Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7

Są takie miejsca, w których aż chce się przerwać bieg, przystanąć i podziwiać... Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Adam Wirski
fot. Adam Wirski

Miejsce: Góra Świętej Anny, Polska

Biegacz: Adam Wirski

Foto: Adam Wirski

Opis: Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny to urokliwy teren do biegania szczególnie jesienią – ze względu na pięknie przebarwiające się liście bukowe. Trasy biegowe bardzo zróżnicowane: przeważnie leśne, choć zdarza się asfalt. Teren lekko górzysty, świetny do trenowania siły biegowej. Zdjęcie zrobione w okolicy amfiteatru.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Robert Urbaniak
fot. Robert Urbaniak

Miejsce: Karkonosze, Polska

Biegacze: uczestnicy Ultramaratonu Karkonoskiego

Foto: Robert Urbaniak/BikeLife.pl

Opis: Zielony szlak prowadzący z Jakuszyc na Halę Szrenicką nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów. Po świeżym opadzie śniegu staje się jeszcze cięższy do przetarcia. Muszą go pokonać biegacze w ramach Ultramaratonu Karkonoskiego, rozgrywanego na początku marca. Trasę najlepiej zaplanować tak, by przebiegała koło schronisk górskich: na Hali Szrenickiej, Odrodzenia, Domu Śląskiego i na Przełęczy Okraj.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Błażej Łyjak
fot. Błażej Łyjak

Miejsce: Dolina Małej Łąki, Tatry, Polska

Biegaczka: Olga Łyjak

Foto: Błażej Łyjak/shutterstock.com

Opis: Położona między Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich. Jej wylot znajduje się na wysokości około 930 m, po wschodniej stronie Gronika. Górą Dolina podchodzi pod główną grań Czerwonych Wierchów na odcinku od Kopy Kondrackiej po Małołączniaka. Dolina Małej Łąki ma długość 5,4 km, powierzchnię ok. 5,7 km² i jest najmniejszą z dolin tatrzańskich.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Lars Schneider
fot. Lars Schneider

Miejsce: Hybrydy Zewnętrzne, Szkocja

Biegacz: Lars Schneider

Foto: Lars Schneider

Opis: Na Hybrydach Zewnętrznych nie można narzekać na brak ciężkich warunków pogodowych. Czasami z powodu silnych wiatrów nie sposób tam biegać. Ale kiedy już się uda, piękne widoki rekompensują absolutnie wszystko. To zdjęcie zostało zrobione w październiku, a najpiękniejsza część trasy prowadziła klifem do latarni morskiej na Butt of Lewis.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Miejsce: Tatry Zachodnie, Polska

Biegacz: Bartek Gorczyca

Foto: Piotr Dymus

Opis: Trasa Biegu Ultra Granią Tatr jest bez wątpienia trudna i wymagająca – właśnie za to ją lubię i respektuję. Trudne zbiegi, strome podejścia i brak miejsc na chwilę wytchnienia sprawiają, że wielu biegaczy marzy, aby stanąć na starcie tego rozgrywanego co dwa lata ultramaratonu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W czasie zawodów w bardzo małym stopniu podziwiam przyrodę i otoczenie. Na zawodach nie ma czasu na rozmyślanie o jej pięknie – startuję, by poczuć smak rywalizacji i coraz dalej przesuwać granicę swoich możliwości. Góry, ścieżki i naturę ożywioną podziwiam w marszu i na długich wędrówkach. Do tego potrzeba czasu, aby móc stanąć w pięknych sceneriach krajobrazu i westchnąć nad pięknem otaczającej przyrody.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Joe Klementovich
fot. Joe Klementovich

Miejsce: Góry Białe, Stany Zjednoczone

Biegacz: Doug Mayer

Foto: Joe Klementovich

Opis: Kiedy pokonasz 6-kilometrowy odcinek szlaku Whitehorse Ledge, który biegnie przez sosnowe lasy, wybiegasz na granitowy szczyt z widokiem na Góry Białe i Dolinę Góry Waszyngtona. Szlak ten jest oczywiście również uczęszczany przez turystów i rowerzystów, ale często można się poczuć w tych rejonach jakby nikogo innego nie było na świecie. Możesz tu pokonać dziesiątki kilometrów bez spotkania kogokolwiek na swojej drodze.  

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Dominik Rutkowski
fot. Dominik Rutkowski

Miejsce: Madera, Portugalia

Biegacz: Kamil Leśniak

Foto: Dominik Rutkowski

Opis: Najdłuższa z tras MIUT (115 km), czyli bieg Madeira Island Ultra Trail, wiedzie przez środek Madery, z jednego krańca wyspy (Porto Moniz) na drugi (Machico), poprzez słynne lasy wawrzynowe Laurissilva, czasem też w chmurach. Największe wyzwanie stanowią jednak strome zbocza: ultrasi m.in. wspinają się na najwyższe szczyty wyspy Pico Ruivo i Pico do Areeiro (wysokość ok. 1700-1800 m n.p.m.), biegną granią pasma górskiego oraz wąską ścieżką nad urwiskiem opadającym do oceanu. Przewyższenie trasy: 7000 m.

„To najpiękniejsza trasa, po jakiej biegłem, jednak dla mnie była także mordercza ze względu na stopień trudności. Na osłodę zmagań organizator poprowadził trasę po wspaniałych klifach z widokiem na ocean” – mówi Kamil Leśniak, który zajął w biegu szóste miejsce. Fotografię zrobiono przed zawodami, podczas rekonesansu trasy.  

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Federico Cabello Blanco
fot. Federico Cabello Blanco

Miejsce: Salinas Grandes, Argentyna

Biegaczka: Marina Soledad

Foto: Federico Cabello Blanco

Opis: „Im bardziej niegościnne miejsca, tym większą czuję satysfakcję, kiedy je pokonam. Zdecydowałam się wziąć udział w biegu Raid, ponieważ dzięki temu zyskałam szansę na poznanie północno-wschodniej części Argentyny. Ogrom i majestat tej solnej pustyni, piękno jej krajobrazu, energia wszystkich biegaczy i ich poziom – wszystko to stworzyło perfekcyjny scenariusz dla tego unikatowego biegu na 10 km. Czuło się brak powietrza, ale zapierające dech widoki rekompensowały wielki wysiłek” – opowiada Marina.   

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Darek Gąsienica Sieczka Dudek
fot. Darek Gąsienica Sieczka Dudek

Miejsce: Tatry Zachodnie, Polska

Biegacz: Jakub Pawlikowski

Foto: Darek Gąsienica Sieczka Dudek

Opis: Trasa w Tatrach Zachodnich, którą biegliśmy, wiedzie wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Co na niej czeka biegaczy? Kilka cudnych zbiegów oraz kilka piekielnych podejść, bo podbiegiem – kiedy się maszeruje – trudno to nazwać. W tle grań Ornaku oraz Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) górujący nad dolinami w tej części Tatr. Plusem tej trasy, oprócz niesamowitych widoków, jest mała ilość turystów.  

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 7 Marcin Porc
fot. Marcin Porc

Miejsce: Dąbrowa Górnicza, Polska

Biegacz: Janusz Pytel

Foto: Marcin Porc

Opis: „Okolice hałd koksowni Przyjaźń i kilku fabryk w Dąbrowie Górniczej są interesujące dla mnie jako biegacza i fotografika ze względu na industrialną przestrzeń. Razem z Januszem Pytlem, weteranem biegów górskich, wykorzystaliśmy je jako miejsce do sesji zdjęciowej. Muszę przyznać, że nasza wizyta tam była nielegalna. Skończyło się to kontaktem z ochroną obiektu - opowiada Marcin Porc. - W tej okolicy lepiej zrobić trening z drugiej strony koksowni. Jest to teren mniej industrialny, przez który można pobiec. Trzeba kierować się do Okradzionowa, gdzie wyznaczysz sobie ciekawą trasę, bliżej natury, przy brzegu Białej Przemszy, jednocześnie zapoznając się z dolinkami przy tej rzece”.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 6 | Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 8 »

RW 11/2015-09/2016

REKLAMA
}