[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Teoria biegowej ewolucji [FELIETON REDAKTORA NACZELNEGO]

Podobno kiedyś człowiek był w stanie zabiegać w czasie polowania antylopę. Dziś większość przedstawicieli naszego gatunku miałaby problemy ze złapaniem kury. Może przyszedł czas, żeby  zrobić krok wstecz? - pisze w grudniowym numerze Runner's World Marek Dudziński.

Teoria biegowej Ewolucji fot. shutterstock.com

Badania nad sprawnością polskich dzieci pokazują, że raczej nie musimy bać się młodszych generacji w walce na biegowych trasach. Prowadzone przez kilkadziesiąt lat obserwacje na warszawskiej AWF pokazują, że np. 7-letnie dziewczynki pokonują 600 m o 44 sekundy wolniej niż w roku 1979, a 28% chłopców w wieku 11-12 lat ma nadmierną masę ciała.

Widać wyraźnie, że dobrobyt można mierzyć nie tylko w PKB, ale też w kilogramach. Cóż, pewnie w szybkości operowania kciukiem po ekranie smartfona nie mamy z nimi szans, ale gdy trzeba przebierać nóżkami po asfalcie, to starsze roczniki zostawiają smarkaczy w tyle.

REKLAMA

Oczywiście generalizuję, ale rekordy Polski to potwierdzają: ten męski na 100 m ma 35 lat, na 200 m i 400 m 18 lat, na 800 m ma lat 16, a rekordy Malinowskiego na 5000 m i 3000 m z przeszkodami są z 1976 roku! Bronią się tylko Szost (rekord w maratonie z 2012 r.) i Lewandowski (1500 m z tego roku). U pań najmłodszy jest rekord Karoliny Jarzyńskiej na 10 000 m sprzed 4 lat, ale połowa to lata 70. i 80.

Czas na zmiany, co rozumie coraz więcej z nas. Na szczęście nie jest to specjalnie trudne: wystarczy zrobić krok wstecz, by potem krok po kroku jeszcze raz zacząć adoptować się do wymogów naturalnego środowiska biegowego. Może na początku ospale i ciężko jak lokomotywa Tuwima, ale z czasem będzie to pendolino.

Bo ciało dostosuje się do tego, co mu zafundujesz: na mądry trening odpowie lepszą formą, na dobre jedzenie zdrowszą wagą, na fajne zawody uśmiechem na twarzy. Nawet zimą. Biegową ewolucję czas zacząć! I tego właśnie życzę wszystkim biegaczom z okazji świąt Bożego Narodzenia.

RW 12/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij