Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5

Na własnych nogach można czasem dotrzeć w miejsca, które pozostawiają w pamięci niezatarte wspomnienia - i wcale nie trzeba lecieć na drugą stronę Ziemi, żeby je znaleźć. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Miejsce: Beskid Żywiecki, Polska

Biegacz: Kamil Leśniak

Foto: Piotr Dymus

Opis: Żółty szlak do schroniska na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim przecina drogę ze szczytu Glinka (928 m n.p.m.). Szlak od schroniska prowadzi dalej granicą w kierunku Pilska. Początkowo podejście jest strome, a droga z płyt umożliwia dojazd do nielicznych zabudowań. Później szlak wchodzi w las, wąska ścieżka łagodnie wznosi się po zboczu porośniętym świerkami. Po około 5 km dobiegamy do dużej polany z malowniczo położoną Bacówką na Krawcowym Wierchu. Na zdjęciu: Kamil Leśniak z Inov-8 Team daje pokaz swojej siły biegowej podczas zimowego treningu.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Paweł Urbaniak
fot. Paweł Urbaniak

Miejsce: Beskid Śląski, Polska

Biegacz: Grzegorz Golonko

Foto: Paweł Urbaniak

Opis: Stokówka w okolicy Polany Jarcówki. Nowa droga, którą zwozi się drewno z wycinki (wys. ok. 900 m n.p.m.) w Nadleśnictwie Węgierska Górka, daje możliwość dość komfortowego podbiegu (po szutrach) od Złatnej do podnóża Baraniej Góry. Grzegorz Golonko eksploruje Beskidy w poszukiwaniu ciekawych tras, po których później pobiegną uczestnicy pierwszego w naszym kraju etapowego ultramaratonu – Beskidy RUN Adventure.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Paweł Malinowski
fot. Paweł Malinowski

Miejsce: wyspa Hawai'i (The Big Island), Hawaje, Stany Zjednoczone

Biegaczka: Sylwia Goszczyńska

Foto: Paweł Malinowski

Opis: Podczas zimowych wakacji dotarliśmy na Hawaje i znaleźliśmy fantastyczne miejsca na trening. Na wyspie Hawai'i (The Big Island) przebiegliśmy się po polach zastygłej lawy wulkanu Kilauea w parku Volcanoes. Droga przez park kończy się nagle, przecięta zastygłą lawą; od tego momentu można przedostać się tylko pieszo albo biegiem. Teren jest dosyć wymagający z uwagi na ekstremalnie nierówny teren i bardzo kruche podłoże. Z jednej strony widać ocean, z drugiej zbocza wulkanu, a pod nogami co jakiś czas można trafić na stare znaki z zalanej lawą drogi. Nieziemski krajobraz i wrażenia.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Marcin Porc
fot. Marcin Porc

Miejsce: Pustynia Błędowska, Polska

Biegacz: Marcin Porc

Foto: Marcin Porc

Opis: Trasa rozpoczyna się na ścieżce dydaktycznej Pustyni Błędowskiej i prowadzi przez Czubatkę i wzgórze Dąbrówka (ok. 15 km). Po krótkim odcinku leśnym droga zmienia charakter na zdecydowanie ciekawszy i trudniejszy, bo piaszczysty. Tak spory teren daje poczucie wolności, więc warto wyznaczyć sobie punkt docelowy i nie trzymać się kurczowo wyznaczonych tras. A opisywana ścieżka dydaktyczna zaprowadzi do punktu widokowego Czubatka. Wracając, proponuję przeskoczyć Białą Przemszę i podbiec do bardziej znanej części pustyni, czyli wzgórza Dąbrówka.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Miejsce: Tarnica, Bieszczady, Polska

Biegacz: Maciek Więcek z Inov-8 Team

Foto: Piotr Dymus

Opis: Podczas bicia rekordu na Głównym Szlaku Beskidzkim Maciek Więcek biegł także przez bieszczadzkie połoniny. Na zdjęciu został uchwycony podczas zbiegania ze szczytu Tarnicy. Był to początek jego wielkiej przygody, która rozpoczęła się 20 czerwca 2013 r. w Wołosatem. Przez kolejne pięć dni Piotr Dymus z ekipą śledzili jego zmagania, będąc wsparciem, biurem prasowym i ambulansem jednocześnie. Po 114 godzinach i 50 minutach, po pokonaniu na własnych nogach ponad 500 km, Maciek zameldował się w Ustroniu, gdzie zakończyła się jego prawie pięciodniowa odyseja. W czasie doby odpoczywał średnio 3-4 godziny, pozostałe 20-21 godzin był w trasie.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Dan Patitucci
fot. Dan Patitucci

Miejsce: Costa Brava, Hiszpania

Biegacz: Joe Mackie

Foto: Dan Patitucci

Opis: Hiszpański region turystyczny Costa Brava to nie tylko złociste plaże i hotele. Z dala od tłumów można znaleźć urokliwe miejsca do biegania nad poszarpanym i skalistym brzegiem. Szlak leśny zaczyna się na południe od Calla Estreta, a kończy się w miejscowości Calella. Więcej o ścieżkach biegowych w tym regionie na runningcostabrava.com.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Paweł Wyszomirski
fot. Paweł Wyszomirski / Testigo.pl

Miejsce: Polska, Gdynia

Biegacz: Grzegorz Wielbiński

Foto: Paweł Wyszomirski / Testigo.pl

Opis: Zatłoczona latem całymi dniami plaża w Gdyni wczesnym rankiem jest jeszcze pusta. To najlepszy czas na trening w Trójmieście. Klify w rejonie Gdynia-Orłowo i Kępy Redłowskiej znajdują się bardzo blisko centrum miasta. Można pobiec kilka kilometrów ich krawędzią, z genialnym widokiem na Zatokę Gdańską. Świetne miejsce do trenowania siły biegowej, bo podbiegi niczym nie ustępują tym w górach.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Alberto Orlandi
fot. Alberto Orlandi

Miejsce: Dolomity, Włochy

Biegacz: Mike Foote

Foto: Alberto Orlandi

Opis: 119-kilometrową trasę biegu The North Face Lavaredo Ultra-Trail poprowadzono najpiękniejszymi szlakami włoskich Dolomitów. Start i meta znajdują się w słynnej miejscowości Cortina d'Ampezzo. Z niej odchodzą także inne specjalnie oznaczone szlaki biegowe i trekkingowe, które nie mają sobie równych w Europie. W 2014 roku z kilkunastu startujących w imprezie Polaków najlepszy (15. pozycja) był Piotr Hercog. Na zdjęciu: Amerykanin Mike Foote zmierza po drugie miejsce.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Marek Ogień
fot. Marek Ogień

Miejsce: Skrzyczne, Beskid Śląski, Polska

Biegacze: Aleksander Nowak, Marcin Przybyła

Foto: Marek Ogień

Opis: Zwieńczeniem jednego z najcięższych podbiegów na Skrzyczne jest grań, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Szczyrku i Żywiecczyznę. Przy sprzyjającej aurze dostrzec można szczyty Tatr, Babią Górę i Pilsko. Podbieg rozpoczyna się w centrum Szczyrku, prowadzi zielonym szlakiem, by potem połączyć się z niebieskim. Na odcinku 6 kilometrów trzeba pokonać przewyższenie o wartości aż 500 metrów.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 5 Marcin Porc
fot. Marcin Porc

Miejsce: jezioro Dłużek, Polska

Biegacz: Marcin Porc

Foto: Marcin Porc (marcinporc.com)

Opis: Trasa dookoła jeziora Dłużek w woj. warmińsko-mazurskim rozpoczyna się przy tamtejszym polu biwakowym. Można biec wyznaczonymi ścieżkami usytuowanymi wzdłuż brzegu jeziora. Skręca się zawsze w lewą stronę. Można też urozmaicić sobie trasę i biec jeszcze bliżej linii brzegowej jeziora, wyznaczając własne ścieżki. Wycieczka biegowa wokół jeziora Dłużek ma około 20 kilometrów.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 4 | Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 6 »

RW 01-02/2014-11/2014

Zobacz również:
REKLAMA
}