Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4

Są takie miejsca, z których z treningów wraca się nie tylko z ciałem w lepszej formie, ale i ze wspaniałymi krajobrazami w pamięci. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Agata Niemotko
fot. Agata Niemotko

Miejsce: okolice Sobótki i góry Ślęży, Polska

Biegacze: uczestnicy Półmaratonu Ślężańskiego. w 2012 r.

Foto: Agata Niemotko

Opis: Jedna z najciekawszych, chociaż trudnych tras półmaratonu w Polsce. 21-kilometrowa pętla wiedzie z rynku Sobótki głównie drogami wokół Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Najtrudniejszy podbieg, już w samym parku krajobrazowym, trzeba pokonać między siódmym a dziewiątym kilometrem biegu, wspinając się na Przełęcz Tąpadła (ok. 370 m n.p.m.), rozdzielającą masyw Ślęży i Raduni. Koncepcję trasy opracowali biegacze z Sobótki: Antoni Stankiewicz, pomysłodawca Półmaratonu Ślężańskiego, i Henryk Załęski, utytułowany biegacz senior.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

Miejsce: most Gdański, Warszawa, Polska

Biegacz: Piotr Krawczyk, ksywa „Dziki”

Foto: Jacek Heliasz

Opis: Most Gdański, zbudowany pod koniec lat 50. XX wieku na filarach pierwszego mostu pod Cytadelą, łączy lewobrzeżną Warszawę (ul. Słomińskiego) z prawobrzeżną (ul. Starzyńskiego). Biegacze mogą swobodnie przemieszczać się po jego dolnym pokładzie, mijając zielone kratownice nabite tysiącami nitów. Z mostu Gdańskiego rozpościera się jeden z najładniejszych widoków zarówno na starówkę, jak i nowoczesną część Warszawy.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Tomasz Woźny
fot. Tomasz Woźny

Miejsce: Muszyna, Polska

Biegacz: Henryk Szost

Foto: Tomek Woźny

Opis: Rekordzista Polski w maratonie najlepiej czuje się, mogąc trenować w rodzinnych stronach, w Muszynie. Tereny dookoła ma idealne do budowania formy, chociaż nie zawsze pozwala na to kapryśna pogoda. To tutaj, od biegów górskich, zaczynał swoją karierę. Dodatkową zaletą tych okolic jest dla Szosta fakt, że może tutaj oddawać się swojej drugiej, obok biegania, wielkiej pasji, czyli myślistwu.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Sylwia Goszczyńska
fot. Sylwia Goszczyńska

Miejsce las Hallerbos koło Brukseli, Belgia

Biegacz: Paweł Malinowski

Foto: Sylwia Goszczyńska

Opis: Malownicza trasa biegowa w okolicach Brukseli. Hallerbos, gdzie zostało zrobione to zdjęcie, to las między Brukselą a Waterloo, który co roku wiosną zamienia się w morze niebieskich, dziko rosnących hiacyntów. Las jest pozostałością puszczy, która była opisywana już w średniowieczu. Sieć ścieżek spacerowych, biegowych, rowerowych i konnych pozwala cieszyć się kilometrami niebieskiego dywanu pod nogami.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Paweł Kempa
fot. Paweł Kempa

Miejsce: góry Kaukaz, Gruzja

Biegacz: Łukasz Baszak

Foto: Paweł Kempa

Opis: Miejscowość Mestia na północy Gruzji to dobra baza podczas wypadów na szlaki Kaukazu. Był koniec września 2012 roku. Tego dnia wycieczka biegowa prowadziła z Mestii, położonej na wysokości 1500 m n.p.m., do jezior Kobuleti na wysokości 2800 m n.p.m. Po drodze od czasu do czasu wyłaniał się zza chmur szczyt Uszby (4710 m n.p.m.) – jednej z najbardziej malowniczych gór Gruzji.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Paweł Wyszomirski / Testigo.pl
fot. Paweł Wyszomirski / Testigo.pl

Miejsce: Kępa Redłowska, Gdynia, Polska

Biegacz: Grzegorz Wielbiński

Foto: Paweł Wyszomirski / Testigo.pl

Opis: Wybrzeże klifowe na Kępie Redłowskiej w Gdyni zapewnia nie tylko znaczną ilość jodu w powietrzu, ale też wystarczająco dużo przewyższeń, żeby zadowolić biegaczy lubiących zmiany wysokości. Trasa zaczyna się na parkingu przy Polance Redłowskiej w Gdyni i biegnie na południe w kierunku molo w Gdyni-Orłowie. W najbardziej spektakularnych miejscach ścieżka prowadzi krawędzią klifu, co gwarantuje piękne widoki na Zatokę Gdańską. Fenomenalne jest to, że to miejsce znajduje się niemal w centrum miasta. Trasa ma zaledwie 6,5 km w dwie strony, ale suma podbiegów wynosi ponad 700 metrów!

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Tomasz Woźny
fot. Tomasz Woźny

Miejsce: Wyspa Słodowa, Wrocław, Polska

Biegacz: Jacek Urbanowicz

Foto: Tomasz Woźny

Opis: Wrocławska Wyspa Słodowa to doskonałe miejsce na treningi w centrum miasta. Można tu bezpiecznie biegać po utwardzonych i oświetlonych ścieżkach z widokiem na Odrę i Uniwersytet Wrocławski. Blisko stąd do Ostrowa Tumskiego i Rynku. Dzięki kilku mostkom wiszącym można dostać się na sąsiednie, nieco mniejsze wyspy: Bielarską i Młyńską. W 2003 roku Wyspę Słodową połączono z prawym brzegiem Odry na tyłach hotelu HP Park Plaza i byłego aresztu wojskowego trzecią przeprawą – pieszą kładką podwieszoną na charakterystycznych, parabolicznych dźwigarach.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Tomasz Woźny
fot. Tomasz Woźny

Miejsce: Pieniny, Polska

Biegacz: Jacek Żyłka Żebracki

Foto: Artur Przeklasa

Opis: Droga Pienińska biegnąca wzdłuż przełomu Dunajca, po jego słowackiej stronie. Szutrowa trasa daje możliwość biegania po stosunkowo płaskim terenie, mimo wzgórz dookoła. Co ciekawe, biegacz Jacek Żyłka Żebracki - ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR - nie wiedział, że 19 października 2010 roku zrobiłem mu zdjęcie podczas treningu. Taka sytuacja ;)

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Łukasz Nazdraczew/Eureka
fot. Łukasz Nazdraczew/Eureka

Miejsce: Półwysep Prasonisi, Rodos, Grecja

Biegacz: Maciej Musiał

Foto: Łukasz Nazdraczew/Eureka

Opis: Prasonisi to mekka windsurferów i kitesurferów. Ze względu na doskonałe warunki terenowe i wiatrowe (z jednej strony Morze Egejskie, z drugiej Śródziemne), jest to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Ale Rodos i Prasonisi to także świetna miejscówka dla biegaczy. Ze względu na górzysty krajobraz i niezliczoną liczbę szutrowych ścieżek każdy biegacz będzie czuł się jak w raju. Wystarczy nieco oddalić się od kurortów, a natrafisz na zapierające dech w piersiach widoki w połączeniu z dużą dawką słońca i wiatru.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 4 Maciej Sypniewski
fot. Maciej Sypniewski

Miejsce: Nadwarciański Park Krajobrazowy, Polska

Biegacz: Paweł Bachanowski

Foto: Maciej Sypniewski

Opis: Nadwarciański Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku na powierzchni 13,428 ha, w obrębie czterech gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów. Chroni krajobraz polodowcowy z szeroką pradoliną, której dnem płynie Warta. Obszar Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego uznano za jedną z siedmiu najwartościowszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce oraz zakwalifikowano go do najcenniejszych ornitologicznych obszarów Europy. Jest to doskonałe miejsce do treningów biegowych, szczególnie zimą. Trudno zliczyć piękne ścieżki biegowe na tym obszarze. Co ważne, gęste zalesienie stanowi świetną ochronę przed wyziębiającym wiatrem.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 3 | Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 5 »

RW 03/2013-12/2013

Zobacz również:
REKLAMA
}