Są takie miejsca, z których z treningów wraca się nie tylko z ciałem w lepszej formie, ale i ze wspaniałymi krajobrazami w pamięci. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.
Biegacze: uczestnicy Półmaratonu Ślężańskiego. w 2012 r.
REKLAMA
Foto: Agata Niemotko
Opis: Jedna z najciekawszych, chociaż trudnych tras półmaratonu w Polsce. 21-kilometrowa pętla wiedzie z rynku Sobótki głównie drogami wokół Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Najtrudniejszy podbieg, już w samym parku krajobrazowym, trzeba pokonać między siódmym a dziewiątym kilometrem biegu, wspinając się na Przełęcz Tąpadła (ok. 370 m n.p.m.), rozdzielającą masyw Ślęży i Raduni. Koncepcję trasy opracowali biegacze z Sobótki: Antoni Stankiewicz, pomysłodawca Półmaratonu Ślężańskiego, i Henryk Załęski, utytułowany biegacz senior.
REKLAMA
REKLAMA
Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz
Miejsce: most Gdański, Warszawa, Polska
Biegacz: Piotr Krawczyk, ksywa „Dziki”
Foto: Jacek Heliasz
Opis: Most Gdański, zbudowany pod koniec lat 50. XX wieku na filarach pierwszego mostu pod Cytadelą, łączy lewobrzeżną Warszawę (ul. Słomińskiego) z prawobrzeżną (ul. Starzyńskiego). Biegacze mogą swobodnie przemieszczać się po jego dolnym pokładzie, mijając zielone kratownice nabite tysiącami nitów. Z mostu Gdańskiego rozpościera się jeden z najładniejszych widoków zarówno na starówkę, jak i nowoczesną część Warszawy.
Opis: Malownicza trasa biegowa w okolicach Brukseli. Hallerbos, gdzie zostało zrobione to zdjęcie, to las między Brukselą a Waterloo, który co roku wiosną zamienia się w morze niebieskich, dziko rosnących hiacyntów. Las jest pozostałością puszczy, która była opisywana już w średniowieczu. Sieć ścieżek spacerowych, biegowych, rowerowych i konnych pozwala cieszyć się kilometrami niebieskiego dywanu pod nogami.
Opis: Miejscowość Mestia na północy Gruzji to dobra baza podczas wypadów na szlaki Kaukazu. Był koniec września 2012 roku. Tego dnia wycieczka biegowa prowadziła z Mestii, położonej na wysokości 1500 m n.p.m., do jezior Kobuleti na wysokości 2800 m n.p.m. Po drodze od czasu do czasu wyłaniał się zza chmur szczyt Uszby (4710 m n.p.m.) – jednej z najbardziej malowniczych gór Gruzji.
REKLAMA
REKLAMA
Paweł Wyszomirski / Testigo.pl
fot. Paweł Wyszomirski / Testigo.pl
Miejsce: Kępa Redłowska, Gdynia, Polska
Biegacz: Grzegorz Wielbiński
Foto: Paweł Wyszomirski / Testigo.pl
Opis: Wybrzeże klifowe na Kępie Redłowskiej w Gdyni zapewnia nie tylko znaczną ilość jodu w powietrzu, ale też wystarczająco dużo przewyższeń, żeby zadowolić biegaczy lubiących zmiany wysokości. Trasa zaczyna się na parkingu przy Polance Redłowskiej w Gdyni i biegnie na południe w kierunku molo w Gdyni-Orłowie. W najbardziej spektakularnych miejscach ścieżka prowadzi krawędzią klifu, co gwarantuje piękne widoki na Zatokę Gdańską. Fenomenalne jest to, że to miejsce znajduje się niemal w centrum miasta. Trasa ma zaledwie 6,5 km w dwie strony, ale suma podbiegów wynosi ponad 700 metrów!
Opis: Wrocławska Wyspa Słodowa to doskonałe miejsce na treningi w centrum miasta. Można tu bezpiecznie biegać po utwardzonych i oświetlonych ścieżkach z widokiem na Odrę i Uniwersytet Wrocławski. Blisko stąd do Ostrowa Tumskiego i Rynku. Dzięki kilku mostkom wiszącym można dostać się na sąsiednie, nieco mniejsze wyspy: Bielarską i Młyńską. W 2003 roku Wyspę Słodową połączono z prawym brzegiem Odry na tyłach hotelu HP Park Plaza i byłego aresztu wojskowego trzecią przeprawą – pieszą kładką podwieszoną na charakterystycznych, parabolicznych dźwigarach.
REKLAMA
REKLAMA
Tomasz Woźny
fot. Tomasz Woźny
Miejsce: Pieniny, Polska
Biegacz: Jacek Żyłka Żebracki
Foto: Artur Przeklasa
Opis: Droga Pienińska biegnąca wzdłuż przełomu Dunajca, po jego słowackiej stronie. Szutrowa trasa daje możliwość biegania po stosunkowo płaskim terenie, mimo wzgórz dookoła. Co ciekawe, biegacz Jacek Żyłka Żebracki - ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR - nie wiedział, że 19 października 2010 roku zrobiłem mu zdjęcie podczas treningu. Taka sytuacja ;)
Opis: Prasonisi to mekka windsurferów i kitesurferów. Ze względu na doskonałe warunki terenowe i wiatrowe (z jednej strony Morze Egejskie, z drugiej Śródziemne), jest to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Ale Rodos i Prasonisi to także świetna miejscówka dla biegaczy. Ze względu na górzysty krajobraz i niezliczoną liczbę szutrowych ścieżek każdy biegacz będzie czuł się jak w raju. Wystarczy nieco oddalić się od kurortów, a natrafisz na zapierające dech w piersiach widoki w połączeniu z dużą dawką słońca i wiatru.
REKLAMA
REKLAMA
Maciej Sypniewski
fot. Maciej Sypniewski
Miejsce: Nadwarciański Park Krajobrazowy, Polska
Biegacz: Paweł Bachanowski
Foto: Maciej Sypniewski
Opis: Nadwarciański Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku na powierzchni 13,428 ha, w obrębie czterech gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek i Rzgów. Chroni krajobraz polodowcowy z szeroką pradoliną, której dnem płynie Warta. Obszar Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego uznano za jedną z siedmiu najwartościowszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce oraz zakwalifikowano go do najcenniejszych ornitologicznych obszarów Europy. Jest to doskonałe miejsce do treningów biegowych, szczególnie zimą. Trudno zliczyć piękne ścieżki biegowe na tym obszarze. Co ważne, gęste zalesienie stanowi świetną ochronę przed wyziębiającym wiatrem.
Ten model to idealny but na codzienne spokojne treningi, podczas których najbardziej liczy się Tw...
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze