Możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów to niewątpliwie jeden z największych atutów biegania. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność trenować, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.
Miejsce: 100 metrów nad wioską Azau, położoną 2400 m n.p.m. w dolinie Baksan na Kaukazie, Rosja
Biegacz: Andrzej Bargiel
REKLAMA
Foto: Monika Strojny
Opis: Na ścieżkach w dolinie Baksan Andrzej Bargiel roztrenowywał się po zwycięskim biegu na Elbrus. Na ekstremalnej trasie (12 km długości, ponad 3200 metrów przewyższenia) do pobicia był rekord zdobywcy Korony Himalajów Denisa Urubko z 2006 roku, który wynosił 3 h 55 min. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich Bargiel, 22-letni członek polskiej kadry w narciarstwie wysokogórskim, wbiegł na szczyt Elbrusa (5642 m n.p.m.) w czasie 3 h 23 min, co wywołało spore zdziwienie wśród biegaczy i himalaistów.
REKLAMA
REKLAMA
Keith Ladzinski
fot. Keith Ladzinski
Miejsce: Rodellar, Hiszpania
Biegacz: Andrea Chlebova
Foto: Keith Ladzinski
Opis: Do wioski Rodellar można dojechać w trzy i pół godziny samochodem, kierując się na północny zachód od Barcelony. Biegając w okolicach tej małej, górskiej osady u podnóża Pirenejów po kamiennych mostach i klimatycznych uliczkach, przeniesiesz się w czasie o kilkaset lat. Biegacze twierdzą, że panuje tam niemal mistyczna atmosfera i święty spokój. Dla równowagi, po dawce przeżyć biegowych i duchowych, zawsze można pójść na mecz FC Barcelona lub obejrzeć go z kibicami w jednym ze sportowych pubów w portowej dzielnicy Barceloneta.
Miejsce: okolice Szklarskiej Poręby i Polany Jakuszyckiej, Polska
Biegacz: Marek Pawlak
Foto: Marek Pawlak (dzięki samowyzwalaczowi)
Opis: Trasy przygotowane z myślą o narciarzach biegowych doskonale nadają się do biegów trailowych. Wprawdzie śnieg zalega tu wyjątkowo długo, ale gdy tylko podeschną ścieżki, biegacze terenowi mają do dyspozycji kilkudziesięciokilometrową siatkę dobrze oznaczonych szlaków.
REKLAMA
REKLAMA
Andrew Geiger
fot. Andrew Geiger
Miejsce: Bagan, Birma
Biegacz: Steve Normile
Foto: Andrew Geiger
Opis: Miasto, chronione jako strefa archeologiczna i od dawna niezamieszkane, ma ponad 900 lat i w jego okolicach jest ponad 2000 buddyjskich świątyń, rzeźb i monastyrów. „Dotarliśmy tam o wschodzie słońca, kiedy najchętniej odwiedzają miasto turyści, ale wciąż jeszcze było absolutnie spokojnie i cicho” – mówi Normile.
Opis: Bieg z historią w tle. W krajobrazie Wzgórza Tumskiego góruje Bazylika Katedralna i dawny Zamek Książąt Mazowieckich z XIV w. z dwiema wieżami o gotyckim rodowodzie. Płockie Wzgórze wyróżnia unikalne, malownicze położenie na wysokiej (56 metrów), stromej skarpie nad Wisłą. Trzykilometrowa runda wokół Zalewu Sobótka przyciąga biegaczy zróżnicowaną konfiguracją terenu i atrakcyjnym położeniem, znajduje się bowiem zaledwie kilka minut drogi samochodem od centrum Płocka. U podnóża Wzgórza Tumskiego organizowane są wielkie koncerty i międzynarodowe festiwale (Audioriver, Reggaeland), a także biegi uliczne i przełajowe, triathlon oraz regaty wioślarskie.
REKLAMA
REKLAMA
Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz
Miejsce: Berehy Górne, Bieszczady, Polska
Biegacz: Marek Dudziński
Foto: Jacek Heliasz
Opis: To na tych terenach odbywa się każdego roku Bieg Rzeźnika. Z tego miejsca biegacze mają jeszcze tylko 8 kilometrów do mety w Ustrzykach Górnych. Chciałoby się powiedzieć: „Piękna nasza Polska cała” – w tych rejonach jest to jak najbardziej uzasadnione. Mimo zmęczenia, widoki z połonin dodają energii, a przecież nie musisz wystartować w biegu na 80 km, by cieszyć się pięknem otaczającej Cię przyrody.
Miejsce: okolice latarni morskiej na Rozewiu, Polska
Biegacz: Krzysztof Szmytkowski
Foto: Krzysztof Szmytkowski
Opis: To najbardziej wysunięty na północ punkt naszego kraju. Kilometrowy odcinek betonowej drogi brzegiem Bałtyku dla wszystkich tych, którzy lubią biegać nad samym morzem, ale nie lubią piachu. Najlepiej biega się tutaj wcześnie rano, kiedy nie ma jeszcze spacerowiczów.
REKLAMA
REKLAMA
Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus
Miejsce: Lasek Bielański koło Warszawy, Polska
Biegacz: Magda Bartoszewicz
Foto: Piotr Dymus
Opis: Lasek Bielański to rezerwat przyrody położony w północnej części Warszawy. Jest on pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. W 1929 r. na jego skraju powstała Akademia Wychowania Fizycznego. Urozmaicona rzeźba terenu Lasku Bielańskiego powoduje, że jest idealnym miejscem do treningów tak biegowych, jak i rowerowych. Można szlifować technikę biegu, a także bieganie w trudnym terenie, przeskakując przez korzenie, gałęzie, czasem zwalone drzewa, za każdym razem wybierając inny wariant pokonywanych tras.
Biegacz: Andrzej Bargiel (zwycięzca biegu na Elbrus)
Foto: Jacek Grzędzielski
Opis: To najdalej na wschód wysunięty lodowiec Alp, na granicy między krajami związkowymi Górną Austrią i Styrią. Lodowiec znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część obszaru Hallstatt-Dachstein Salzkammergut. Andrzej wykonywał tutaj krótkie przebieżki przed startem w wyścigu Dynafit Meets Summer: kombinacji jazdy na rowerze górskim, biegu alpejskiego i skitouru.
REKLAMA
REKLAMA
Julia Zanolli
fot. Julia Zanolli
Miejsce: pustynia Atacama, Chile
Biegacz: Filip Szazon
Foto: Julia Zanolli
Opis: Dobrze w zimne dni przenieść się w cieplejsze, a nawet gorące klimaty. Jeśli nie wyjeżdżasz akurat na urlop do Chile, to przynajmniej w wyobraźni pobiegaj po rozgrzanym słońcem piasku. Piaszczysto-kamienista pustynia Atacama nie jest miejscem najbardziej przyjaznym biegaczom - należy do najsuchszych obszarów na świecie, roczna suma opadów nie przekracza 100 mm - ale jej niesamowite krajobrazy wciąż kuszą śmiałków.
Jak uniknąć 4 najczęstszych pułapek, w które wpadają biegacze w mediach społecznościowych.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze