Nie patrz w PESEL! [LIST CZYTELNIKA]

Czy biegacze mają swój „termin przydatności”? Bezwzględnie nie – wystarczy spojrzeć na kategorię 70+ każdego dużego biegu, by przekonać się, jak popularne jest bieganie wśród seniorów. Jurek, stały Czytelnik Runner’s World, jest przy tym także doskonałym przykładem tego, że nigdy nie jest za późno na pierwszy maraton.

Biegacz senior maraton arch. prywatne
Jurek długo zarzekał się, że maratonów nie biega - ale przyszła kolej i na niego. Dziś zachęca innych seniorów (i nie tylko), by spróbowali swoich sił na królewskim dystansie (fot. arch. prywatne)

Nie tak miało być. Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, założyłem sobie, że maratonów nie biegam. Maratony zżerają organizm i kropka. I tak sobie biegałem 3 lata piątki, dyszki, czasem połóweczki, i to w zupełności wystarczało, żeby dwa lata z rzędu wygrać Ligę Biegową w swojej kat. M70 i blisko 30 razy stać na pudle, i to w wielu prestiżowych biegach.

A maratony? A po kiego diabła mi się męczyć? Ale cóż, padło i na mnie. Zapisałem się i trenowałem do Cracovia Maraton (...). Do 38. km wszystko szło dobrze, potem męka. Na ostatnim kilometrze pomyślałem: „No, teraz to plamy nie dam."

Zobacz, jak seniorów (i nie tylko) do biegania zachęca inny biegacz-senior, Jacek Fedorowicz: Warto biegać! [FELIETON JACKA FEDOROWICZA] 

Przede mną cała ulica Grodzka, szpaler kibiców, którzy, widząc moją siwą brodę, dopingowali jeszcze bardziej. Pod taką presją to i nieboszczyk sprintem dobiegłby do mety. I tak mój pierwszy maraton pokonałem w 72. wiośnie życia. Czas? 5:11, czyli według przelicznika wiekowego 3:43. Ważne, że moje zawiasy i trybiki wytrzymały. Pewnie dlatego, że to solidna, dawna produkcja, a nie jakaś obecna, gdzie po pierwszej awarii wszystko idzie na śmietnik.

A więc, droga młodzieży, seniorzy: jeśli liznęliście ciut sportu, a teraz biegacie rekreacyjnie, to nie zwlekajcie i zapisujcie się na Maraton Warszawski (zobacz, jak wyglądała trasa 39. PZU Maratonu Warszawskiego w zeszłym roku - red.). A dlaczego Warszawski? No bo tam jest najdłuższy limit czasowy: 6,5 godziny! A to gwarantuje, że nawet marszobiegiem go zrobicie. I będziecie mieć satysfakcję, że jesteście lepsi od Filipidesa, bo przeżyliście! Do zobaczenia!

RW 07/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}