Raport: Bieganie w 2016 roku w liczbach [INFOGRAFIKI]

Runner's World przeprowadził sondaż online na grupie 17 177 ankietowanych w 24 krajach, w tym również nad Odrą i Wisłą. Powstał z tego globalny portret biegania w liczbach. Zobacz, czego dowiedzieliśmy się z niego o biegaczach w Polsce i na świecie.

ankieta Runner's World, bieganie statystyki, trendy w bieganiu, ciekawostki o bieganiu Rodale Images
Badania zostały przeprowadzone w 24 krajach, w których wydawany jest magazyn Runner's World / fot. Getty Images

Z badań przeprowadzanych co roku już od 10 lat wynika, że wiele łączy biegaczy na całym świecie. Globalnym trendem jest to, że biegamy coraz więcej, wolimy trenować w samotności, a większość z nas słucha w trakcie treningu muzyki. Do tego aż 80% biegaczy wykorzystuje GPS w czasie swoich treningów! Najbardziej aktywni w mediach społecznościowych są Chińczycy.

42% biegaczy przed biegiem po pierwsze sprawdza pogodę, a 41% przede wszystkim rozciąga się. 14% podczas biegu słucha muzyki pop. 36% z nas buty biegowe kupuje w sklepach specjalistycznych.

W badaniach pojawiają się też różnice między poszczególnymi nacjami. Na przykład aż jedna czwarta Argentyńczyków jest przeciwna pozdrawianiu się biegaczy na trasie. Polacy wyróżniają się tym, że najbardziej ze wszystkich badanych narodów uwielbiają biegać wieczorami.

Tylko 0,5% biegaczy w Polsce trenowałoby bez koszulki. Dla porównania aż 37% Francuzów nie ma nic przeciwko bieganiu topless. Ze wszystkich nacji wydajemy też najmniej na parę butów - średnio 82 dolary, najwięcej Szwedzi, którzy za jedną parę średnio płacą ok. 183 dolarów. Podobnie jak Węgrzy średnio kupujemy tylko jedną nową parę na rok.

Najbardziej nastawieni na rywalizację są Włosi. Najwięcej kilometrów tygodniowo pokonują Amerykanie - 44 km, niemal o 10 km więcej od średniego przebiegu Polaka. Nad Wisłą po biegu najczęściej sięga się po kanapkę z dżemem, tymczasem Holendrzy wolą talerz zupy. 

Więcej smaczków znajdziesz w poniższych infografikach.

REKLAMA
}