[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Niewidomy biegacz i wyjątkowy przewodnik - duet od łamania barier

Krystian jest niewidomym nastolatkiem. Ale to nie znaczy, że nie wie, dokąd idzie. On zmierza na sportowe wyżyny, bo jego oczami jest Grzegorz, nauczyciel jak z marzeń. Poznaj historię o wielkiej przyjaźni, motywacji i determinacji do walki o marzenia.

Grzegorz Czajka, Krystian Donifacy, bieganie niewidomych, niepełnosprawni biegacze Grzegorz Czajka to nauczyciel, Krystian Donifacy to uczeń. Razem startują w zawodach / fot. Tomasz Woźny, archiwum prywatne

"Na zawodach ludzie pukają się w głowę, że mamy zamiar przejść dziesięć kilometrów po górach. Bo Krystian młodziutki, bo malutki, bo niewidomy… Ale ja wiem, jakiego mam za sobą wariata" – mówi Grzegorz Czajka, nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły specjalnej w Ludwikowicach Kłodzkich. Razem ze swoim uczniem, niewidomym Krystianem, przełamują kolejne bariery.

Tak właśnie było w Jakuszycach w październiku 2013 roku, gdzie startowali w mistrzostwach świata w nordic walking. Krystian ścigał się z dorosłymi, a był to jego debiut. Krystian Donifacy widzi tylko silne światło – na przykład gdy spojrzy w słońce. Ale mimo niepełnosprawności ma też wielki talent. Dostrzegł go właśnie Grzegorz Czajka: "Krystian był bardzo ciekaw zajęć sportowych i chciał robić wszystko to, co widzący koledzy. Codziennie na rowerze stacjonarnym przejeżdżał 20 kilometrów. To naturalny talent długodystansowy".

REKLAMA

Wymyślił więc nordic walking, a chłopak w lot załapał technikę i mogli startować. Jak do tej pory – a występują razem od 2013 roku. Ale to zapewne nie koniec kariery Krystiana i jego trenera. Grzegorz Czajka zapewnia, że dołoży starań, by ten inteligentny, wytrwały, zdeterminowany chłopak odnosił kolejne sukcesy.

„To dla niego bardzo ważne, bo w ten sposób buduje pewność siebie. A i ja spełniam się przy nim jako trener”. Grzegorz powoli zaczyna też przygotowywać Krystiana do biegów. Robią już kilkukilometrowe treningi. Na jednym z charytatywnych biegów udało im się przetruchtać 9 kilometrów.

„Ja wiem, że on da radę, że ma wielką moc. No i widzę, jak wielką radość daje mu dojście na metę. Oklaski, okrzyki. To go bardzo buduje” – mówi Grzegorz. Ale jemu samemu też należy się wyróżnienie, bo to nauczyciel z powołania. Co miesiąc bierze swoich niepełnosprawnych podopiecznych na zawody. Po to, żeby się integrowali, uczyli żyć w społeczeństwie. No i ma dobre efekty. Efekt uboczny – cały dzień poza domem.

„Ale rodzina wie, że muszę być trenerem, bo to mnie motywuje, napędza” – przekonuje. Miłość do sportu łączy go więc z Krystianem chyba nawet bardziej niż linka, na której prowadzi niewidomego chłopca.

Życie Krystiana nie jest łatwe. Niepełnosprawność wiele spraw utrudnia. Ale to chłopak, który stawia przeciwnościom czoła. No i chwyta każdą okazję, by tego życia zasmakować.

2010 - Krystian jest niesłychanie ciekawy świata. Wszystkiego chce spróbować. Uwielbia zwierzęta i nigdy się ich nie boi.

 

 

2011 - Chłopiec jest małym aktorem. Tutaj występuje w szkolnych jasełkach. Odważnie mierzy się z każdym zadaniem.

 

 

2013 - W 2013 roku, na mistrzostwach świata nordic walking, Krystian i Grzegorz przeszli dziesięć kilometrów w górach.

 

 

2014 - Krystian też pięknie śpiewa. Występuje na konkursach i podbija serca widzów. Tutaj na dolnośląskim Galerionie z Joanną Brodzik.

 

 

 

 

 

2015 - Finisz w zawodach na wrocławskim torze wyścigów konnych. Krystian kończył zawody z bólem brzucha.

 

 

RW 04/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij