21. Bieg po Nowe Życie: kolejne „tak” dla transplantacji

10 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz kolejny spotkają się wszyscy, dla których wsparcie inicjatyw społecznych jest szczególnie ważne. Razem przejdą w sztafetach nordic walking symboliczną trasę z jasnym przekazem: przeszczepienia i świadome dawstwo narządów to dla wielu szansa na drugie życie, skuteczna metoda leczenia i wielki dar, który może stać się udziałem każdego.

21. Bieg po Nowe Życie: kolejne „tak” dla transplantacji archiwum Biegu po Nowe Życie
fot. archiwum Biegu po Nowe Życie

"Zrobimy to po raz 21. Ktoś może zapytać, czy warto cały czas poruszać ten sam temat, a ja odpowiem: warto i trzeba! Dlaczego? Bo pomimo wzrostu świadomości społecznej w zakresie transplantacji, co jest także skutkiem działań Biegu po Nowe Życie, nie możemy zapominać, że w Polsce na przeszczepienie wciąż czeka blisko 1800 osób. Osób chorych, dla których jest to szansa na odzyskanie zdrowia" – mówi Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia.

"I takie zdrowe oraz dochodzące do zdrowia, a już aktywne i pełne życia osoby zobaczymy na trasie marszu nordic walking w samo południe 10 września. Osoby po przeszczepieniu czyli te dla których i z którymi od 12 lat rozwijamy wydarzenie – dodaje Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. - Oczywiście w marszu, który w Warszawie odbędzie się po raz dziewiąty, nie będą sami - pomaszerują wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady i sportu oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej – lekarzami i koordynatorami transplantacyjnymi. W sztafetach wystartują także przedstawiciele mediów oraz instytucji wspierających nasze działania".

21. Bieg po Nowe Życie zgromadzi ponad 80 osób po przeszczepieniu. 80 osób, czyli 80 poruszających i wzruszających historii życia, walki z chorobą i dochodzenia do zdrowia dzięki transplantacji. Historii takich, jak ta Marka Wlazia. W nocy z 30 na 31 sierpnia 2018 roku dwa zespoły znakomitych polskich transplantologów przeszczepiły mu najpierw serce, a potem wątrobę. To był pierwszy taki zabieg w Polsce.

"Czy się bałem? Nie miałem nic do stracenia, to była dla mnie jedyna szansa na życie. Leżałem od miesięcy w szpitalu, przejście 100 metrów było dla mnie wyzwaniem" – mówi Marek.

Jednoczesny przeszczep serca i wątroby przeprowadzili kardiochirurdzy z Instytutu Kardiologii w Warszawie: prof. Mariusz Kuśmierczyk, dr Jerzy Lichomski i dr Mateusz Kuć oraz prof. Krzysztof Zieniewicz i dr hab. Krzysztof Dudek z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Marek Wlaź i prof. Mariusz Kuśmierczyk znowu spotkają się, nie po raz pierwszy zresztą, na trasie Biegu po Nowe Życie.

21. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 10 września o godz. 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zobacz również:
REKLAMA
}