REKLAMA

Strażacy z Sierpca: rozbiegana jednostka

Gdyby zaniemogły wszystkie wozy bojowe i ratownicze wszystkich służb na Mazowszu, to strażacy z Sierpca dotrą na akcję jako pierwsi. Dlaczego? Są jedną z najbardziej rozbieganych jednostek w Polsce - na około 50 strażaków biegowe buty regularnie zakłada aż 15.

Strażacy biegacze Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

Wyjazd samochodu SLRD (samochód lekki ratownictwa drogowego). "Wypadek na dziesiątce!" – z megafonu zawieszonego pod sufitem rozlega się donośny głos dyspozytora. Zaraz potem popołudniową ciszę rozdziera dzwonek. Alarm. Zawsze powoduje uderzenie adrenaliny. Nieważne, czy zastaje strażaka w stołówce siedzącego nad kromką chleba, w WC, w świetlicy podczas szkolenia, czy zrywa brutalnie z łóżka pod koniec 24-godzinnej służby.

W tej samej chwili na ścianie sali gimnastycznej zaczynają migać czerwone diody z numerem samochodu, który zaraz wyruszy na akcję. W dzień strażacy mają 30 sekund, w nocy minutę na usadowienie się w wozie i wyjazd z jednostki. O tym, czy jadą gasić płonące poddasze, czy będą wyciągać ludzi z rozbitego auta albo kobietę z wanny porażoną prądem, czy jadą rozprawić się z gniazdem szerszeni lub ściągnąć z drzewa kota, dowiadują się zwykle już w samochodzie.

REKLAMA

"Tak, zdarzały się już sytuacje, kiedy schodziłem z bieżni, wybiegałem z siłowni, zjeżdżałem ześlizgiem do garażu i mokry ubierałem się w strój bojowy" – mówi starszy kapitan Waldemar Goczyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu. Zjazd jednym z najdłuższych, bo ponad 10-metrowym ześlizgiem w krótkim stroju biegowym zdarza się wprawdzie rzadko, ale wymaga zmiany techniki. Odkryte ciało trze o metalową rurę i trzeba sporej wprawy, żeby nie poparzyć sobie skóry.

Straż na bieżni

W komendzie straży pożarnej w Sierpcu panuje nieskazitelny porządek. Nowy budynek, czyste wozy bojowe stoją w garażu wyłożonym białymi płytkami niczym sala operacyjna w szpitalu. Z pozoru życie jednostki wygląda smętnie. Nuda. Ciągłe czekanie. Sygnał o alarmie zmienia ją jednak w gwarny ul.

Strażacy z komendy w Sierpcu wyjeżdżają na akcje ok. 500-600 razy w roku. "Mój rekord to 30 wyjazdów podczas jednej służby, ale są dni, gdy nic się nie dzieje, co nie znaczy, że jest się mniej zmęczonym, bo ciągłe czuwanie także stresuje. Bieganie pozwala to odreagować" – mówi starszy kapitan Goczyński.

Co robią, kiedy czuwają w jednostce? Teoretycznie w tym czasie mają podnosić swoje kwalifikacje, konserwować sprzęt. Ćwiczenia fizyczne w czasie służby są ich obowiązkiem. W praktyce w wielu jednostkach różnie z tym bywa, mówiąc bardzo eufemistycznie. Strażacy w Sierpcu mają jednak do dyspozycji niezłą siłownię i małą salę gimnastyczną. Obok roweru stacjonarnego i stołu do ping-ponga stoi duma komendy: bieżnia mechaniczna.

"Praktycznie nie stygnie. Ma bardzo duży przebieg. Czasem trzeba zamówić sobie kolejkę" – przyznaje starszy kapitan Goczyński. Bieżnia została kupiona z funduszy komendy jako "sprzęt do podnoszenia sprawności fizycznej strażaków".

Na 50 osób pracujących w komendzie biega regularnie około piętnastu. "Nie znam jednostki, oprócz naszej, w której jest bieżnia, a kontaktujemy się przecież z biegającymi strażakami na mistrzostwach Polski" – mówi z dumą starszy brygadier Józef Chmielewski, komendant PSP w Sierpcu.

Pod okiem komendanta

Podpytuję strażaków na osobności, czy czasem komendant nie zmusza ich do biegania. "Być może jakby nam kazał, to byśmy nie biegali" – śmieją się strażacy. Dobry przykład przyszedł z góry bez nacisków, a potem do grupki biegaczy dołączały kolejne osoby z jednostki.

"Zacząłem biegać, gdy skończyłem 50 lat. Było to 8 lat temu, ale w tej chwili czuję się o 10 lat młodszy! Przebiegłem już 10 tysięcy kilometrów i uczestniczyłem w ponad 80 biegach. Wyniki mam stosowne do wieku. Dychę pokonuję poniżej 50 minut, a półmaraton poniżej 2 godzin" – mówi komendant Chmielewski.

Klimat w jednostce sprzyja biegaczom. Raz, dwa razy w miesiącu wyjeżdżają na zorganizowane biegi. Startują w półmaratonach i dychach. Kumple, którzy nie trenują, chętnie decydują się na zamianę dyżurów, żeby umożliwić wyjazd biegaczom.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA