Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8

Zapierające dech w piersiach widoki to wspaniała - i w pełni zasłużona - nagroda za trud, który biegacze wkładają w treningi i starty. Oto miejscówki, w których Czytelnicy i redaktorzy Runner's World z całego świata mieli przyjemność biegać, a przy okazji pstryknęli zdjęcia, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Jacek Deneka
fot. Jacek Deneka

Miejsce: Bieszczady, Polska

Biegacz: Bartek Gorczyca

Foto: Jacek Deneka

Opis: Na zdjęciu udało się uchwycić Bartka Gorczycę na 48. kilometrze III ultraMaratonu Bieszczadzkiego. Trasa wiedzie czerwonym szlakiem Głównego Szlaku Bieszczadzkiego z Okrąglika (1101 m n.p.m.) i zaczyna wspinać się na Jasło (1153 m n.p.m.). Zaraz po zdobyciu Jasła czeka dość hardkorowy zbieg do Cisnej – miejsce dobrze znane „Rzeźnikom”, bo na tym podejściu po raz pierwszy weryfikują oni swoje przygotowanie do biegu. Trasy biegowe w Bieszczadach zachwycają szczególnie jesienią: nie ma wielu turystów, a trawy i liście mają piękne kolory. Możesz je pokonywać samotnie lub stanąć na starcie ultraMaratonu Bieszczadzkiego i ruszyć po jednym ze szlaków, rywalizując z innymi ultrasami.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Andy Wakeman
fot. Andy Wakeman

Miejsce: Empire, Michigan, Stany Zjednoczone

Biegacz: Amber Laako

Foto: Andy Wakeman

Opis: Malownicza ścieżka wzdłuż jeziora Michigan, z której rozpościera się rozległy widok na taflę wody. Zdjęcie zrobione na jednej z 13 tras prowadzących przez park Sleeping Bear Dunes National Lakeshore. Na części trasy poprowadzona jest ponad 2-kilometrowa promenada. Do biegu motywują rozstawione po drodze punkty widokowe. Co roku na początku października na tych terenach organizowana jest impreza: Sleeping Bear Marathon, Half Marathon & 5 K. Zawody te dowodzą, że jesień jest piękna nie tylko w Polsce. Trasa wymagająca, ale jeżeli potraktujesz start jak wycieczkę krajoznawczą, czekają na Ciebie zapierające dech w piersiach widoki i sielska atmosfera.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Jacek Urbanowicz
fot. Jacek Urbanowicz

Miejsce: Jedlina-Zdrój, Polska

Biegacz: Igor Kochański

Foto: Jacek Urbanowicz

Opis: Góry Wałbrzyskie nie są może zbyt wysokie, ale na pewno „wygodne” do biegania czy jazdy rowerem, ponadto pełne malowniczych szlaków. Ciekawa trasa – ze startem i metą w Jedlinie-Zdroju – wiedzie po okolicznych szczytach, gdzie Jacek, Igor i inni członkowie klubu Pro-Run urządzili sobie zimową wycieczkę biegową. Jedną z atrakcji jest najdłuższy (nieczynny) tunel kolejowy, do którego można zajrzeć, a ci o mocnych nerwach mogą go pokonać na własnych nogach. Jedlina-Zdrój to nie tylko piękne widoki, ale też świetne miejsce treningowe. Posiada niezłą bazę hotelową oraz własny minibrowar, w którym można uzupełnić „elektrolity” po wycieczce biegowej.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Julita Chudko
fot. Julita Chudko

Miejsce: Skrzyczne, Beskid Śląski, Polska

Biegacz: Leszek Proc

Foto: Julita Chudko

Opis: Trasa zimowego biegu ultra „Zamieć” rozpoczyna się w Szczyrku, potem wiedzie przez okoliczne górki z kulminacją na szczycie Skrzycznego na wysokości 1257 m n.p.m. Każda zima w Beskidach bywa inna, ale na szlaku w tym czasie możesz spodziewać się ślizgawicy (błotnej, śnieżnej lub lodowej) oraz przeszkód na drodze w postaci powalonych drzew. Na tej trudnej, ale pięknej trasie zawsze możesz ogrzać się i wypić herbatę w schronisku PTTK na Skrzycznem. W drodze przydadzą się kije trekkingowe, buty z kolcami lub kolczastymi nakładkami. Zimą tych szlaków nikt nie odśnieża, więc jest to wyzwanie w czystej postaci.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Marcin Nowicki
fot. Marcin Nowicki

Miejsce: jezioro Wanaka, Nowa Zelandia

Biegacz: nieznany

Foto: Marcin Nowicki

Opis: Zdjęcie wykonałem na bardzo popularnym wśród nowozelandzkich biegaczy szlaku prowadzącym na szczyt Roy’s Peak nad jeziorem Wanaka. Trasa prowadzi przez łąki Tussock aż na szczyt o wysokości 1578 m n.p.m. Zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki z linii grzbietu obejmują większość jeziora Wanaka, okoliczne szczyty oraz górę Mount Aspiring/Tititea. Znaczna część trasy przebiega przez prywatne tereny wykorzystywane do wypasu owiec. Co roku organizowane są tu zawody Outside Sports Roy’s Peak Sky Run in Wanaka, a 15-kilometrowa trasa wyścigu biegnie na szczyt i z powrotem. Szlak wiedzie przez region Otago na południowej wyspie Nowej Zelandii, która jest bardziej zróżnicowana pod względem krajobrazu oraz znacznie mniej zaludniona niż północna. Jezioro Wanaka zajmuje powierzchnię 192 km² i jest czwartym największym jeziorem Nowej Zelandii. W okresie zimowym można na własne oczy zobaczyć niesamowity spektakl świateł: południową zorzę polarną Aurora Australis.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Tomasz Woźny
fot. Tomasz Woźny

Miejsce: okolice Sobótki i Ślęży, Polska

Biegacz: Magdalena Łowicka

Foto: Tomasz Woźny

Opis: Malownicze tereny wokół góry Ślęży (717 m. n.p.m.) należą do ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców Wrocławia i okolic. Bazą wypadową bywa zwykle miasto Sobótka u jej podnóża. Z jego rynku startuje Półmaraton Ślężański. Trasy wokół Ślęży wiodą asfaltowymi drogami, ale zwykle nie ma na nich zbyt dużego ruchu. W kość daje biegaczom zwykle 7-kilometrowy podbieg na Przełęcz Tąpadła między Ślężą a Radunią. Potem jest już z górki. Wiosną w wiosce Sady kwitną jabłonie i rzepak, tworząc niesamowitą scenerię do biegania.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Paweł Kempa
fot. Paweł Kempa

Miejsce: góry Atlas, Maroko

Biegacz: Joanna Jabłczyńska

Foto: Paweł Kempa

Opis: Niedaleko marokańskiego miasta Warzazat na styku gór Atlas i Sahary znajduje się oaza Oued Noujoum. Można tam dobiec (oj, trudne), dojechać na osiołku lub dotrzeć samochodem terenowym. To w zasadzie kilka prostych, kamiennych domów Berberów, którzy pozostali na tym pięknym, ale surowym pustkowiu. Z osady wiedzie malownicza ścieżka wokół oazy, poprowadzona półkami skalnymi. Po wycieczce biegowej i odwiedzeniu okolicznych szczytów można przenocować w stworzonej dla turystów kameralnej i kierującej się zasadami ekologii części osady. Śpi się w berberyjskich namiotach, a wodę na herbatę gotuje w piecach solarnych przypominających anteny satelitarne. Wiosna to najlepszy czas, żeby pobiegać w tym miejscu, gdyż latem robi się gorąco jak w piekle.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Błażej Łyjak
fot. Błażej Łyjak

Miejsce: Tatry Wysokie, Polska

Biegacz: Jarosław Łuczkiewicz

Foto: Błażej Łyjak

Opis: Tatrzańskie szlaki wysokogórskie nie należą do najłatwiejszych, ale za to są zdecydowanie najpiękniejsze w Polsce. Przygotuj się na długą wycieczkę biegową. Weź plecak, kurtkę, zapas wody i batonów. Na zdjęciu Jarosław Łuczkiewicz zbiega z przełęczy Krzyżne (2112 m n.p.m.) żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. „Ten fragment szlaku jest bardzo techniczny. Śmiało można stwierdzić, że to najtrudniejszy zbieg na trasie Biegu Ultra Granią Tatr, który odbył się miesiąc później po wycieczce biegowej. Tego dnia trening zajął nam ponad 6 godzin. Pokonaliśmy w górskim terenie 35 kilometrów” – mówi Błażej Łyjak.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Felix Sanchez
fot. Felix Sanchez

Miejsce: Playa de Aizkorri, Hiszpania

Biegacz: Janine Fernandez de Olano

Foto: Felix Sanchez

Opis: Hiszpańskie plaże nad Atlantykiem nie są może tak znane, jak Costa Brava czy Costa del Sol nad Morzem Śródziemnym, z drugiej jednak strony, te nad oceanem wydają się znacznie bardziej sensownym wyborem dla biegaczy. Powód? Trenujesz z dala od zgiełku zatłoczonych ośrodków wczasowych, owiewa Cię przyjemna bryza od oceanu, a zdecydowanie niższe temperatury (i ceny) nie męczą tak bardzo. Do tego plaże w okolicach Bilbao kuszą swoimi malowniczymi klifami i falami, na których walczą surferzy. Plaża Aizkorri jest jedną z czterech w okręgu Getxo. Ponad nią prowadzą ścieżki wytyczone na klifach. Zachwycające zachody słońca dostajesz w pakiecie treningowym.

Najpiękniejsze ścieżki biegowe RW - cz. 8 Jordi Anguera
fot. Jordi Anguera

Miejsce: Arfud, Maroko

Biegacz: uczestnik Desert Run

Foto: Jordi Anguera

Opis: Samochodowy Rajd Paryż-Dakar już dawno nie prowadzi przez bezdroża i pustynie Maroka, ale biegacze mogą wziąć udział w etapowym biegu Desert Run. Kilometry po pustyni dawkowane są stopniowo: 15, 21 i ostatniego dnia 26 km. Bieg nie należy do ekstremalnych i morderczych: jest raczej przygodą na Saharze i bezkresnym oceanie piasku. Organizatorzy zapewniają wiele dodatkowych atrakcji, na przykład wizyty w wioskach Berberów czy przejazd wielbłądami jak w karawanie za dawnych lat. Zdjęcie wykonano na wydmach w okolicach miasta Arfud. Hiszpańska edycja „Runner’s World” jest patronem medialnym tej imprezy. Więcej informacji na carreradesertrun.com.

Zobacz pozostałe galerie z tego cyklu:

« Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 7 | Najpiękniejsze biegowe ścieżki RW - cz. 9 »

RW 10/2016-08/2017

REKLAMA
}