Na własnych nogach można czasem dotrzeć w miejsca, które pozostawiają w pamięci niezatarte wspomnienia - i wcale nie trzeba lecieć na drugą stronę Ziemi, żeby je znaleźć. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.
RW2020-12-06
Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus
Miejsce: Beskid Żywiecki, Polska
Biegacz: Kamil Leśniak
REKLAMA
Foto: Piotr Dymus
Opis: Żółty szlak do schroniska na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim przecina drogę ze szczytu Glinka (928 m n.p.m.). Szlak od schroniska prowadzi dalej granicą w kierunku Pilska. Początkowo podejście jest strome, a droga z płyt umożliwia dojazd do nielicznych zabudowań. Później szlak wchodzi w las, wąska ścieżka łagodnie wznosi się po zboczu porośniętym świerkami. Po około 5 km dobiegamy do dużej polany z malowniczo położoną Bacówką na Krawcowym Wierchu. Na zdjęciu: Kamil Leśniak z Inov-8 Team daje pokaz swojej siły biegowej podczas zimowego treningu.
REKLAMA
REKLAMA
Paweł Urbaniak
fot. Paweł Urbaniak
Miejsce: Beskid Śląski, Polska
Biegacz: Grzegorz Golonko
Foto: Paweł Urbaniak
Opis: Stokówka w okolicy Polany Jarcówki. Nowa droga, którą zwozi się drewno z wycinki (wys. ok. 900 m n.p.m.) w Nadleśnictwie Węgierska Górka, daje możliwość dość komfortowego podbiegu (po szutrach) od Złatnej do podnóża Baraniej Góry. Grzegorz Golonko eksploruje Beskidy w poszukiwaniu ciekawych tras, po których później pobiegną uczestnicy pierwszego w naszym kraju etapowego ultramaratonu – Beskidy RUN Adventure.
Miejsce: wyspa Hawai'i (The Big Island), Hawaje, Stany Zjednoczone
Biegaczka: Sylwia Goszczyńska
Foto: Paweł Malinowski
Opis: Podczas zimowych wakacji dotarliśmy na Hawaje i znaleźliśmy fantastyczne miejsca na trening. Na wyspie Hawai'i (The Big Island) przebiegliśmy się po polach zastygłej lawy wulkanu Kilauea w parku Volcanoes. Droga przez park kończy się nagle, przecięta zastygłą lawą; od tego momentu można przedostać się tylko pieszo albo biegiem. Teren jest dosyć wymagający z uwagi na ekstremalnie nierówny teren i bardzo kruche podłoże. Z jednej strony widać ocean, z drugiej zbocza wulkanu, a pod nogami co jakiś czas można trafić na stare znaki z zalanej lawą drogi. Nieziemski krajobraz i wrażenia.
REKLAMA
REKLAMA
Marcin Porc
fot. Marcin Porc
Miejsce: Pustynia Błędowska, Polska
Biegacz: Marcin Porc
Foto: Marcin Porc
Opis: Trasa rozpoczyna się na ścieżce dydaktycznej Pustyni Błędowskiej i prowadzi przez Czubatkę i wzgórze Dąbrówka (ok. 15 km). Po krótkim odcinku leśnym droga zmienia charakter na zdecydowanie ciekawszy i trudniejszy, bo piaszczysty. Tak spory teren daje poczucie wolności, więc warto wyznaczyć sobie punkt docelowy i nie trzymać się kurczowo wyznaczonych tras. A opisywana ścieżka dydaktyczna zaprowadzi do punktu widokowego Czubatka. Wracając, proponuję przeskoczyć Białą Przemszę i podbiec do bardziej znanej części pustyni, czyli wzgórza Dąbrówka.
Opis: Podczas bicia rekordu na Głównym Szlaku Beskidzkim Maciek Więcek biegł także przez bieszczadzkie połoniny. Na zdjęciu został uchwycony podczas zbiegania ze szczytu Tarnicy. Był to początek jego wielkiej przygody, która rozpoczęła się 20 czerwca 2013 r. w Wołosatem. Przez kolejne pięć dni Piotr Dymus z ekipą śledzili jego zmagania, będąc wsparciem, biurem prasowym i ambulansem jednocześnie. Po 114 godzinach i 50 minutach, po pokonaniu na własnych nogach ponad 500 km, Maciek zameldował się w Ustroniu, gdzie zakończyła się jego prawie pięciodniowa odyseja. W czasie doby odpoczywał średnio 3-4 godziny, pozostałe 20-21 godzin był w trasie.
REKLAMA
REKLAMA
Dan Patitucci
fot. Dan Patitucci
Miejsce: Costa Brava, Hiszpania
Biegacz: Joe Mackie
Foto: Dan Patitucci
Opis: Hiszpański region turystyczny Costa Brava to nie tylko złociste plaże i hotele. Z dala od tłumów można znaleźć urokliwe miejsca do biegania nad poszarpanym i skalistym brzegiem. Szlak leśny zaczyna się na południe od Calla Estreta, a kończy się w miejscowości Calella. Więcej o ścieżkach biegowych w tym regionie na runningcostabrava.com.
Opis: Zatłoczona latem całymi dniami plaża w Gdyni wczesnym rankiem jest jeszcze pusta. To najlepszy czas na trening w Trójmieście. Klify w rejonie Gdynia-Orłowo i Kępy Redłowskiej znajdują się bardzo blisko centrum miasta. Można pobiec kilka kilometrów ich krawędzią, z genialnym widokiem na Zatokę Gdańską. Świetne miejsce do trenowania siły biegowej, bo podbiegi niczym nie ustępują tym w górach.
REKLAMA
REKLAMA
Alberto Orlandi
fot. Alberto Orlandi
Miejsce: Dolomity, Włochy
Biegacz: Mike Foote
Foto: Alberto Orlandi
Opis: 119-kilometrową trasę biegu The North Face Lavaredo Ultra-Trail poprowadzono najpiękniejszymi szlakami włoskich Dolomitów. Start i meta znajdują się w słynnej miejscowości Cortina d'Ampezzo. Z niej odchodzą także inne specjalnie oznaczone szlaki biegowe i trekkingowe, które nie mają sobie równych w Europie. W 2014 roku z kilkunastu startujących w imprezie Polaków najlepszy (15. pozycja) był Piotr Hercog. Na zdjęciu: Amerykanin Mike Foote zmierza po drugie miejsce.
Opis: Zwieńczeniem jednego z najcięższych podbiegów na Skrzyczne jest grań, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Szczyrku i Żywiecczyznę. Przy sprzyjającej aurze dostrzec można szczyty Tatr, Babią Górę i Pilsko. Podbieg rozpoczyna się w centrum Szczyrku, prowadzi zielonym szlakiem, by potem połączyć się z niebieskim. Na odcinku 6 kilometrów trzeba pokonać przewyższenie o wartości aż 500 metrów.
REKLAMA
REKLAMA
Marcin Porc
fot. Marcin Porc
Miejsce: jezioro Dłużek, Polska
Biegacz: Marcin Porc
Foto: Marcin Porc (marcinporc.com)
Opis: Trasa dookoła jeziora Dłużek w woj. warmińsko-mazurskim rozpoczyna się przy tamtejszym polu biwakowym. Można biec wyznaczonymi ścieżkami usytuowanymi wzdłuż brzegu jeziora. Skręca się zawsze w lewą stronę. Można też urozmaicić sobie trasę i biec jeszcze bliżej linii brzegowej jeziora, wyznaczając własne ścieżki. Wycieczka biegowa wokół jeziora Dłużek ma około 20 kilometrów.
Jak uniknąć 4 najczęstszych pułapek, w które wpadają biegacze w mediach społecznościowych.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze