Sprinter czy maratończyk? [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

Rywalizacja w bieganiu jest prosta: wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do mety. Ale czy lepszym biegaczem jest najszybszy na 100 metrów, czy ten, który dobiega najdalej w rywalizacji 24-godzinnej?

Sprinter czy maratończyk? [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO] shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Oglądając olimpijską rywalizację w sprintach, biegach średnich czy maratonie, praktycznie nie zauważamy tych, którzy zajmują ostatnie miejsce w finale albo kończą królewski dystans 3 minuty po zwycięzcy. A przecież są to zawodniczki i zawodnicy najlepsi w swoich krajach, a może nawet kontynentach, i pokonują dany dystans szybciej niż miliardy ludzi na Ziemi. Ale, jak śpiewa ABBA, „the winner takes it all” .

Tylko kto z nich jest lepszym biegaczem: Usain Bolt (dla przypomnienia: 9,58 na 100 m) czy Mo Farah (26:46,57 na 10 000 m)? A może lepszy od nich jest Adam Kszczot (1:43,30 na 800 m)? Naprawdę trudno powiedzieć. Aż chciałoby się obejrzeć taki biegowy wielobój łączący rywalizację na wielu dystansach, w którym oni wszyscy walczyliby o miano najlepszego biegacza świata.

A wtedy może okazałoby się, że jest nim np. Piotr Hercog, ultramaratończyk, dla którego tych 9,5 sekundy Bolta nie ma na trasie praktycznie żadnego znaczenia. W nowym numerze RW (już w kioskach!) mówi nam natomiast między innymi o tym,  o czym myśli się podczas biegu na 100 km.

Wybór najlepszego biegacza można sobie jeszcze bardziej utrudnić: Marcin Lewandowski (1:43,72 na 800 m) czy Joanna Jóźwik (1:57,37 na tym samym dystansie)? Wiesz? Ja nie. Ale wiem jedno. Niezależnie od tego, jakie są Twoje ulubione dystanse – 1 km czy maraton – i jakie masz na nich życiowe rekordy, to na tej trasie, którą pokonasz dziś lub jutro, na treningu czy zawodach, to Ty jesteś najlepszą biegaczką lub biegaczem świata. Bo jeśli biegniesz, to już wygrywasz. Nawet jeśli inni są od Ciebie trochę szybsi.

RW 06/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}