The best of RW 2017: ludzie i wydarzenia

Najciekawsze biegi świata, życiówki biegających celebrytów, pasjonująca historia biegania, przyszłość biegowych rekordów... Oto 10 artykułów z kategorii Ludzie oraz Biegi, które w 2017 roku cieszyły się na polskiej stronie magazynu Runner's World największą popularnością.

The best of RW 2017: ludzie i wydarzenia

Analizując statystyki naszej strony internetowej, można dojść do wniosku, że biegacze to taki typ ludzi, którzy do swojej sportowej pasji podchodzą holistycznie - interesuje ich dosłownie wszystko, co jest z bieganiem związane. Dlatego nie dziwi nas wcale, że w zestawieniu najbardziej popularnych artykułów z kategorii Ludzie  oraz Biegi za 2017 rok są zarówno typowe "motywatory", jak i rankingi najciekawszych biegów, opowieść o historii biegania, jak i żartobliwie analiza roli machania w życiu biegacza.

Nie wdając się w przydługie wstępy, niniejszym zapraszamy do lektury artykułów o biegaczach i biegach, które w ubiegłym roku na polskiej stronie Runner's World czytaliście najchętniej.

Czy witać się na trasie? Biegowy savoir-vivre Jacob Lund
fot. Jacob Lund/ shutterstock.com

Numer 10: Czy i Ty jesteś machaczem?

Machanie i bieganie. Wiadomo, nie jest to kontrowersyjny, wciąż utrzymujący się na tapecie temat, jak na przykład ekonomia, nowa część "Gwiezdnych Wojen" czy forma Roberta Lewandowskiego, ale uwierzcie mi – to też jest ważne. Skąd to wiem? Po kilku latach badań w terenie na temat związku biegaczy z machaniem mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jakkolwiek ludzie zwykle nie poruszają tego tematu otwarcie, a większość z nich wcale nie macha, pozdrawianie się na drodze jest kwestią dwubiegunową: albo jesteś za, albo przeciw.

Czytaj dalej: Pozdrowienie biegacza: machać czy nie machać na trasie?

10 najciekawszych maratonów świata Getty Images, Shutterstock.com, organizatorzy biegów.
W jakim maratonie planujesz wystartować? / fot. Getty Images, Shutterstock.com, organizatorzy biegów.

Numer 9: 42,195 metrów wielkiej przygody

Kiedy pytamy biegaczy o ich start marzeń, najczęściej odpowiadają: "Chciałbym pobiec maraton w Nowym Jorku, Tokio czy Londynie". Ale wcale nie trzeba ruszać w biegową wyprawę na drugi koniec świata, bo nawet start na królewskim dystansie tuż za granicami Polski też będzie fantastycznym przeżyciem. Podpowiadamy, jak spełnić te duże i mniejsze biegowe marzenia.

Czytaj dalej: 10 najciekawszych maratonów na świecie

Razem raźniej: grupy biegowe z całej Polsk Archiwa Prywatne, Tomasz Szwajkowski, Nike+ Runclub
Partnerzy do trenowania to kropka nad „i” w Twoim życiu biegowym / fot. Archiwa Prywatne, Tomasz Szwajkowski, Nike+ Runclub

Numer 8: W grupie raźniej i szybciej!

Polacy są narodem biegaczy, który upodobał sobie samotność długodystansowca. Według badań, 80 proc. z nas biega w pojedynkę i nie szuka towarzystwa. Można jednak odnieść wrażenie, że to się zmienia, że coraz częściej szukamy wspólnych treningów. Symptomem tej zmiany są grupy biegowe. Powstają jak grzyby po deszczu, a ich działalność jest coraz prężniejsza. Są bezpłatne, nie są zobowiązujące, można w każdej chwili się dołączyć i zawsze z nimi rozstać. Zobacz, jak bawią się bieganiem najpopularniejsze biegowe paczki w Polsce.

Czytaj dalej: Bieganie w grupie: Prężne ekipy biegowe w Polsce

historia biegania, ewolucja biegania fot. shutterstock.com
Historia biegania - od prehistorii do współczesności (fot. shutterstock.com).

Numer 7: Bieganie mamy we krwi!

Różne powody sprawiały, że człowiek stawiał szybciej nogę przed nogą. Niektóre z tych powodów miały ostre zęby. Istnieje nawet pogląd, że zdolność pokonywania w równym tempie długich dystansów spowodowała, że homo sapiens przetrwał, cywilizacje zaczęły się rozwijać, a społeczeństwa bogacić. Ale mimo że bieganie odgrywa ważną rolę w dziejach świata, jest pomijane jako temat badań przez historyków. Fragmentaryczne anegdoty i obrazki pozwalają jednak pokrótce odtworzyć, jak zmieniało się ono na przestrzeni wieków.

Czytaj dalej: Historia biegania: od prehistorii do współczesności

Jacek Heliasz
Jerzy Górski (fot. Jacek Heliasz/heliasz.com)

Numer 6: Uciec przed demonami

Jerzy Górski to legenda triathlonu. Przecierał szlaki dla tej dyscypliny w kraju, a za granicą osiągał znakomite rezultaty w najważniejszych zawodach. Jednak to nie sportowe trofea uczyniły z niego Ironmana, tylko pragnienie, by zostawić w tyle widma przeszłości. To, co dla wielu innych mogłoby być życiową metą, dla niego okazało się dopiero startem.

Czytaj dalej: Jerzy Górski: od narkomana do Ironmana

limity szybkości człowieka, rekordy szybkości biegu, jak szybko można biec, najszybszy człowiek świata Getty images, shutterstock, archiwum prywatne
Jak szybko jest w stanie pobiec człowiek na 100 m i w maratonie? / fot. Getty images, shutterstock, archiwum prywatne

Numer 5: Szybciej, wyżej, mocniej!

Te trzy słowa to dewiza ruchu olimpijskiego, ale też mantra, którą powtarzają sportowcy. Bo jeśli start, to tylko po rekord. Bo rekord to premie od organizatorów i bezcenny czas antenowy. A obecność w mediach to znów wypłaty tantiem od sponsorów. Dlatego w świecie sportu tajemnica szybkości jest poszukiwana jak kamień filozoficzny. i dlatego trwa wyścig z czasem na niemal wszystkich dystansach od 100 m do 100 km. Wszystko wskazuje na to, że ten bieg nigdy się nie skończy. Zobacz, gdzie tkwią limity ludzkich możliwości i co pomoże w przekraczaniu kolejnych magicznych barier.

Czytaj dalej: Jak szybko może biec człowiek? Historia i przyszłość szybkości

Najlepsze z najlepszych: 10 imprez, w których musisz pobiec

Numer 4: Najciekawsze biegi świata wg RW

Najlepszą imprezą na świecie dla Ciebie mogą być zawody w Twojej miejscowości. Ale nie podważając ich statusu, z czasem szukasz nowych wrażeń. Dlatego spośród tysięcy imprez dookoła wybraliśmy 10 najciekawszych biegów świata: przez słynne winnice, w noc polarną, na antypodach, przez rezerwat dzikich zwierząt, po stopniach Wielkiego Muru.... Zapewniają niezapomniane wrażenia i dają okazję do zwiedzenia pięknych zakątków globu.

Czytaj dalej: 10 najciekawszych biegów na świecie

cień, biegacz, cień biegacza, bieżnia shutterstock.com
shutterstock.com

Numer 3: Jeden z tych 6 typów to Ty!

Kategoryzowanie i szufladkowanie jest zwykle krzywdzące i niesłuszne. Nie przepadasz za tym - wolisz śmiać się z innych, niż krytycznie spojrzeć na siebie. Czasem jednak fajnie jest spojrzeć na siebie z dystansu i ocenić siebie samego z przymrużeniem oka. Oto 6 kategorii biegaczy. Czas na chwilę szczerości - która z nich najbardziej pasuje do Ciebie?

Czytaj dalej: Jakim jesteś typem biegacza?

Znani biegają: sprawdź czy jesteś szybszy od celebrytów! Tomasz Woźny, Wojciech Wójtowicz, Julita Chudko, Piotr Robakowski, Port Evolution, East News, Torus, High Level Center, Poznań Maraton
fot. Tomasz Woźny

Numer 2: Wyścig z gwiazdami

Niektóre biegowe osiągnięcia znanych osób mogą wpędzić w kompleksy nawet ambitnych amatorów - 2:48:32 w maratonie rekordzisty w naszym zestawieniu robi wrażenie, prawda? Ale niektórzy znani i lubiani w oficjalnych startach osiągnęli jednak czasy, które możesz łatwo pobić. Zobacz, jakimi życiówkami mogą się pochwalić polscy celebryci i osoby publiczne.  Pierwsza trójka Was zaskoczy!

Czytaj dalej: Znani biegają: sprawdź czy jesteś szybszy od celebrytów!

Patrząc dzisiaj na Jerzego Górskiego, nie widać, że w swoim życiu był na dnie piekieł, i to niejeden raz. Ale nie został tam i to jego największe zwycięstwo. (fot. Tomasz Woźny)

Numer 1: Zawsze pod prąd, zawsze inaczej...

...zawsze za głosem serca – od totalnego upodlenia do mistrzostwa. Jerzy Górski od lat udowadnia, że nie ma takiego dna, z którego nie można wspiąć się na szczyty. Zapraszamy do lektury obszernych fragmentów książki "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", w której Łukasz Grass w arcyciekawy sposób przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej niezwykłych sportowców w naszym kraju - były narkomana i monarowca, który stał się legendą polskiego triathlonu i symbolem walki z własnymi słabościami.

Czytaj dalej: Jerzy Górski: od ćpuna na dnie do mistrza świata

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}