Anna Ficner znów mistrzynią Europy w bieganiu po schodach!

Anna Ficner po raz piąty w karierze wygrała bieg na szczyt wieżowca Rondo 1 w Warszawie, zdobywając w ten sposób swój drugi tytuł mistrzyni Europy w bieganiu po schodach. Wśród mężczyzn triumfował włoski biegacz Fabio Ruga.

Anna Ficner znów mistrzynią Europy w bieganiu po schodach! biegnaszczyt.pl
Anna Ficner (w środku) ze złotym medalem mistrzostw Europy 2022 w towerrunningu (fot. biegnaszczyt.pl)

Ponad trzy lata czekali biegacze na powrót do rywalizacji w warszawskim Rondo 1, ale gdy już wrócili, to nie zabrakło emocji i rywalizacji na najwyższym poziomie. Podczas jubileuszowego 10. Biegu na Szczyt Rondo 1 blisko 400 amatorów biegania po schodach pokonało w sobotę 38 pięter prowadzących do mety z widokiem na panoramę Warszawy.

Najważniejszym punktem imprezy były jednak Mistrzostwa Europy w Bieganiu po Schodach, których formuła polegała na dwukrotnym pokonaniu 38 pięter z krótką przerwą pomiędzy pierwszą i drugą serią. Zwycięzcami Towerrunning European Championships 2022 Zostali reprezentantka Polski Anna Ficner oraz Fabio Ruga z Włoch.

Triumf Polek

Bezkonkurencyjna wśród kobiet okazała się po raz kolejny Anna Ficner, dla której był to piąty triumf w Rondo 1 w karierze. Powtórzyła też tym samym swój sukces z 2016 roku, kiedy również w warszawskim biurowcu sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Europy. Reprezentantka Polski wypracowała sobie bezpieczną, 20-sekundową przewagę w pierwszej serii, którą bez problemów obroniła w drugim biegu. Jej łączny czas wyniósł 9:45,01.

Srebrny medal, dość niespodziewanie, wywalczyła inna reprezentantka Polski, Iwona Januszyk, która mimo najlepszego czasu w drugiej serii, nie była w stanie odrobić straty do Anny Ficner. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadły reprezentantce Czech, Adeli Vorackovej. Kilka sekund do podium straciły kolejne reprezentantki Polski – Iwona Wicha i Dominika Stelmach.

Triumf włoskiego weterana

Niezwykle zacięta była rywalizacja wśród mężczyzn. Stawiany w roli faworyta Christian Riedl z Niemiec musiał tym razem uznać wyższość doświadczonego Włocha Fabio Rugi. Reprezentant Italii okazał się minimalnie szybszy w obu seriach i ostatecznie triumfował z łącznym wynikiem 7:31,78, wyprzedzając Riedla o nieco ponad 9 sekund. Najniższy stopień podium mistrzostw Europy zajął Tomas Macecek z Czech.

Anna Ficner znów mistrzynią Europy w bieganiu po schodach! biegnaszczyt.pl
Fabio Ruga na mecie Biegu na Szczyt Rondo 1 (fot. biegnaszczyt.pl)

Warto wspomnieć, że w rywalizacji nie wziął udziału najlepszy z Polaków, dwukrotny mistrz świata Piotr Łobodziński, któremu kontuzja uniemożliwiła odpowiednie przygotowanie się do startu. W Rondo 1 zobaczyliśmy jednak aktualnego lidera światowego rankingu Towerrunning World Association, Malezyjczyka Wai Ching Soh, który potwierdził wysoką formę i uplasował się na drugim miejscu w całej stawce, choć oczywiście nie był brany pod uwagę w klasyfikacji mistrzostw Europy. Na 7. miejscu zawody ukończył pierwszy Polak Paweł Ruszała.

Amatorsko i charytatywnie

Poza rywalizacją o medale mistrzostw Europy, w Rondo 1 odbył się bieg dla amatorów, który ukończyło prawie 400 zawodników i zawodniczek. Najszybsi wśród nich okazali się Robert Sadzik z wynikiem 4:06,59 oraz Magdalena Gąbka, która 38 pięter Rondo 1 pokonała w czasie 5:43,62.

X Bieg Na Szczyt Rondo 1 był też tradycyjnie wydarzeniem o charakterze charytatywnym. W ramach imprezy zebrano kwotę ponad 43 tysięcy złotych, która trafi do SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. W biegu wzięła też udział ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych Anna Dereszowska oraz liczna grupa dzieci i ich opiekunów z Kraśnika. Oni również dzielnie pokonali kilka pięter Rondo 1, by zameldować się na mecie biegu.

Fakty i liczby Biegu Na Szczyt Rondo 1

Trasa biegu:

•    bieg na 37. piętro (ale do pokonania jest 38 pięter – w tym piętro 5a)
•    przewyższenie: 142 metry
•    klatka lewoskrętna
•    liczba schodów na jednym półpiętrze: 11
•    liczba nawrotów: 76

Więcej informacji i pełne wyniki rywalizacji można znaleźć na oficjalnej stronie biegnaszczyt.pl oraz w serwisie wyniki.datasport.pl.

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}