45. Bieg Lechitów z 500. akcją "Biegnę dla..." już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 18 września, odbędzie się najstarszy półmaraton w Polsce, czyli 45. Bieg Lechitów w Gnieźnie. Podczas imprezy biegacze będą rywalizować również w biegu na 5 km. Zawody odbędą się w formule tradycyjnej oraz korespondencyjnej. Towarzyszyć im będzie 500. charytatywna akcja "Biegnę dla…", dzięki której pomożemy 14-letniej Jagodzie. Sponsorem generalnym półmaratonu i wydarzeń towarzyszących jest PKO Bank Polski.

45. Bieg Lechitów z 500. akcją Bieg Lechitów
fot. Bieg Lechitów

Bieg Lechitów to najstarszy polski półmaraton, organizowany nieprzerwanie od 1978 roku. Miejscem startu jest tradycyjnie Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III udał się do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie. To jedyny taki bieg w Polsce, który łączy bieganie z poznawaniem miejsc, w których narodziło się państwo polskie.

Zawodnicy tegorocznego półmaratonu w Gnieźnie wybiegną na trasę o godz. 11:00 z punktu startowego w Ostrowie Lednickim w Dziekanowicach. O godz. 11:20 z ul. Łaskiego wystartuje rywalizacja w Piątce Lechitów. Meta biegów tradycyjnie zaplanowana jest na gnieźnieńskim Placu Św. Wojciecha. Do udziału zgłosiło się już prawie 2 tys. zawodników.

Tego dnia fani biegania będą mieli okazję spotkać w Gnieźnie i porozmawiać z wybitnymi polskimi lekkoatletami. Swoją obecność zapowiedzieli smbasadorki PKO Banku Polskiego: Joanna Jóźwik oraz Sofia Ennaoui, specjalizujące się w biegach średniodystansowych medalistki mistrzostw Europy, Jan Huruk, uznany za najlepszego polskiego maratończyka stulecia, Małgorzata Sobańska, olimpijka z Atlanty i Aten oraz wieloletni zawodnik i trener, mistrz Polski w biegu na 10 km Zbigniew Nadolski.

"Wszystkich chętnych zapraszamy na wyjątkowy 45. Bieg Lechitów w Gnieźnie, najstarszy półmaraton w Polsce. Jest to bieg wyjątkowy nie tylko ze względu na aspekt historyczny i powiązanie z początkami państwowości Polski. Podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się 500. już akcja charytatywna "Biegnę dla…" i pomożemy w leczeniu nastoletniej Jagody" – mówi Robert Smelkowski, dyrektor Oddziału 1. PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.

Podczas 45. Biegu Lechitów odbędą się także zawody młodzieżowe. Na Placu Św. Wojciecha rywalizować będą dzieci i młodzież z roczników 2004-2015 na dystansach od 400 do 1000 metrów.

Do gnieźnieńskiego półmaratonu może przyłączyć się każdy biegacz na świecie. Wystarczy, że w terminie 18–25 września na własnej trasie pokona dystans 21,1 km. Trasę trzeba przebiec jednorazowo, bez dzielenia jej na krótsze odcinki. Swój bieg należy zarejestrować urządzeniem z wbudowanym nadajnikiem GPS.

Wszyscy uczestnicy półmaratonu, biegu na 5 km, biegu korespondencyjnego oraz biegów młodzieżowych otrzymają wyjątkowy, pamiątkowy medal. Przedstawia on pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie przy ul. Jana Łaskiego.

"Są takie stałe momenty w naszym miejskim kalendarzu imprez, które bardzo lubię. Co roku wiadomo, że kiedy kończy się lato, startuje Bieg Lechitów i oczywiście ja wśród biegaczy! Liczę, jak zawsze na doskonałą zabawę, wspaniałą sportową rywalizację i doping od mieszkańców Gniezna" – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Półmaratonowi oraz innym biegom, które odbędą się w niedzielę, towarzyszyć będzie festyn rodzinny, czyli pełne atrakcji Staropolskie Igrce Małych Lechitów z m,in. wioską średniowiecznych wojów i torem przeszkód dla przedszkolaków. Na Staropolskie Igrce nie są prowadzone wcześniejsze zapisy. Strefa adresowana jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat (dzieci w wieku przedszkolnym).

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}