Biegacze pognali na szczyt Varso Tower! Łobodziński i Wicha najszybsi

Ponad pół tysiąca biegaczy wzięło udział w premierowej edycji Wbiegnij na Varso Tower. Najszybciej na dach najwyższego budynku w Unii Europejskiej wbiegli utytułowani towerrunnerzy - Piotr Łobodziński i Iwona Wicha. W ramach wydarzenia przekazano 40 tys. złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, w celu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Biegacze pognali na szczyt Varso Tower! Łobodziński i Wicha najszybsi Wbiegnij na Varso Tower
Meta biegu Wbiegnij na Varso Tower na tarasie widokowym na wysokości 230 metrów (fot. Sport Evolution)

Prawie 1400 schodów i 230 metrów w pionie - z takim zadaniem zmierzyli się uczestnicy pierwszych zawodów towerrunnigowych w warszawskim biurowcu Varso Tower. To 53-piętrowy wieżowiec, który mierzy 230 metrów wysokości do dachu, a wraz z iglicą 310 metrów. Jest obecnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej pod względem wysokości architektonicznej. Ponadczasowy projekt powstał w pracowni Foster + Partners, która stworzyła wiele znanych drapaczy chmur w Londynie, Nowym Jorku, Frankfurcie czy Hong Kongu.

Na szczycie Varso Tower mieszczą się dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy, na wysokości 205 metrów, będzie pełen zieleni, natomiast drugi, 25 metrów wyżej, położony jest dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Właśnie tutaj na mecie - oprócz pamiątkowego medalu - na wszystkich czekał zapierający dech w piersiach widok na stolicę.

Biegacze pognali na szczyt Varso Tower! Łobodziński i Wicha najszybsi Wbiegnij na Varso Tower
Karolina Gorczyca na trasie Wbiegnij na Varso Tower (fot. Sport Evolution)

W gronie kilkuset amatorów na starcie biegu stanęli także zaproszeni goście, wśród nich aktorka Karolina Gorczyca, lekkoatletka Emilia Ankiewicz-Obukowicz oraz architekt Jędrzej Kolesiński z pracowni Foster + Partners, która zaprojektowała wieżowiec Varso Tower. Wszyscy z nich w dobrym stylu dotarli do mety zawodów.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy na trasę ruszyli zawodnicy elity sportowej. Rywalizacja wśród mężczyzn była bardzo zacięta, ale ostatecznie triumfował jeden z najlepszych towerrunnerów na świecie Piotr Łobodziński. Polak zaliczył udany powrót do ścigania na schodach po niemal trzyletniej przerwie, ustanawiając pierwszy rekord trasy czasem 7 minut i 27 sekund. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Ruszała (7:36), a najniższe miejsce na podium zajął Niemiec Andreas Fruhmann (7:49).

Biegacze pognali na szczyt Varso Tower! Łobodziński i Wicha najszybsi Wbiegnij na Varso Tower
Piotr Łobodziński na mecie Wbiegnij na Varso Tower (fot. Sport Evolution)

Wśród kobiet zdecydowanie najszybsza okazała się Iwona Wicha, trzykrotna mistrzyni Europy w biegu na orientację i wicemistrzyni Europy w towerrunningu, która finiszowała z czasem 9:28, zdecydowanie wyprzedzając dwie Austriaczki: Gertrud Blumenschein (11:13) oraz Veronikę Sengstbratl (11:29).

Istotnym elementem wydarzenia było wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Ostatecznie organizatorzy imprezy, za pośrednictwem Fundacji HB Reavis, przekażą na ten cel na konto Polskiej Akcji Humanitarnej aż 40 tys. złotych.

Pełne wyniki premierowych zawodów Wbiegnij na Varso Tower dostępne są tutaj.

Zobacz także:

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}