turystyczną. Nadal jednak jest to najczystszy ekologicznie region Kaukazu. Możesz tam zwiedzić kraj, biegając z plecakiem (zobacz nasz artykuł o fastpackingu, czyli bieganiu trailowym, trekkingu i przygodzie w jednym), albo na grzbiecie konia, jak Marcelina, Jolanta i Katarzyna, które zawsze jednak znajdowały czas na wieczorny jogging w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Tatry Wysokie, Polska

biegacze: Sebastian Liberda

fotograf: Adam Brzoza

opis: Chciałoby się być z Sebastianem Liberdą, biegaczem górskim i przewodnikiem tatrzańskim, oraz Adamem Brzozą, fotografem, na takiej wyprawie. To przecież okolice Szpiglasowej Przełęczy, która stanowi jedno z dwóch przejść łączących Dolinę Pięciu Stawów Polskich i kotlinę Morskiego Oka, do którego docierają „ceprostradą” tysiące turystów. Przełęcz to siodło położone na wysokości 2110 m n.p.m. na początku długiej północno-wschodniej grani Szpiglasowego Wierchu. Przełęcz oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane i jest dostępna dla turystów, oczywiście tych lepiej przygotowanych, bo dotarcie tutaj wymaga kondycji i umiejętności (na szczęście pomagają łańcuchy, jeśli wybierasz drogę przez Dolinę Pięciu Stawów). Może nie startuj o zachodzie słońca, by bezpiecznie wrócić, ale widoki będą dla Ciebie nagrodą niezależnie od pory dnia. A jak Ci się poszczęści i będziesz cicho, to nawet możesz spotkasz świstaka.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Południowy Tyrol

biegacz: Marek Dudziński

fotograf: Piotr Drożdż

opis: Południowy Tyrol to fantastyczne miejsce do biegania. Możesz się o tym przekonać, startując np. w Dynafit Transalpine Run, czyli 7-etapowym biegu przez Alpy, od Hirschegg po Prad, który miał w tym roku swoją 16. edycję. To zawody zespołowe, bo startuje się w parach. Pokonując w sumie 263,9 km przy ponad 15 000 metrach przewyższenia, możesz podziwiać fantastyczne widoki – jeśli tylko masz na to siły. W tym roku czwarte miejsce w tych zawodach zajął zespół Dynafit Team Poland, czyli Sławomir Gawlik i Bartosz Misiak. Redakcja RW mogła cieszyć się takimi widokami na fragmencie trasy jednego z etapów.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Via Alpina, Szwajcaria

biegacz: Filip Gomułkiewicz

fotograf: Adam Brzoza

opis: Szwajcaria jest tak piękna, jak pokazują to reklamy czekoladek. My mieliśmy zaszczyt, dzięki gościnie ambasady, potruchtać odrobinę w centralnej części tego kraju, na południe od Lucerny. Przyroda jest tam zjawiskowa i dostępna praktycznie dla każdego, dzięki świetnie działającej infrastrukturze turystycznej. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy odwiedzić ten kraj, to pakujcie plecak i w drogę! Warto.

Szczególnie popularny, fantastycznie oznaczony i przygotowany pod turystów szlak Via Alpina zachwyca różnorodnością krajobrazu. To ponad 2600 km tras, a bieganie tam to czysta uczta dla wszystkich zmysłów. Zmieniające się widoki, od zielonych i równych jak wykoszone kosiarką łąk po skaliste i ośnieżone szczyty górskie, cieszą otwarte szeroko w zachwycie oczy, napełniając przy tym płuca czystym powietrzem i symfonią zapachów. Pamiętajcie jednak, że są to góry wysokie i do planowania rekreacji w tym rejonie trzeba podejść z głową. Więcej informacji na temat tego szlaku znaleźć można na stronie myswitzerland.com.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Les 7 Laux, Francja

biegacze: Uczestnicy L’Échappée Belle Intégrale

fotograf: Bruno Lavit

opis: Departament Isère we francuskim regionie Owernia-Rodan-Alpy to prawdziwa perełka dla biegaczy, pełna krystalicznie czystych jezior i lodowców między szczytami dochodzącymi do 3600 metrów wysokości.

Tak wyląda Les 7 Laux na 55. kilometrze 149-kilometrowej trasy biegu ultra L’Échappée Belle Intégrale – najdłuższego z czterech dystansów, na których możesz wystartować w czasie festiwalu L’Échappée Belle, gdzie do wyboru masz jeszcze trasy o długości 84, 62 lub 21 km. Na wszystkich możesz spodziewać się dużych przewyższeń i technicznych tras w rozrzedzonym, górskim powietrzu. Ale wrażenia z biegu w jednych z najbardziej spektakularnych krajobrazów na naszej planecie warte są każdej wylanej kropli potu. W 2022 roku festiwal potrwa od 19 do 21 sierpnia. Więcej szczegółów znajdziesz na lechappeebelledonne.com.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 11 RW

Miejsce: Lake District, Wielka Brytania

biegaczka: Sabrina Verjee

fotograf: James Appleton

opis: Wikingowe sagi i seriale zdobywają serca nie tylko biegaczy. Możesz poczuć się trochę jak zdobywca, biegając po Parku Narodowym Lake District w południowo- zachodniej Anglii, gdzie dziewicze krajobrazy przeniosą Cię w czasy sprzed tysiąca lat. Piękna i wymagająca trasa zaczyna się przy Great Langdale Bunkhouse, potem prowadzi ostro do góry, ale wysiłek wynagradzają widoki na jezioro Blea Tarn i na szczyty Langdale Pikes. A dech w piersiach odbierze Ci panorama, którą zobaczysz ze szczytu Brown How. Dobre w tej wyprawie zdobywcy jest to, że po powrocie w doliny możesz uzupełnić energię w przyjaznych pubach w Elterwater, Chapel Stile, Great Langdale czy Little Langdale.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 10

RW 11-12/2020-05-06/2022

REKLAMA
}