[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Ralph Serna i jego największa kolekcja butów do biegania

Czego trzeba, by zgromadzić największą na świecie prywatną kolekcję butów biegowych? Chęci i dużo miejsca. Ralph Serna ma obie te rzeczy. Posiada ponad 150 par obuwia do biegania - i zapewnia, że wcale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Ralph Serna: Kolekcjoner butów Ralph Serna poluje na biegowe buty z historią / fot. Greg Segal

Ralph Serna przekroczył próg bostońskiego sklepu obuwniczego w 1993 roku i stanął jak wryty. Na kupie usypanej ze sznurówek zobaczył nigdy nieużywaną parę butów Puma Brush Spike. Cena – 5 dolarów. „Nie mogłem uwierzyć własnym oczom” – wspomina Serna. Szczęściarz z niego. Brush Spike to nie tylko rzadki model (wyprodukowano zaledwie 200 par, w późnych latach 60.).

Zajmują one chwalebne miejsce w historii biegania. To właśnie te buty nosili John Carlom i Lee Evans – sprinterzy, którzy podczas U.S. Olimpic Trias w 1968 roku ustanowili rekordy świata. Rekordy, których nie uznano, ponieważ 68 kolców w podeszwie butów Puma nie spełniało ówczesnych standardów. To właśnie zamiłowanie do butów sportowych popchnęło Ralpha do zgromadzenia jednej z największych na świecie kolekcji klasycznych butów do biegania.

REKLAMA

Przeszło 150 par, niektóre z okresu II wojny światowej – oto co stoi na półkach w garażu jego domu w Santa Barbara. „Niektórzy kolekcjonują karty z baseballistami” – mówi. – Ja zbieram buty”. Jak kolekcjoner monet poszukujący wymarzonego okazu, tak Serna, lat 51, bez przerwy przeszukuje sklepy ze starociami, targowiska i eBay w poszukiwaniu kolejnej pary, która wzbogaci jego kolekcję.

Do jego ulubionych znalezisk należą: podbita skórą para butów Low&Sons (to takie buty nosił w latach 50. Roger Bannister), para Adidasów Titan – ostatnie buty ze skóry kangura sprzedawane w USA – oraz para metaliczno- srebrnych Nike Disco z limitowanej edycji z 1977 roku – równie przydatna na trasie, jak i na parkiecie. Kolekcjonowanie butów było dla Serny czymś naturalnym.

Biegać zaczął w 1970 roku i wygrał mistrzostwa NCAA Cross-Country w roku '75 i '76, a gdy nie brał udziału w wyścigach, projektował buty dla Reeboka, Mizuno czy Etonic. Para jego butów została wykorzystana w 1998 roku w filmie „Przed metą”, biografii legendy biegów Steva Prefontaine’a.

Oprócz butów, Serna zbiera też magazyny i książki o bieganiu. Ale to smykałka do starego obuwia powoduje, że nie traci czujności. „W tłumie ludzi nie widzę niczego, co jest ponad 15 cm nad ziemią” – mówi Serna.

Historia biegowej ciżemki

1. The Nike Disco były bardzo popularny w 1977 r.

2. 1972 – Adidas Titans były zrobione ze skóry kangura, ale materiał ten został zakazany w USA.

3. Law&Son były ulubionymi kolcami elity biegaczy w latach 50.

4. Puma wyprodukowała tylko 200 par tych kolców w roku 1968.

RW 03/2008

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij