Piotr Kraśko: Trening resetuje moją głowę

Kiedyś gonił za życiówkami w maratonach i triathlonach. Dziś bieganie jest dla niego odpoczynkiem, momentem wyciszenia w trakcie napiętego dnia. Podczas treningów oczyszcza głowę ze stresu, który towarzyszy pracy w telewizji. Codziennie pokonuje przynajmniej 10 km.

Piotr Kraśko: Trening resetuje moją głowę Wojciech Wójtowicz
fot. Wojciech Wójtowicz

Zacząłem biegać... W 2004 r. byłem korespondentem w Rzymie. Pewnego dnia szedłem chodnikami wzdłuż Tybru. Patrzę, a tam dziesiątki biegaczy. Pomyślałem: „Ale fantastycznie, też muszę spróbować!”. Ta 10-kilometrowa trasa okazała się piękna. Biega się, omijając światła i samochody tłocznego Rzymu.

Mój najlepszy bieg… Na każdym maratonie już po 10 km powtarzałem sobie: „Po co ja to robię… No dobra, wystartowałeś, to ukończ, ale nigdy więcej”. Po 7 ulicznych maratonach wreszcie wystartowałem poza miastem. Maraton Mazury po lasach i obok jezior okazał się pierwszym, który biegłem w euforii przez całą trasę.

Mój najtrudniejszy trening… Trzeci maraton w Warszawie biegłem z grypą żołądkową. Każdy kilometr był drogą przez mękę. Ledwo dobiegłem.

Moje trasy… W Warszawie zachwycają ścieżki w Łazienkach Królewskich. Na Mazurach lubię tereny wzdłuż rzeki Krutyni i jeziora Bełdany, którędy prowadzi trasa Maratonu Mazury. Biegłem tam 100 razy i za każdym razem mi się podoba.

Zwykle jem... Podczas treningów do maratonów i triathlonu przyzwyczaiłem się do makaronu z kurczakiem i warzywami. Mógłbym to jeść na okrągło. Proste do zrobienia. Kompletnie mi się nie nudzi.

Upał: straszny czy niestraszny…? Uwielbiam ekstremalne warunki. Jak na maratonie zaczyna lać, ale tak potężnie – uwielbiam! W Rzymie biegałem w południe, specjalnie w największy upał.

Patent na mobilizację… Uważam, że można odpuścić trening, gdy bardzo chce się biegać, ale nie wolno odpuścić, jak się nie chce. Wtedy trzeba się zmobilizować. Tylko raz na 10-14 dni mam kryzys, częściej wielką ochotę.

5, 10 czy 21 km? Codziennie biegnę 10 kilometrów. Przed maratonem więcej.

Na trening zabieram... ...zegarek z GPS i porównuję czasy.

Mój biegowy cel… Przebiec maraton nowojorski. Kiedyś byłem w NYC w czasie maratonu i poczułem, co to znaczy doping 2 milionów ludzi. Mam nadzieję, że tej jesieni wystartuję tam z razem z Team New Balance.

Piotr Kraśko. Dziennikarz i reporter. Były korespondent w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Szef Wiadomości TVP1. Obecnie dziennikarz TVN i TVN24BiS. Prowadzi poranki w radiu TOK FM. Autor książek, m.in. „Rok reportera”, „Alaska – świat według reportera”.

RW 06/2017  

REKLAMA
}