20. Bieg po Nowe Życie: Motor-Presse Polska z nagrodą jubileuszowej edycji

Magazyny Runner's World, Men's Health i Women's Health po raz kolejny wzięły udział w Biegu po Nowe Życie. Podczas jubileuszowej, 20 edycji tej imprezy w Wiśle wydawnictwo Motor-Presse Polska zostało laureatem nagrody Gala Polskiej Transplantologii „Drugiego Życia” w kategorii „Media o transplantacji”.

20. Bieg po Nowe Życie: Motor-Presse Polska z nagrodą jubileuszowej edycji Bieg po Nowe Życie
fot. Bieg po Nowe Życie

14 maja na starcie w Wiśle stanęło aż 78 sztafet. Bohaterami wydarzenia są osoby po przeszczepieniu, które jak zawsze wystartowały w marszu nordic walking ze znanymi osobami ze świata medycyny, filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz partnerami. Dzień przed Biegiem podczas VII Gali Polskiej Transplantologii przyznano nagrody „Drugiego Życia”. W kategorii „Media o transplantacji” uhonorowano Motor-Presse Polska.

Szacunek dla dawców

Bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach różnych narządów. Pracują, uczą się, wychowują dzieci, realizują marzenia, podróżują pokazując, że nie zmarnowali podarowanej szansy. Nie otrzymaliby jej, gdyby nie dawcy, w większości wypadków dawcy zmarli.

36-letni Krzysztof Plewa zmarł nagle w zeszłym roku, miał tętniaka, o którym nie wiedział. ale jego narządy uratowały życie kilku osób. "Rozmawialiśmy o tym, chcemy, by pobrano nasze narządy do transplantacji" - opowiada Danuta Symela-Plewa, żona Krzysztofa. Cała rodzina mężczyzny uszanowała tę decyzję. "Trzeba o tym rozmawiać, bo nadal pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, na przykład taka, że jeśli ktoś godzi się na oddanie narządów i trafi do szpitala, to lekarze nie będą go ratować" - mówi pani Danuta.

Bieg po Nowe Życie wspierają znane postaci ze świata filmu, teatru, sportu czy muzyki. Himalaista Krzysztof Wielicki mówi, że każdy, komu leży na sercu transplantologia powinien być na Biegu po Nowe Życie. "Oddanie swoich narządów, czy za życia, czy po śmierci, to najwyższy stopień empatii. To wydarzenie to wyraz szacunku dla lekarzy, ale także i dla dawców" - uważa Krzysztof Wielicki.

Aktorka Lucyna Malec mówi, że transplantologia ma w sobie coś magicznego i wzruszającego. "Możemy oddać kawałek siebie innemu człowiekowi ratując mu życie. Oczywiście, to nie są łatwe decyzje, dla wszystkich, także dla biorców. Na pewno widok osób po przeszczepach, szczęśliwych, pogodnych jest pocieszeniem dla rodzin osób, od których po śmierci lekarze pobrali narządy do przeszczepów" - dodaje Lucyna Malec.

20. Bieg po Nowe Życie: Motor-Presse Polska z nagrodą jubileuszowej edycji Bieg po Nowe Życie
fot. Bieg po Nowe Życie

Także aktorka Kamila Kamińska podkreśla, jak ważny jest przykład osób, które są po transplantacjach narządów. "Gdy widzę, jak cieszą się życiem, ile mają w sobie energii to wiem, że transplantacja naprawdę daje drugie życie" - mówi Kamila Kamińska.

Wśród znanych osób, które wzięły udział w wydarzeniu w Wiśle byli także między innymi Przemysław Saleta, Jarosław Kret, Ada Palka, Karolina Gilon, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz, Rafał Mroczek, Grzegorz Tkaczyk, Paweł Januszewski, Jerzy Mielewski, Olga Łasak i Cezary Trybański.

Przyjechały sławy medycyny

Do Wisły przyjechało też kilkudziesięciu przedstawicieli świata medycyny transplantacyjnej. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Marek Jemielity, prof. Michał Zakliczyński, prof. Małgorzata Sobieszczańska - Małek, dr hab. Justyna Izdebska, dr hab. Dorota Kamińska, dr Szymon Pawlak i dr Maciej Urlik.

Uczestnikiem wydarzenia - w podwójnej roli, jako lekarz i jako osoba po transplantacji serca - był jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka.

Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze. Test przebiegł pomyślnie.

20. Bieg po Nowe Życie: Motor-Presse Polska z nagrodą jubileuszowej edycji Bieg po Nowe Życie
fot. Bieg po Nowe Życie

Do Wisły przyjechał również dr Igor Gumenniy – kardiochirurg, transplantolog z lwowskiego szpitala. Trzy lata temu zmieniło się u nas prawo, co umożliwiło nam wykonywanie transplantacji od zmarłych dawców. Wiele nauczyłem się w Śląskim Centrum Chorób Serca, gdzie byłem na stażu - opowiada doktor Igor Gumenniy.

"Drugie Życie" z wyróżnieniami

W przededniu Biegu po Nowe Życie odbyła się Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Na scenie pojawili się nagrodzeni w sześciu kategoriach. Wyróżnienia zaprojektował ponownie Andrzej Pągowski.

W kategorii „Osobowość polskiej transplantologii” nagrodzony został prof. Zbigniew Włodarczyk, wielki przyjaciel wszystkich osób po transplantacjach. Przemysław Saleta nagrodzony został w kategorii „Aktywni po transplantacji”, w kategorii „Media o transplantacji” docenione zostało wydawnictwo Motor-Presse Polska, a w kategorii „Aktywni po transplantacji” Ewa Żółtowska.

W kategorii „Rok w polskiej transplantacji” wyróżnione zostały wszystkie polskie ośrodki przeszczepiające serca - przypomnijmy, że w zeszłym roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. Nagrodzone ośrodki to: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nagrodę specjalną Biegu po Nowe Życie otrzymało miasto Warszawa.

Najlepszą w 20. Biegu po Nowe Życie okazała się sztafeta Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą poprowadził Rafał Mroczek. Na drugiej zmianie pomaszerował Rafał Kątny, na trzeciej Oleksy Kovtoniuk. Na drugim miejscu finiszowała sztafeta Wisły z Cezarem Trybańskim, Michałem Sobkowiakiem i Magdaleną Szajtauer. Trzecia była sztafeta Żywy Dowód Oddania z dr hab. Piotrem Domagałą, Bożeną Szumerą i Mariuszem Paszkielem. Przyznano także kilka nagród indywidualnych i „jubileuszowych”, wśród nich nagrodę dla… 20. sztafety w klasyfikacji generalnej, czyli zespołu Warszawy w składzie: Grzegorz Tkaczyk, Małgorzata Polańska i Natalia Pieńkos.

AF

REKLAMA
}