Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 2

Możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów to niewątpliwie jeden z największych atutów biegania. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność trenować, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Monika Strojny
fot. Monika Strojny

Miejsce: 100 metrów nad wioską Azau, położoną 2400 m n.p.m. w dolinie Baksan na Kaukazie, Rosja

Biegacz: Andrzej Bargiel

Foto: Monika Strojny

Opis: Na ścieżkach w dolinie Baksan Andrzej Bargiel roztrenowywał się po zwycięskim biegu na Elbrus. Na ekstremalnej trasie (12 km długości, ponad 3200 metrów przewyższenia) do pobicia był rekord zdobywcy Korony Himalajów Denisa Urubko z 2006 roku, który wynosił 3 h 55 min. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich Bargiel, 22-letni członek polskiej kadry w narciarstwie wysokogórskim, wbiegł na szczyt Elbrusa (5642 m n.p.m.) w czasie 3 h 23 min, co wywołało spore zdziwienie wśród biegaczy i himalaistów.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Keith Ladzinski
fot. Keith Ladzinski

Miejsce: Rodellar, Hiszpania

Biegacz: Andrea Chlebova

Foto: Keith Ladzinski

Opis: Do wioski Rodellar można dojechać w trzy i pół godziny samochodem, kierując się na północny zachód od Barcelony. Biegając w okolicach tej małej, górskiej osady u podnóża Pirenejów po kamiennych mostach i klimatycznych uliczkach, przeniesiesz się w czasie o kilkaset lat. Biegacze twierdzą, że panuje tam niemal mistyczna atmosfera i święty spokój. Dla równowagi, po dawce przeżyć biegowych i duchowych, zawsze można pójść na mecz FC Barcelona lub obejrzeć go z kibicami w jednym ze sportowych pubów w portowej dzielnicy Barceloneta.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Marek Pawlak
fot. Marek Pawlak

Miejsce: okolice Szklarskiej Poręby i Polany Jakuszyckiej, Polska

Biegacz: Marek Pawlak

Foto: Marek Pawlak (dzięki samowyzwalaczowi)

Opis: Trasy przygotowane z myślą o narciarzach biegowych doskonale nadają się do biegów trailowych. Wprawdzie śnieg zalega tu wyjątkowo długo, ale gdy tylko podeschną ścieżki, biegacze terenowi mają do dyspozycji kilkudziesięciokilometrową siatkę dobrze oznaczonych szlaków.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Andrew Geiger
fot. Andrew Geiger

Miejsce: Bagan, Birma

Biegacz: Steve Normile

Foto: Andrew Geiger

Opis: Miasto, chronione jako strefa archeologiczna i od dawna niezamieszkane, ma ponad 900 lat i w jego okolicach jest ponad 2000 buddyjskich świątyń, rzeźb i monastyrów. „Dotarliśmy tam o wschodzie słońca, kiedy najchętniej odwiedzają miasto turyści, ale wciąż jeszcze było absolutnie spokojnie i cicho” – mówi Normile.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Arek Gmurczyk
fot. Arek Gmurczyk

Miejsce: Wzgórze Tumskie, Płock, Polska

Biegacz: Sebastian Dymek

Foto: Arek Gmurczyk

Opis: Bieg z historią w tle. W krajobrazie Wzgórza Tumskiego góruje Bazylika Katedralna i dawny Zamek Książąt Mazowieckich z XIV w. z dwiema wieżami o gotyckim rodowodzie. Płockie Wzgórze wyróżnia unikalne, malownicze położenie na wysokiej (56 metrów), stromej skarpie nad Wisłą. Trzykilometrowa runda wokół Zalewu Sobótka przyciąga biegaczy zróżnicowaną konfiguracją terenu i atrakcyjnym położeniem, znajduje się bowiem zaledwie kilka minut drogi samochodem od centrum Płocka. U podnóża Wzgórza Tumskiego organizowane są wielkie koncerty i międzynarodowe festiwale (Audioriver, Reggaeland), a także biegi uliczne i przełajowe, triathlon oraz regaty wioślarskie.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

Miejsce: Berehy Górne, Bieszczady, Polska

Biegacz: Marek Dudziński

Foto: Jacek Heliasz

Opis: To na tych terenach odbywa się każdego roku Bieg Rzeźnika. Z tego miejsca biegacze mają jeszcze tylko 8 kilometrów do mety w Ustrzykach Górnych. Chciałoby się powiedzieć: „Piękna nasza Polska cała” – w tych rejonach jest to jak najbardziej uzasadnione. Mimo zmęczenia, widoki z połonin dodają energii, a przecież nie musisz wystartować w biegu na 80 km, by cieszyć się pięknem otaczającej Cię przyrody.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Krzysztof Szmytkowski
fot. Krzysztof Szmytkowski

Miejsce: okolice latarni morskiej na Rozewiu, Polska

Biegacz: Krzysztof Szmytkowski

Foto: Krzysztof Szmytkowski

Opis: To najbardziej wysunięty na północ punkt naszego kraju. Kilometrowy odcinek betonowej drogi brzegiem Bałtyku dla wszystkich tych, którzy lubią biegać nad samym morzem, ale nie lubią piachu. Najlepiej biega się tutaj wcześnie rano, kiedy nie ma jeszcze spacerowiczów.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Miejsce: Lasek Bielański koło Warszawy, Polska

Biegacz: Magda Bartoszewicz

Foto: Piotr Dymus

Opis: Lasek Bielański to rezerwat przyrody położony w północnej części Warszawy. Jest on pozostałością dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Poprzez Las Młociński wąskim przesmykiem łączy się z Puszczą Kampinoską, z której czasami docierają tu dziki, jelenie, sarny, lisy, zające, a nawet łosie. W 1929 r. na jego skraju powstała Akademia Wychowania Fizycznego. Urozmaicona rzeźba terenu Lasku Bielańskiego powoduje, że jest idealnym miejscem do treningów tak biegowych, jak i rowerowych. Można szlifować technikę biegu, a także bieganie w trudnym terenie, przeskakując przez korzenie, gałęzie, czasem zwalone drzewa, za każdym razem wybierając inny wariant pokonywanych tras.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Jacek Grzędzielski
fot. Jacek Grzędzielski

Miejsce: lodowiec Dachstein, Austria

Biegacz: Andrzej Bargiel (zwycięzca biegu na Elbrus)

Foto: Jacek Grzędzielski

Opis: To najdalej na wschód wysunięty lodowiec Alp, na granicy między krajami związkowymi Górną Austrią i Styrią. Lodowiec znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część obszaru Hallstatt-Dachstein Salzkammergut. Andrzej wykonywał tutaj krótkie przebieżki przed startem w wyścigu Dynafit Meets Summer: kombinacji jazdy na rowerze górskim, biegu alpejskiego i skitouru.

Najpiękniejsze biegowe ścieżki Czytelników RW Julia Zanolli
fot. Julia Zanolli

Miejsce: pustynia Atacama, Chile

Biegacz: Filip Szazon

Foto: Julia Zanolli

Opis: Dobrze w zimne dni przenieść się w cieplejsze, a nawet gorące klimaty. Jeśli nie wyjeżdżasz akurat na urlop do Chile, to przynajmniej w wyobraźni pobiegaj po rozgrzanym słońcem piasku. Piaszczysto-kamienista pustynia Atacama nie jest miejscem najbardziej przyjaznym biegaczom - należy do najsuchszych obszarów na świecie, roczna suma opadów nie przekracza 100 mm - ale jej niesamowite krajobrazy wciąż kuszą śmiałków.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 1 | Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 3 »

RW 03/2011-01-02/2012

REKLAMA
}