[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

The best of RW 2017: ludzie i wydarzenia

Najciekawsze biegi świata, życiówki biegających celebrytów, pasjonująca historia biegania, przyszłość biegowych rekordów... Oto 10 artykułów z kategorii Ludzie oraz Biegi, które w 2017 roku cieszyły się na polskiej stronie magazynu Runner's World największą popularnością.

The best of RW 2017: ludzie i wydarzenia

Analizując statystyki naszej strony internetowej, można dojść do wniosku, że biegacze to taki typ ludzi, którzy do swojej sportowej pasji podchodzą holistycznie - interesuje ich dosłownie wszystko, co jest z bieganiem związane. Dlatego nie dziwi nas wcale, że w zestawieniu najbardziej popularnych artykułów z kategorii Ludzie  oraz Biegi za 2017 rok są zarówno typowe "motywatory", jak i rankingi najciekawszych biegów, opowieść o historii biegania, jak i żartobliwie analiza roli machania w życiu biegacza.

Nie wdając się w przydługie wstępy, niniejszym zapraszamy do lektury artykułów o biegaczach i biegach, które w ubiegłym roku na polskiej stronie Runner's World czytaliście najchętniej.

REKLAMA

REKLAMA

Czy witać się na trasie? Biegowy savoir-vivre fot. Jacob Lund/ shutterstock.com

Numer 10: Czy i Ty jesteś machaczem?

Machanie i bieganie. Wiadomo, nie jest to kontrowersyjny, wciąż utrzymujący się na tapecie temat, jak na przykład ekonomia, nowa część "Gwiezdnych Wojen" czy forma Roberta Lewandowskiego, ale uwierzcie mi – to też jest ważne. Skąd to wiem? Po kilku latach badań w terenie na temat związku biegaczy z machaniem mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jakkolwiek ludzie zwykle nie poruszają tego tematu otwarcie, a większość z nich wcale nie macha, pozdrawianie się na drodze jest kwestią dwubiegunową: albo jesteś za, albo przeciw.

Czytaj dalej: Pozdrowienie biegacza: machać czy nie machać na trasie?

REKLAMA

10 najciekawszych maratonów świata W jakim maratonie planujesz wystartować? / fot. Getty Images, Shutterstock.com, organizatorzy biegów.

Numer 9: 42,195 metrów wielkiej przygody

Kiedy pytamy biegaczy o ich start marzeń, najczęściej odpowiadają: "Chciałbym pobiec maraton w Nowym Jorku, Tokio czy Londynie". Ale wcale nie trzeba ruszać w biegową wyprawę na drugi koniec świata, bo nawet start na królewskim dystansie tuż za granicami Polski też będzie fantastycznym przeżyciem. Podpowiadamy, jak spełnić te duże i mniejsze biegowe marzenia.

Czytaj dalej: 10 najciekawszych maratonów na świecie

REKLAMA

REKLAMA

Razem raźniej: grupy biegowe z całej Polsk Partnerzy do trenowania to kropka nad „i” w Twoim życiu biegowym / fot. Archiwa Prywatne, Tomasz Szwajkowski, Nike+ Runclub

Numer 8: W grupie raźniej i szybciej!

Polacy są narodem biegaczy, który upodobał sobie samotność długodystansowca. Według badań, 80 proc. z nas biega w pojedynkę i nie szuka towarzystwa. Można jednak odnieść wrażenie, że to się zmienia, że coraz częściej szukamy wspólnych treningów. Symptomem tej zmiany są grupy biegowe. Powstają jak grzyby po deszczu, a ich działalność jest coraz prężniejsza. Są bezpłatne, nie są zobowiązujące, można w każdej chwili się dołączyć i zawsze z nimi rozstać. Zobacz, jak bawią się bieganiem najpopularniejsze biegowe paczki w Polsce.

Czytaj dalej: Bieganie w grupie: Prężne ekipy biegowe w Polsce

REKLAMA

historia biegania, ewolucja biegania Historia biegania / fot. shutterstock.com

Numer 7: Bieganie mamy we krwi!

Różne powody sprawiały, że człowiek stawiał szybciej nogę przed nogą. Niektóre z tych powodów miały ostre zęby. Istnieje nawet pogląd, że zdolność pokonywania w równym tempie długich dystansów spowodowała, że homo sapiens przetrwał, cywilizacje zaczęły się rozwijać, a społeczeństwa bogacić. Ale mimo że bieganie odgrywa ważną rolę w dziejach świata, jest pomijane jako temat badań przez historyków. Fragmentaryczne anegdoty i obrazki pozwalają jednak pokrótce odtworzyć, jak zmieniało się ono na przestrzeni wieków.

Czytaj dalej: Historia biegania: od prehistorii do współczesności

REKLAMA

REKLAMA

Jerzy Górski (fot. Jacek Heliasz/heliasz.com)

Numer 6: Uciec przed demonami

Jerzy Górski to legenda triathlonu. Przecierał szlaki dla tej dyscypliny w kraju, a za granicą osiągał znakomite rezultaty w najważniejszych zawodach. Jednak to nie sportowe trofea uczyniły z niego Ironmana, tylko pragnienie, by zostawić w tyle widma przeszłości. To, co dla wielu innych mogłoby być życiową metą, dla niego okazało się dopiero startem.

Czytaj dalej: Jerzy Górski: od narkomana do Ironmana

REKLAMA

limity szybkości człowieka, rekordy szybkości biegu, jak szybko można biec, najszybszy człowiek świata Jak szybko jest w stanie pobiec człowiek na 100 m i w maratonie? / fot. Getty images, shutterstock, archiwum prywatne

Numer 5: Szybciej, wyżej, mocniej!

Te trzy słowa to dewiza ruchu olimpijskiego, ale też mantra, którą powtarzają sportowcy. Bo jeśli start, to tylko po rekord. Bo rekord to premie od organizatorów i bezcenny czas antenowy. A obecność w mediach to znów wypłaty tantiem od sponsorów. Dlatego w świecie sportu tajemnica szybkości jest poszukiwana jak kamień filozoficzny. i dlatego trwa wyścig z czasem na niemal wszystkich dystansach od 100 m do 100 km. Wszystko wskazuje na to, że ten bieg nigdy się nie skończy. Zobacz, gdzie tkwią limity ludzkich możliwości i co pomoże w przekraczaniu kolejnych magicznych barier.

Czytaj dalej: Jak szybko może biec człowiek? Historia i przyszłość szybkości

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Numer 4: Najciekawsze biegi świata wg RW

Najlepszą imprezą na świecie dla Ciebie mogą być zawody w Twojej miejscowości. Ale nie podważając ich statusu, z czasem szukasz nowych wrażeń. Dlatego spośród tysięcy imprez dookoła wybraliśmy 10 najciekawszych biegów świata: przez słynne winnice, w noc polarną, na antypodach, przez rezerwat dzikich zwierząt, po stopniach Wielkiego Muru.... Zapewniają niezapomniane wrażenia i dają okazję do zwiedzenia pięknych zakątków globu.

Czytaj dalej: 10 najciekawszych biegów na świecie

REKLAMA

cień, biegacz, cień biegacza, bieżnia shutterstock.com

Numer 3: Jeden z tych 6 typów to Ty!

Kategoryzowanie i szufladkowanie jest zwykle krzywdzące i niesłuszne. Nie przepadasz za tym - wolisz śmiać się z innych, niż krytycznie spojrzeć na siebie. Czasem jednak fajnie jest spojrzeć na siebie z dystansu i ocenić siebie samego z przymrużeniem oka. Oto 6 kategorii biegaczy. Czas na chwilę szczerości - która z nich najbardziej pasuje do Ciebie?

Czytaj dalej: Jakim jesteś typem biegacza?

REKLAMA

REKLAMA

Znani biegają: sprawdź czy jesteś szybszy od celebrytów! fot. Tomasz Woźny

Numer 2: Wyścig z gwiazdami

Niektóre biegowe osiągnięcia znanych osób mogą wpędzić w kompleksy nawet ambitnych amatorów - 2:48:32 w maratonie rekordzisty w naszym zestawieniu robi wrażenie, prawda? Ale niektórzy znani i lubiani w oficjalnych startach osiągnęli jednak czasy, które możesz łatwo pobić. Zobacz, jakimi życiówkami mogą się pochwalić polscy celebryci i osoby publiczne.  Pierwsza trójka Was zaskoczy!

Czytaj dalej: Znani biegają: sprawdź czy jesteś szybszy od celebrytów!

REKLAMA

Patrząc dzisiaj na Jerzego Górskiego, nie widać, że w swoim życiu był na dnie piekieł, i to niejeden raz. Ale nie został tam i to jego największe zwycięstwo. (fot. Tomasz Woźny)

Numer 1: Zawsze pod prąd, zawsze inaczej...

...zawsze za głosem serca – od totalnego upodlenia do mistrzostwa. Jerzy Górski od lat udowadnia, że nie ma takiego dna, z którego nie można wspiąć się na szczyty. Zapraszamy do lektury obszernych fragmentów książki "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", w której Łukasz Grass w arcyciekawy sposób przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej niezwykłych sportowców w naszym kraju - były narkomana i monarowca, który stał się legendą polskiego triathlonu i symbolem walki z własnymi słabościami.

Czytaj dalej: Jerzy Górski: od ćpuna na dnie do mistrza świata

RW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij