Razem raźniej, czyli bieganie w grupie

Już kilka tygodni truchtania poprawia wydolność, samopoczucie i dodaje energii. Ale jak złapać tego bakcyla? Najłatwiej zarazić się, przebywając w środowisku już zainfekowanych. Gdzie znajduje się ognisko "choroby"? Oczywiście - na ścieżkach biegowych.

Bieganie w grupie nike
fot. nike

Moda na bieganie trwa w najlepsze i trenują już nie tylko aktorki w popularnych serialach. Do biegania przekonują się nawet ci, którzy dotąd niechętnie ruszali się z kanapy. Też chcesz zacząć, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać... Proponujemy Ci treningi w 14 miastach Polski, pod okiem 45 trenerów Nike. Na 30 ścieżkach dwa razy w tygodniu możesz zacząć swoją przygodę z bieganiem. Nie warto przegapić takiej okazji! Szczególnie że bieganie w grupie ma również inny wymiar. Sprawdź, jaki.

REKLAMA

Trening - to jest to!

Kuba Wiśniewski, trener koordynator ścieżek biegowych, twierdzi, że rekreacyjne bieganie jest najskuteczniejszym sposobem na lepsze i zdrowsze życie. A jego wrogiem - bezruch i siedzący tryb życia, który prowadzi 80% Polaków. Taki styl życia wywołuje bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów i prowadzi do zaników mięśni. Słabe mięśnie, szczególnie te trzymające kręgosłup, stają się przyczyną jego bólów. Spłyca się oddech, organizm staje się niedotleniony, wydolność spada, tak jak tempo metabolizmu.

Wieczna młodość

Na ścieżkach biegowych można temu zapobiec. Tam każdy pod okiem fachowców (i dzięki nim) może budować formę bez względu na poziom wytrenowania. W bieganiu, tak jak w każdym sporcie, trzeba zacząć wolno - przystosować układ oddechowy i serce do wysiłku, zaadaptować mięśnie i stawy. Trzeba poczuć swoje ciało, nauczyć się wielu nowych ruchów. Wszystko po to, aby uniknąć kontuzji w drodze do celu. Może nim być dystans 5 czy 10 km, a nawet maraton.

W przygotowaniach zawsze można liczyć na fachowość i doświadczenie prowadzących zajęcia. "W marcu na ścieżki biegowe przychodzą osoby, które dopiero wstały od biurka" - ocenia Kuba. Dlatego zaczynamy od nauki prawidłowej postawy. Aby tułów był prosty, trzeba mieć mocne mięśnie brzucha, szczególnie te najgłębiej położone. Jak je wzmocnić, podpowie trener, rozpisze też treningi. On również wskaże, jak najskuteczniej poprawić siłę mięśni nóg oraz... rąk, klatki piersiowej i pleców.

Wymaga tego postawa biegowa: ręce powinny być luźne i zgięte pod kątem 90 stopni, a barki nieruchome. "W czasie biegu patrzysz przed siebie. Niby nic trudnego, ale trzeba wzmocnić mięśnie szyi i mięśnie piersiowe. W przeciwnym razie odruchowo następuje ściągnięcie brody do klatki piersiowej i schowanie jej w ramiona". Utrudnia to oddychanie, zmniejsza pojemność płuc i w konsekwencji spłyca oddech. Trenując pod okiem fachowców, bardzo szybko nauczysz się prawidłowego oddychania: jeden krok na jeden oddech. To podstawa biegania. Tylko wtedy mięśnie będą miały zapewnione paliwo do pracy.

Znajdź swoją grupę

Fajnie jest ćwiczyć w grupie. Jest wtedy większa motywacja do pracy, łatwiej się znosi trudy treningu i cieszy z postępów. Niestraszny jest deszcz czy śnieg podczas treningu. Jak twierdzi Monika Coś, PR manager Nike Poland, przeciętnie pod okiem trenera ćwiczy 16 osób. Są jednak trenerzy rekordziści, którzy potrafią zachęcić do biegania nawet 50 osób (Wrocław). Nie wspominając o stowarzyszeniu Park Skaryszewski, który nie przerywa zajęć również w zimie, a nawet organizuje biegi uliczne dla warszawiaków.

"W tym sezonie przygotowaliśmy 30 ścieżek biegowych w 14 miastach całej polski. Zajęcia na nich odbywają się dwa razy w tygodniu. Mają one charakter rekreacyjny i są bezpłatne" - mówi Monika Coś. - Dodatkowo treningi w weekendy będą miały specjalną, bogatą oprawę. Będzie można na nich zdobywać punkty".

Naliczane są one za udział w imprezach biegowych na ścieżkach biegowych lub za namówienie przyjaciół do wspólnego biegania. Znajdziesz w nim również fachową pomoc specjalistów oraz informacje o konkursach, kartach i promocjach w sklepach.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA