39. Toruń Maraton: ruszyły zapisy, ogłoszono trasę i medal

Poprzednia edycja Toruń Maraton zakończyła się dużym sukcesem. Świadczą o tym głównie pozytywne oceny uczestników opublikowane w social mediach imprezy - szybka trasa i doskonałe warunki atmosferyczne umożliwiły wielu biegaczom pobicie swoich „życiówek”. Co więcej na trasie został pobity rekord Polski biegu z wózkiem! Mnóstwo biegaczy zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu.

39. Toruń Maraton: ruszyły zapisy, ogłoszono trasę i medal Toruń Maraton
fot. Stowarzyszenie Run To Run

Końcówka października to będzie jeden z ostatnich momentów na ustanowienie swojego rekordu życiowego jeszcze w 2022 roku. Ze względu na łagodny profil trasy i potencjalnie dobre warunki atmosferyczne, ponownie spodziewane są liczne rekordy życiowe biegaczy, a nawet pobicie najlepszych czasów osiągniętych w maratonie w klasyfikacji mężczyzn i kobiet w Toruniu.

Maraton w Toruniu, który w tym roku zaplanowany został na 23 października, to bieg rozgrywany corocznie od 1983 roku. Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest organizowany przez Stowarzyszenie Run To Run, które od jedenastu lat z sukcesem rozwija imprezę o nazwie Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem!

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykły wyczyn ubiegłorocznej edycji – podczas imprezy pobity został rekord Polski w biegu z wózkiem w maratonie! Adrian Przybyła wraz ze swoim synkiem w wózku przebiegł królewski dystans w czasie 2 godzin 33 minut i 59 sekund, zajmując w klasyfikacji Open trzecie miejsce. Ponadto wynik ten okazał się również drugim najlepszym rezultatem na świecie!

"Trasa 38. edycji maratonu w Toruniu zdecydowanie należała do szybkich i bezpiecznych. Można przyjechać tutaj po swój nowy rekord życiowy. Większość biegu możemy cieszyć się najszybszą nawierzchnią świata, jaką jest asfalt - mówi Adrian Przybyła. - Trasa poprowadzona została na 21-kilometrowej pętli, więc biegnąc swój maraton, trzeba przygotować się na ponowne powtórzenie całej trasy. Jednak uważam, że jest to duży plus. Znajomość trasy biegowej dodaje zawodnikom poczucia pewności siebie. Biegaczy nie zaskoczy w Toruniu żaden wymagający podbieg. Zmierzą się jedynie dwukrotnie z nawrotką.  Bieg z czystym sumieniem polecam każdemu za całość organizacyjną, fajny pakiet, piękny medal i dobrze rozstawionych wolontariuszy".

39. Toruń Maratonowi towarzyszyć będzie bieg na dystansie półmaratonu. Organizatorzy zapraszają również na Bieg dla dzieci, który odbędą się po starcie biegów głównych w niedzielę.

Dokładnie, jak w roku ubiegłym start i meta będą zlokalizowane na torze żużlowym Motoareny. Trasa maratonu została wyznaczona na terenie Torunia na dwóch pętlach, a półmaratonu na jednej (patrz: torunmaraton.pl/trasa-2). Punkty odżywcze będą zlokalizowane na trasie co 5 km. Biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie będą zlokalizowane w budynku Motoareny.

Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Przedstawiciele Stowarzyszenia Run To Run starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były zawsze ponadprzeciętne. Tak będzie także podczas 39. edycji Toruń Maraton! Na finiszerów toruńskiego maratonu i półmaratonu będą czekały wyjątkowe medale. Tegoroczny projekt będzie upamiętniał 25-lecie wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dziś organizatorzy zdradzają, że w wyjątkowym ujęciu zaprezentowany zostanie Średniowieczny Zespół Miejski objęty wpisem w 1997 r. Projekt wkrótce.

Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu maratońskiego w założonym tempie. Poszukiwane będą osoby, które będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4 h 30 min do 3 h 15 min.

Do każdego pakietu startowego można skompletować elementy odzieży startowej renomowanej firmy AdRunaLine. Do wyboru są koszulka z krótkim i długim rękawem, bluza sportowa oraz czapka zimowa.

Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W związku z obchodami 25-lecia wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki. 

Zapisy do 39. Toruń Maratonu oraz towarzyszącego mu półmaratonu prowadzone są na stronie STS Timing: zapisy.sts-timing.pl/858.

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}