Nauka na błędach [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

"Istnieje metoda pedagogiczna, w której negatywna ocena za brak postępów nie jest wyrażana stopniem, ale wyrażeniem >>jeszcze nie<<. Jak pokazują doświadczenia, przynosi to dużo lepsze efekty niż jedynka w dzienniczku." - pisze w najnowszym Runner's World Marek Dudziński.

Trening metoda jeszcze nie shutterstock.com
Determinacja, konsekwencja i upór w treningu pomogą Ci zmienić "jeszcze nie" na "już tak" (shutterstock.com).

Mój trener mawiał nam w czasach juniorskich, że w dawnym Związku Radzieckim nauczono krowę grać na mandolinie, więc my też w pewnym momencie będziemy lepszymi siatkarzami. Nie wiem, jakich metod używali radzieccy naukowcy, ale ciągłe próby podnoszenia swoich umiejętności przyniosły nam srebrny medal mistrzostw Polski.

W każdym z nas drzemie ogromny potencjał, cała sztuka polega tylko na tym, by go jakoś uwolnić (na marginesie: dziwne, że gdy dotyczy to innych, to uważamy, że najskuteczniejszy jest kij, ale na nas samych najlepiej działa marchewka ;-) ). Wspomniana przeze mnie wcześniej ocena „jeszcze nie” okazuje się być niesamowicie skuteczna w uwalnianiu możliwości uczniów.

Nie traktują jej bowiem jako porażki, która demotywuje, ale jako doświadczenie, które pozwala im wskoczyć na wyższy poziom. Dokładnie o to samo chodzi nam, biegaczom. Dlatego nie załamuj się, kiedy na długim wybieganiu przejdziesz na kilka chwil do marszu (nawet parę razy), na podbiegach zabraknie Ci powietrza w płucach albo pary w nogach, nie uda Ci się wstać o 5 rano na jakiś trening, rehabilitowana kontuzja nie zniknie szybko albo nie pobijesz swojej życiówki na najbliższych zawodach.

To nie jest oznaka Twojej słabości, a jedynie moment, w którym „jeszcze nie” jesteś w formie, o jakiej marzysz. Pod warunkiem że nie przestaniesz próbować.

PS Do zobaczenia na 6. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie, w którym startować będą uczestnicy Wyzwania RW. Przyjdź do nas i daj znać, że „już tak”.

RW 03/2018

REKLAMA
}