4 września po raz siódmy spotkają się w Zakopanem biegacze z całej Polski, którym los chorych na mukowiscydozę nie jest obojętny. Zawody na dystansie 5 km gromadzą zarówno wyczynowych sportowców, jak i amatorów, wśród nich osoby bezpośrednio dotknięte chorobą – chorych i ich rodziców, opiekunów, bliskich, a nawet lekarzy i rehabilitantów.
Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W Polsce choruje na nią blisko 2000 osób. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności.
Jeszcze niedawno jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc, obecnie jednak są już dostępne najnowocześniejsze terapie działające na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzenie jej objawów. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w konsekwencji wydłużają życie. Niestety, ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami.
"Na początku roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło refundację leków przyczynowych, o które nasze stowarzyszenie zabiegało przez wiele miesięcy. Jest to wspaniała wiadomość, jednocześnie mamy nadzieję, że wdrażanie programu lekowego będzie przebiegało sprawniej - dodaje Waldemar Majek, Prezes PTWM - Należy też podkreślić, że z różnych względów nie wszyscy chorzy kwalifikują się do tego leczenia. Podczas 7. edycji Biegu pobiegniemy, by pomóc przede wszystkim tym, którzy do tej nowoczesnej terapii się nie kwalifikują i potrzebują naszego szczególnego wsparcia".