Przemysław Iwańczyk: Nie namawiajcie mnie na 100 km!

„Chcę uprawiać turystykę biegową na dystansie półmaratonu. Taki mam plan, choć jak to w piosence Elektrycznych Gitar: »Ale kiedyś się wezmę... «. Maraton i dłużej? Jeśli ktoś mnie wyjątkowo zainspiruje.” – mówi dziennikarz Polsat Sport i radia TOK FM, Przemysław Iwańczyk. Co jeszcze zdradził w rozmowie z RW?

Przemysław Iwańczuk - wywiad Runner's World Wojciech Wójtowicz
Polecane dyscypliny sportowe Przemysław testuje na własnej skórze w programie „Atleci”, ale to bieganie daje mu energię do pracy i walki z pokusami (fot. Wojciech Wójtowicz).

Przemysław Iwańczyk

Dziennikarz, prezenter, komentator sportowy w Polsacie Sport i Polsacie News, m.in. autor programu „Atleci”. Prowadzący audycje w Radiu TOK FM, gospodarz pasma „Przy niedzieli o sporcie”.

Zacząłem biegać...

...kiedy w 2010 roku wysłano mnie w Polsacie Sport do obsługi Półmaratonu Warszawskiego. Ponieważ zawsze próbowałem wszystkich sportów, którymi zajmowałem się w mediach, nie inaczej obmyśliłem i tę przygodę. Stanąłem na starcie z Pawłem Januszewskim, w rozklapciałych butach sportowych. Wyglądałem i biegłem jak ostatnia ofiara losu. Czas: 2:15. Na mecie moje stopy wołały o pomoc, ale pomyślałem, że to ciekawe doznanie.

Najlepszy bieg

Jeśli dobrze pamiętam – to Bieg Niepodległości w 2016 roku w Warszawie. Udało mi się zejść poniżej 50 minut na 10 km.

Mój najtrudniejszy bieg

Wzięty z marszu Półmaraton Krakowski. W wieczór poprzedzający start wypiłem kilka piw, nafaszerowałem się hot-dogami ze stacji benzynowej, położyłem się dość późno i jeszcze miałem na głowie zrobienie relacji TV z tego wydarzenia. Do 8-10 km umierałem. Gdybym postępował w zgodzie z rozsądkiem, byłoby o wiele lżej. Wykluczyłem tym samym mity na temat futbolowej zasady, której hołdują piłkarze imprezowicze, że „gaz robi gaz”! Bo nie robi...

Biegających dziennikarzy sportowych jest więcej - zobacz, co o swojej pasji mówią Przemysław Babiarz, Maciej Kurzajewski, Krzysztof Łoniewski, Tomasz Smokowski, Michał Gąsiorowski i Jerzy Mielewski.

Ulubiona trasa

Kultowa dla mnie trasa Jurata – Jastarnia – Jurata z połową dystansu po plaży oraz zapamiętana na długo trasa wzdłuż mariny w chorwackim Porecu. Zawsze wiąże się to z rytuałem złożonym z dwóch przystanków na kawę, zerknięcia na gazety sportowe, wizyty w miejscowym kościele i obowiązkowego zdjęcia na koniec.

Najlepszy motywator

Operacja. Po każdym z dwóch zabiegów kolana (przez piłkę nożną) miałem tyle werwy, co nigdy. Doceniałem wtedy, jak ważne jest móc się ruszać bez ograniczeń.

Podczas biegania słucham...

Podcastów Radia TOK FM oraz audiobooków w Storytel – to moje ostatnie odkrycie. Nigdy nie przyznam się, co to za tytuły (śmiech).

5, 10, 21, 42 km, ultra?

5 km nie lubię. 10 km – idealnie. 100? Przepraszam, nie dosłyszałem pytania, proszę o następne.

Zobacz też: Bohdan Tomaszewski: Znałem Kusego, Zatopka, Owensa...

Bieg marzeń

Starty raz na kwartał w półmaratonach poza krajem w tempie krajoznawczym. Cykl „Jak oni biegają, jak oni jedzą, jak oni żyją” chętnie zrobię w TV. Co Wy na to?

RW 05/2018

REKLAMA
}